Mielenkiinnolla seuraamissani loanheittokirjoituksissa alempana v-tuiltiin toisen automerkin oletetusta rungon elämisestä.
Tsekkasinpa huvikseni tosiasioita: tämän toisen automerkin kestotestissä sanottiin kutakuinkin näin: mitään rungon elämisestä aiheutuvia ääniä ei esiintynyt. Sen sijaan 6:n kestotestaajat suoraan viittasivat mazdan taipumukseen halkaista tuulilaseja. Todettiin jotenkin niin, että suoranaista osoitusta tästä ei kestotestissä saatu, kuitenkin kolme tuulilasia oli jouduttu vaihtamaan.
Tuulilasit ovat osa nykyautojen kantavaa rakennetta. Taipumus tuulilasien halkeiluun lienee kiistämätön osoitus korin elämisestä, "löysyydestä" jos tätä sanaa halutaan väkisin käyttää.
Tsekkasinpa huvikseni tosiasioita: tämän toisen automerkin kestotestissä sanottiin kutakuinkin näin: mitään rungon elämisestä aiheutuvia ääniä ei esiintynyt. Sen sijaan 6:n kestotestaajat suoraan viittasivat mazdan taipumukseen halkaista tuulilaseja. Todettiin jotenkin niin, että suoranaista osoitusta tästä ei kestotestissä saatu, kuitenkin kolme tuulilasia oli jouduttu vaihtamaan.
Tuulilasit ovat osa nykyautojen kantavaa rakennetta. Taipumus tuulilasien halkeiluun lienee kiistämätön osoitus korin elämisestä, "löysyydestä" jos tätä sanaa halutaan väkisin käyttää.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuumasta taisteluparista en ole Avensista edes ajanut, joten ei mitään kommenttia siitä. Sen sijaan ajoin aikanaan melko hartaasti sekä Vectraa että Kuutosta ja aivan pakko on sanoa, että Vectrassa tunsi joustoliikkeiden tapahtuvan etäisinä pyöräntuennoissa ja kori oli kuin yhtä palaa, Mazdassa koko auto tuntui elävän hiukan.
Enkä muuten loppujen lopuksi ostanut kumpaakaan.
Ajan paljon työni puolesta. Omalla kutosellani on nyt ajettu tasan vuosi ja sillä matkalla on kertynyt noin 89tkm. En ole huomannut tuulilasissani mitään halkeamia missään. Oikeastaan ihailin siistiä lasia aamuaurinkoa vasten ajaessani. Ettei vaan testipojat olisi ajelleet liian lähellä edessä ajavaa....
Vanhakoppaisessa Avensiksessa minulla halkesi tuulilasi selkeästi muusta syystä, kuin kiveniskusta, koska toisia autoja ei ollut lähimaillakaan ja kuului kova pamaus ja lasin alareunaan oli tullut halkeama. Omassa kutosessani on halkeama tuulilasissa, mutta se lähti kiveniskemästä, jota en ehtinyt korjauttaa ennen halkeaman etemistä. Nyt kiveniskemiä on tullut kaksi lisää. Huono auto kun kerää kiviä ja nastoja tuulilasiin.
se, että pienestäkin kynänpään kokoisesta iskemästä lähtee liikkeelle iso halkeama joka lopulta etenee lasin reunaan saakka.
Sekä korin vääntöliike että lämpötilan vaihtelut lienevät syynä. Lasin paikkauttaminen kyllä auttaa tähän.
Itse säästin viime talvena väärässä paikassa, katsoin että on niin hengettömän pieni iskemä ettei haittaa. Väärin: parin kuukauden kuluttua meni lasi vaihtoon. Kyrsi etten sijoittanut sitä 40 egee paikkaukseen.
Jos ajaa paljon motarilla niin laseja tuppaa menemään, jokaisessa autossa.
Vai onko viestin tarkoituksena löytää taas jokin marginaalivirhe "täydellisestä" kuutosesta? Ei olisi eka kerta, eikä varmaan viimeiseksi jää.
ei pliis taas tätä jähnäämistä.
Mulla on kuutosessa useita kiveniskemiä tuulilasissa ja ajomäärä on 190tkm. Lasi ei kuitenkaan ole lähtenyt halkeilemaan.
Halkeilun lähteminen riippu tietysti iskemän syvyydestä ja ehkä paikastakin. Jos iskemä tulee lähelle lasin alareunaa, kanattaa se korjata heti.
Ps. En aja toisten puskurissa kiinni
Jos kommentoit jotain käyttötestiä, niin lue ensin koko testi. Silloin huomaisit, että on turha tulla tänne puhumaan löysästä korista...
Taas näitä katkeria avensis-kuskeja. Missä ne avensiksen meriitit ? TM:n testi oli lähes tyrmäävää luettavaan avensiksen osalta. Rivien välistä luettuna haukuttiin koko auto, epätarkasta ohjauksesta bensankulutukseen saakka. Kehtaa vielä tulla tälle palstalle elvistelemään.
Tuulilasi lokakuu 2004 Avensis 30 tkm loppuarvostelu, käyttäjät kertovat omasta avensiksestaan mm: " Keskilokeron kansi korjattiin, sillä se aukesi välillä vain kolikon avulla. Myös nitisevä takaverho on uusittu. Kun molemmat ajopolttimot paloivat vaihdettiin ne takuuna. Vikasaldon täydentää tuulilasin halkeaminen..."
Joten eipä tunnu viaton olevan avensiskaan, tuulilasienkaan osalta... Ja kaikkea muuta pientä, mm. sähköinen tehostin ja ohjausakseli vaihdettu testissä, takuuseen onneksi.
ja loppusijoitus oli tuossa diesel ja farmari testissä mikä?
Nyt pääsit kuittaamaan! Vaikka krijoittaja viittasi 30tkm. Avensiksen kestotestiin niin osasitpa kaivaa esiin diedeltestin ja 0,1 pisteen eron Avensiksen hyväksi. Onneksi olkoon!
Tilanne on nyt enää 1-40 Mazda 6:en hyväksi. Tosin testaajat ovat yleensä väärässä, eivätkä tunne autoja.
no jopas, luulis että diisel-aven bensankulutus nyt sentään on vähintään kohtuullinen. kuten diisel-mazdankin.
näitä pettyneitä ave kuskeja, kun ne reppanat kuvittelivat hankkineensa hyvänkin auton ja huomaavat nyt, että tulipa tökättyä kätensä ihan siihen itteensä. Heidän täytyy sitten purkaa sitä pettymystään esim. täällä Mazda- palstalla. Yrittävät sillä tavalla todistella itselleen, että ostinhan hyvän auton, ostinhan ?!?!?
masta-keskustelua yya-hengessä. silloinhan jos esitti neuvostoliittoa koskevaa kritiikkiä piti muistaa esittää myös jotakin kritisoitavaa amerikasta.
nyt sattuikin omaan nilkkaan eli mazdalla rungon eläminen on tunnettu ongelma siinä mitassa, että auto syö laseja kuin polle kauraa ja lehdetkin sen tietävät. pakko sitten yrittää tonkia edes jotakin avensiksestakin kun oman merkin erittäin pahaa ongelmaa ei voi kiistääkään.
taitaa lasi olla ainoa kantava turvarakenne koko mastassa. kiero runko ja vielä velmuilee kuin korkkiruuvi. faceliftissä tulee kuulemma muovikelmusta ikkunat joten alkavat kyllä sitten kestää.
Suorat lainaukset Tuulilasin 30 tkm kestotestistä:
”Teknisesti kori on nykyaikainen. Se täyttää nykyiset turvavaatimukset ja on rakennettu niin, ettei se nitise tai kitise. Tiivistettynä: kori on sellainen kuin pitääkin.”
”Kori
Kori on tiukka ja natisematon. Muuan puoli autossa ei pitkän päälle ole oikein mallikelposta: sisustusmateriaalien laatu. Se, mikä on tyylikkään näköistä uudessa autossa, ei aina ole käytännöllistä talven kurakeleillä. Kaikki korimekanismit kuten lukot, ikkunakoneisto, saranat ja muut mekanismit ovat kunnossa.”
”Lasit ja maalipinta
Maalipinta on hyvässä kunnossa, eikä tuulilasissakaan ole pahempia naarmuja. Konepeltiin ja maskin ympäristöön on tullut joitakin kiveniskemiä, mutta ne ovat suhteellisen pieniä. Koska autossa on lakkapäällysteinen metalliväri, sen pinta sietää pesukoneita melko hyvin. Ajovalojen suojamuovit ovat kestäneet matkan ja talvihiekoituksen hyvin.”
” Summa summarum. Tuskin mikään auto on selvinnyt Kestotestistämme niin vähäisin huomautuksin kuin Kuutonen. Se on aika merkittävä piirre autossa. Testaamisen kannalta auto on osoittautunut jopa sangen ikävystyttäväksi: edes polttimo ei sammunut 30 000 kilometrin aikana. Onneksi sentään kuskin irtomatto tuli vaihtokuntoon… ”
No jo on paska auto!!!
tosiseikathan noita ave ukkoja harmittaa. Huomaavat liian myöhään, että paremmankin olisivat saaneet ja vieläpä halvemmalla. Sitten pitää yrittää uskotella itselleen ( ja eukolleen ), että onhan tämä ave se kaaaaaiiikkkkein paras, eikös, etteks te muutkin jo usko. Jookos.
Kylläpä ottaa koville Avensiksen omistajilla. Pitää tulla oikein tänne osastolle esittämään hätähuutonsa Avensiksen puolesta.