löytyykö mistään FIAT REGATA 100S ????

Oli joskus nuorenpana tuollainen menopeli KAIKILLA HERKUILLA olis kiva hommata ja fiksailla ,jos kohtuu hintaan olis tarjolla NOSTALGIAN nälkään !!!!
Turkissa niitä on käytössä tänä päivänäkin mutta taitaa olla liian iso savotta saada rekisteriin täällä pohjolassa ??
221467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ei Turkissa valmistettu Regattaa, vaan Mirafioriin pohjautuvia malleja, faceliftin jälkeen niissä ulkonäkö muutettiin Regatan tyyliseksi.

Äänestä

Kyllä fiat regataa saa vielä ostettua käytettyinä.
Niinkuin muitakin vanhoja autoja.

Äänestä

Aika harvoin noita on myynnissä. Viime kesänä oli farkku myynnissä, mut sen jälkeen on ollut aika hiljaista..
Facebookin "FiatForum suomi" ryhmästä noita vois löytyä kun harrastajilla on jemmassa kaikenlaista :)

Äänestä

Muutamissa italialaisautojen kokoontumisissa olen käynyt. Siellä ainakin näkee siistejä vanhempiakin Fiateja. Esimerkkeinä 600, Panda, 127, 128, 128 sport coupe, 131 mirafiori, 132, Ritmo, Regata, 2300 Coupe, Argenta i.e, Croma i.e, Multipla..
100 S i.e on Regatan paras versio. Moottorina 1.6 Twincam ja huippuvarusteet.
Joskus olikohan viime vuonna nettiautossa oli myynnissä siisti Regata. Taisi olla 85 S 🤔.
Jos ei sopivaa harvinaisempaa autoa meinaa Suomesta löytyä, kannattaa katsoa vaikkapa mobile.de sivustoa. Harvinaisempia Fiateja löytyy kyllä Saksasta ja Italiasta. Useammat mallit on eritelty luetteloon, mutta ei kaikki. Siellä on sitten kohta "andere". Fiatilla on kyllä vanhoista malleistakin lähes kaikille oma hakukenttä, esim. Dino, 130...mutta vaikkapa 132 ei luettelosta löydy. Mutta kun laittaa malliksi tuon andere, niin sieltä niitäkin löytyy yleensä jokunen.
Haun voi tietenkin rajata tietyn ikäryhmän mukaan, helpottaa selaamista.

Äänestä

Regata kuuluu jo siihen joukkoon Fiatteja, että kohtuu hinta, on suhteellinen.
Latolöytönä saattaa tietty vielä jonkun suhteellisen orginaalikuntoisen 100 000 ajentun löytää, mutta olisiko sille 12 000€ sitten se kohtuuhinta?
Jos fiatteja haluaa kohtuuhinnalla, niin ehkä Bravo/Brava/Marea, Vanhemmissa alkaa olla jo museolisää, vaikka olisi todella arveluttavassa kunnossa.

Äänestä
  • Alle kahden tonnin noita 100S malleja on viime vuosina myyty. Ajokuntoisia ja katsastettuja :)
    Tuskin ne hinnat tuosta on pompsahtaneet kovinkaan paljoa?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Alle kahden tonnin noita 100S malleja on viime vuosina myyty. Ajokuntoisia ja katsastettuja :)
    Tuskin ne hinnat tuosta on pompsahtaneet kovinkaan paljoa?

    Meinasin katsoa nettiautosta että montako on myynnissä, mutta viimeisemmän uudistuksen johdosta, nettiauto ei enää tunnista regata mallia.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Meinasin katsoa nettiautosta että montako on myynnissä, mutta viimeisemmän uudistuksen johdosta, nettiauto ei enää tunnista regata mallia.

    Tunnistaa, jos on myynnissä, muuten ei :)
    Tai noin ainakin ennen. Tuo uudistus on muutenkin ihan ahterista, entinen toimi ihan hyvin :(

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tunnistaa, jos on myynnissä, muuten ei :)
    Tai noin ainakin ennen. Tuo uudistus on muutenkin ihan ahterista, entinen toimi ihan hyvin :(

    Samaa mieltä, vanha oli parempi.

    Ehkä tuon nykyisen käyttöliittymän takana on toimintoja jotka helpottaa ylläpidon toimia ja auttaa tilastojen ym ylläpidossa.

    Äänestä

Hienoa pojat. Avaaja kysyi tuota 2014, eli 10 vuotta sitten.

Äänestä
  • Kai sitä saa keskustella kiinnostavista asioista, vaikka se keskustelu olisi aloitettu 100 vuotta sitten.

    Fiat regata kun ei ole mainitsemasi 10 vuoden aikana muuttunut.

    Äänestä

  • Heh, enpä huomannut tuota :D
    Kuka hitto näitä vanhoja keskusteluja nostaa esiin??

    Äänestä

Se ( keskustelun uudelleen nostaminen)
näyttää joitakin urpoja harmittavan.
Fiat keräilijät, onko tietoa montako fiat regataa on liikennekäytössä / rekisterissä ?

Äänestä
  • rekisteröintitiedothan on ihan julkisia nykyisin

    kun lataa sen parin gigan failin ja laskee sieltä niin saa tuloksen selville

    Äänestä

  • Trafin mukaan viime vuoden lopulla oli 87 Regataa tieliikennekäytössä, mutta rekisterissä varmaan enemmän. Trafin "pieni tiedosto" ei kerro malleja sen tarkemmin...

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Trafin mukaan viime vuoden lopulla oli 87 Regataa tieliikennekäytössä, mutta rekisterissä varmaan enemmän. Trafin "pieni tiedosto" ei kerro malleja sen tarkemmin...

    Tässä nyt kaivettu Trafin avoimesta datasta 100S mallit.. Eli 15 kpl näyttäis olevan rekisterissä, mutta ei välttämättä tieliikennekäytössä:)

    1989-02-13 Fiat 5D REGATA 100S I.E. WEEKEND
    1986-05-29 Fiat 5D REGATA 100S WEEKEND
    1986-04-24 Fiat 4D REGATA 100S
    1988-01-05 Fiat 4D REGATA 100S I.E.
    1986-04-29 Fiat 4D REGATA 100S
    1985-03-06 Fiat 4D REGATA 100S
    1986-06-11 Fiat 5D REGATA 100S-WEEKEND
    1987-05-11 Fiat 4D REGATA 100S-I.E.
    1986-09-04 Fiat 5D REGATA 100S-WEEKEND
    1987-03-31 Fiat REGATA 100S-I.E.
    1986-03-26 Fiat 4D REGATA 100S
    1988-04-25 Fiat 5D REGATA 100S-I.E.-WEEKEND
    1989-02-03 Fiat 4D REGATA 100S-I.E.
    1987-07-03 Fiat 4D REGATA 100S-I.E.
    1987-05-08 Fiat 4D REGATA 100S-I.E

    Äänestä

Hienoja aarteita ajalta kun tehtiin vielä autoja. 👍

Äänestä

Nyt olis Facebookin Fiatforum Suomi osastolla kohtuusiisti 100S 1300€. En tiedä onko kaikilla herkuilla tai edes katsastettu :)

Äänestä

Nyt olis nettiautossa 100S, 1500€. Ei ole kaikilla herkuilla :)

Äänestä

eikö regatan valmistus päättynyt italiassa 1987-1989

Äänestä

Näkyy olevan nettiautossa tällä hetkellä myynnissä kaksi Regataa, molemmat vm.87 ja molempien hp.1600 €.
Toinen noista on juurikin tuo tehokkaampi ja varustellumpi 100S.
Naapurillani on myös siisti Regata 100S mutta se ei ole tietääkseni myynnissä.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta, kymmenen vuotta odotin, mutta en turhaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PIZZA PROSTITUUTTO kirjoitti:

Oli joskus nuorenpana tuollainen menopeli KAIKILLA HERKUILLA olis kiva hommata ja fiksailla ,jos kohtuu hintaan olis tarjolla NOSTALGIAN nälkään !!!!
Turkissa niitä on käytössä tänä päivänäkin mutta taitaa olla liian iso savotta saada rekisteriin täällä pohjolassa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu