Absolut

Hei, osaako joku kertoa absolut veneistä? Näitä on ainakin absolut 37, 38 ja 385. Onko kaikki rungoltaan samanlaisia? Mitä eroja näissä on ja minkälaisista veneistä on kyse.

Yllättävää, että ko. veneet on suomalaisia ja venelehdestä ei löydy niistä mitään...
66008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Absolut-veneitä on valmistanut Absolut Yacht Oy Raumalla. Kaitilan perheen business.

"Ongelmana" - jos sellaista nyt on olemassa - on se, että Absolutit ovat puolivalmisteita. Osan veneistä Kaitilat ovat ilmeisesti tehneet itselleen ja myyneet myöhemmin eteenpäin, osa on myyty runkovalmiina ja kukin on sitten askaroinut itselleen mieluisat sisätilat. Tämä ymmärrettävästi johtaa hurjan vaihtelevaan laatutasoon sisustustyössä, sekä myös hyvin yksilökohtaisiin ratkaisuihin. Myös takilaratkaisut ilmeisesti saattavat poiketa eri veneissä.

Olin itsekin kerran ostamassa Absolutia, mutta peräännyin kun ko. yksilön sisustustyö ei miellyttänyt. Ulkoapäin vene vaikutti tosi hienolta ja linjakkaalta, nopeita purjehtijoitahan nuo ovat.

Tietääkseni runko on kaikissa sama, mutta 38/385-mallissa sitä on hieman jatkettu perästä uimatasolla tms.

Eli summa summarum, riippuu yksilöstä, voit varmasti saada hyvin hienonkin veneen.

Äänestä

Mihin tämä käsitys veneen nopeudesta perustuu? Siitä oli maininta toisessakin thredissä, mutta käsittääkseni LYS n varsin vaatimaton tämän pituiselle veneelle ja esim. FG 39 on nopeampi.

Onko tosiaan niin, että muottina on käytetty WASA360 venettä ja sitten muottia on pidennetty? Luulisi, että tällaisella tavalla ei voi lopputuloksena olla hyvä vene - mutta ilmeisesti on kuitenkin?

Äänestä
  • En tiedä onko Absolut 37:lla ja Wasa 360:llä mitään tekemistä toistensa kanssa, mutta päämitoissa on alle 10 cm erot, joten ei tuossa juuri olisi muokata tarvinnut. 38:aan on sitten lisätty peräjatke.

    Ilman peräjatketta pituus on paljon lähempänä FG36:sta, joka on lukujen valossa selkeästi hitaampi vene. Koko peräjatke on levossa n. 20 cm korkeudella ilmassa, joten sen vaikutus on aika pieni vauhtiin. Tuolla lienee tehty uimataso?

    Molempia versioita on eri köleillä. Syväyksiä on ainakin 1,93-2,2 m väliltä ja suunnilleen samankin syväyksen kölejä on erilaisia.

    Äänestä

Eli käytännössä ko. vene on 36 jalkainen, johon on tehty jatke perään. Siihen nähden tosiaan aika nopea lys:in perusteella, kun vertaa vaikka contrastiin tai FG:hen. Tämä selittää kyllä senkin, että ihmettelin tuota painoa vrs. muut ko. aikakauden 38 jalkaiset.

Onko kellään kokemuksia, minkälaisia nämä on purjehtia?

Ilmeisesti tiloiltaan vastaava kuin FG36. Onko perässä toisella sivulla takakajuutta ja toisella wc? Kuvaa en netistä löytänyt layoutista.

Äänestä
  • Ei tuon leiska ole ihan tavallinen tai ainakaan siinä, minkä tiedän. Siinä, oliko nyt sitten absolut 38, on perässä erillinen makuuhytti sekä toisella puolella vähän edempänä kerrosvuoteet. Salonki, vessa ja keulan makuuhytti enemmänkin tyypillisempi ratkaisu. Näin kuulemma muutkin, mutta omavalmisteissa voi olla miten vain.

    Nopeana sitä pidin ja naapuri painoi yleensä purjeilla ohi, mutta ulkoisesti vene oli erityisesti perän osalta mielestäni vähän hassu. Ei ainakaan erityisen kaunis jos nyt ei ehkä ruminkaan vaihtoehto laiturissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Absoluuttinen kirjoitti:

Hei, osaako joku kertoa absolut veneistä? Näitä on ainakin absolut 37, 38 ja 385. Onko kaikki rungoltaan samanlaisia? Mitä eroja näissä on ja minkälaisista veneistä on kyse.

Yllättävää, että ko. veneet on suomalaisia ja venelehdestä ei löydy niistä mitään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu