Menkat erittäin epäsäännölliset/hävinneet

Hei,

onkohan täällä muita, keillä on erittäin epäsäännölliset menkat tai joilla on jäänyt jostain syystä lähes kokonaan pois?

Minulla oli vielä teini-ikäisenä normaalit menkat. Söin masennuslääkkeitä (Sepram, Venlafaxin, eri aikaan tietty) noin kolme vuotta. Menkat alkoivat jäädä hiljalleen pois, välillä suht normaali kierto, välillä pois kuukausiakin jne.

Lääkkeiden syönnin jälkeen kierto oli noin puoli vuotta normaalia.

Sen jälkeen meni lähes vuosi ilman menkkoja. Toisinaan tuli hieman rusehtavaa vuotoa, joskus jonain päivänä pari tippaa verta. Sitten taas useita kuukausia ilman mitään, rusehtavaa vuotoa saattoi jonain päivinä olla, ja sekin hyvin niukkaa eikä vaatinut siteitäkään.
Nyt tässä viimeisen puolen vuoden aikana on ollut ehkä 3:t kuukautiset. Kipuja ei yleensä ole, alussa saattaa tuntua ja lopussa, yleensä ei niitäkään.

En ole käyttänyt koskaan mitään ehkäisyä, ei ole tauteja tms. Onko hormoonitoiminta jotenkin sekaisin, mistä? En ole mitenkään tietenkään harmissani, mukavaahan tämä on kun vihaan menkkoja yli kaiken.. Mutta syy olisi ehkä kiva tietää. Niin ja olen nyt 22v, jos silläkään mitään merkitystä asiassa on. Ja en ole raskaana ollut.
293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

***Siis lääkkeiden lopettamisen jälkeen, jos tuo "syönnin" hämää...

Äänestä

En osaa sanoa tuohon mitään, mutta alkuun ilmeisesti lääkkeet ovat saattaneet aiheuttaa tuon epäsäännöllisyyteen ja saaneet hormonit jotenkin sekaisin.
Suosittelisin lääkärissä käyntiä, vaikka menkatta onkin kiva olla niin siitä saattaa olla ikävätkin seuraukset joskus myöhemmin esim. osteoporoosi.

Niin, että varaahan aika lääkäriin niin saat tietää sen oikean syynkin, sitä et täältä kuitenkaan saa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mistä johtuu? kirjoitti:

Hei,

onkohan täällä muita, keillä on erittäin epäsäännölliset menkat tai joilla on jäänyt jostain syystä lähes kokonaan pois?

Minulla oli vielä teini-ikäisenä normaalit menkat. Söin masennuslääkkeitä (Sepram, Venlafaxin, eri aikaan tietty) noin kolme vuotta. Menkat alkoivat jäädä hiljalleen pois, välillä suht normaali kierto, välillä pois kuukausiakin jne.

Lääkkeiden syönnin jälkeen kierto oli noin puoli vuotta normaalia.

Sen jälkeen meni lähes vuosi ilman menkkoja. Toisinaan tuli hieman rusehtavaa vuotoa, joskus jonain päivänä pari tippaa verta. Sitten taas useita kuukausia ilman mitään, rusehtavaa vuotoa saattoi jonain päivinä olla, ja sekin hyvin niukkaa eikä vaatinut siteitäkään.
Nyt tässä viimeisen puolen vuoden aikana on ollut ehkä 3:t kuukautiset. Kipuja ei yleensä ole, alussa saattaa tuntua ja lopussa, yleensä ei niitäkään.

En ole käyttänyt koskaan mitään ehkäisyä, ei ole tauteja tms. Onko hormoonitoiminta jotenkin sekaisin, mistä? En ole mitenkään tietenkään harmissani, mukavaahan tämä on kun vihaan menkkoja yli kaiken.. Mutta syy olisi ehkä kiva tietää. Niin ja olen nyt 22v, jos silläkään mitään merkitystä asiassa on. Ja en ole raskaana ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu