Muistanette säännöissä mainittavan, että Suomi24-palveluissa ei saa esittää perättömiä väitteitä. Kaikille esitetyille väitteille tulee esittää perustelut tai linkki perusteluihin. Nimeltä mainittuja henkilöitä koskevat huhujen tapaiset asiat eivät kuulu palstalle ollenkaan. Perättömistä kirjoituksista tai ilmiannoista voi joutua vastuuseen, sillä niiden kirjoittajat saadaan selville tarvittaessa. Poistetutkin viestit säilyvät arkistossa todistusaineistona.
Palstalla ei saa esittää asiattomia tai loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä. Esimerkkinä viime aikoina paljon käytetty sana sisäsiittoisuus, jota jokin ryhmä viljelee jatkuvasti ja ahkerasti useissa viestiketjuissa viitaten lieksalaisiin ihmisiin, katsotaan loukkaavaksi kommentiksi lieksalaisia kohtaan. Loukkaavien sanojen tai käsitteiden kirjoittajien pitää perustella sanomansa viitaten kyseisestä asiasta tehtyihin tutkimuksiin. Perättömistä viesteistä vastaa kirjoittaja itse. Ilman perusteluja kirjoitetut loukkaavat kommentit poistetaan.
Viesteissä ei saa esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia. Tällä tarkoitetaan sopimattomia kirjoituksia, kuvia ja videoita. Myös pelkän linkin julkaiseminen ilman tekstiä viestissä on kielletty. Se ei ole mitään keskustelua. Keskustelijan pitää pystyä itse muodostamaan asiaan oma mielipide, jolloin toiset voivat jatkaa kyseistä keskustelua.
Palstalla ei saa esittää asiattomia tai loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä. Esimerkkinä viime aikoina paljon käytetty sana sisäsiittoisuus, jota jokin ryhmä viljelee jatkuvasti ja ahkerasti useissa viestiketjuissa viitaten lieksalaisiin ihmisiin, katsotaan loukkaavaksi kommentiksi lieksalaisia kohtaan. Loukkaavien sanojen tai käsitteiden kirjoittajien pitää perustella sanomansa viitaten kyseisestä asiasta tehtyihin tutkimuksiin. Perättömistä viesteistä vastaa kirjoittaja itse. Ilman perusteluja kirjoitetut loukkaavat kommentit poistetaan.
Viesteissä ei saa esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia. Tällä tarkoitetaan sopimattomia kirjoituksia, kuvia ja videoita. Myös pelkän linkin julkaiseminen ilman tekstiä viestissä on kielletty. Se ei ole mitään keskustelua. Keskustelijan pitää pystyä itse muodostamaan asiaan oma mielipide, jolloin toiset voivat jatkaa kyseistä keskustelua.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Olet myyry aivan oikeassa. Palstalla on jatkuvasti haukuttu lieksalaisia sisäsiittoisiksi, isopäiksi ja milloin miksikin. Hyvä kun asiaan puututaan!
Simo Hurtta lisääntyi Lieksassa noin 50 vuotta. Otti verovelkojen sijasta talon tyttäriltä maksun luonnossa hyvinkin usein kun verovelkoja ei hoidettu. Tarvitseeko tuohon nyt kummosta Einsteiniä päättelemään, sen ajan ehkäisyvälineillä, kuka se lieksalaisten kantaisä oikein on.
Ja myyry48, voit nyt sitten taas painaa sitä delete nappia tämänkin viestin kohdalla kun se näemmä niin hyvältä tuntuu.
Simon Affleck eli Simo Hurtta ruotsalainen Suomessa toiminut veronkantaja. Affleckin suku oli alkujaan Skotlannista ja asettunut Ruotsin valtakuntaan 1600-luvulla. Koska Simo Hurtta ei ollut lieksalainen, ei voida puhua hänen kohdallaan sisäsiittoisuudesta, vaan pikemminkin rodunjalostuksesta ja hyväntekeväisyydestä. Nimimerkillä Simo Hurtta ovat käsitteet menneet pahasti sekaisin. Jatkahan vielä koulunkäyntiäsi, niin ehkä moni asiaa vielä sinullekin selviää.
Hurtta ei ollut lieksalainen aluperin. Hänen tapansa ottaa verovelkoja luonnossa 50 vuoden ajan johti vääjäämättä pienen alueen väestön homogeenisyyteen.
Hurtan jälkeläisistä kasvoi älykkäitä kansalaisia, joita Pielisjärven syrjäinen pitäjä silloin tarvitsi kehittyäkseen. Saamme paljosta kiittää Simoa viisaudestamme.
Kyllä, älykkäitäpä hyvinkin. Lieksalaisten älyllä on ahkerasti rakennettu kaupungin teollisuus- ja talouselämä sekä infrastruktuuri kuntoon, kerrytetty vaurautta tuleville polville.
Lieksan väestöstä lähestulkoon puolella on korkeakoulututkinto.
Millä alalla? Bemarin rassaamisessako?
Koko ihmiskunta on Aatamin ja Eevan jälkeläisiä .Näin se pyhä kirja opettaa , joten tuo haukkuminen tietyistä asioista on verrattavissa miten huvittaa . Ainahan joku tai jokin on haukuttava , sanoi naapurin Musti posteljoonille .
Aatamista ja Eevasta muka, heh. Ei voi olla noin juntteja enää olemassa.Ihminen on kehittynyt Afrikassa apinasta ja afarinetelänapinasta hyvin monien kehitysvaiheiden kautta nykyihmiseksi.
Paleontologialla on kehityskaaresta kiistaton näyttö. Jo Charles Darvin ymmärsi miten asiat todellisuudessa ovat kehittyneet.
Kyllä on vieläkin umpijunttia porukkaa olemassa, only in Lieksa.
Tuntuu kun osa lieksalaisista olisi aivan puulla päähän lyötyä höperöporukkaa jonka yleissivistys on aivan esikoululaisen tasolla.
Jo ala-aste ikäinen on oppinut koulussa ihmisen evoluutiobiologian.
[HAU HAU} nikki, entäs jos pyhä kirjasi valehteli sinulle?? Pystytkö muuttamaan kantaasi uuden tiedon valossa vai jumitatko.
Eikä vaan ryhmänä, vaan jopa nimeltä mainiten haukutaan. Lieksan niin pieni kaupunki, että täällä heti saa henkilöllisyyden kiinni, vihjailtiin kuknka pienesti.
Myös sellaista rivien väliin piilotettua ivaa on ilmennyt.
Varsinkin paikallisista poliitikoista ja virkamiehistä heitetään aika ronskia herjaa.
Asiasta voi sanoa, mutta hemkilökohtaisuuksia ei pidä sallia
Toivon palstan sherifiltä aktiivisuutta!
No, tuossahan tuota aktiivisuutta tuli.TAAKSE POISTU!;) Se on ihan oikein. Sananvapaudellakin on merkityksensä. Tänä päivänä vaastuunkantajat ovat melko tapetilla. Joku on joskus sanonut:" Kuka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön". Myyry on täysin oikeassa. Asian nyt näin ollessa palaan palstalle, ja vain oikeiden todistettavien asioiden tiimoilta. Olen, elän ja aiheutan mielihyvää, toivottavasti muillekin kuin itselleni.
Ketä nyt on loukattu ja miten?
Eihän se ole loukkaus, totuus. Lieksalaiset ovat isopäisiä, se on hurtan perintöä.
Minun lakin koko ol armeijassa 59. Eikös se oo ihan normmaal piä?
Kyllä 59 karvalakki on suurimmasta päästä jollei suurin. Meillä oli kertausharjoitus jossa karvareuhkojen koot loppuivat 58:saan
Olin kessuna järjestelemässä mm. harjoituksen varustehuoltoa.
Minä niin loukkaavuin kun sanovat sisäsiittoseksi. Myö ei olla sisäsiittosta porukkoo, uskokkee jo tämä asia hyvät ihmiset.
Noh..elä sie nyt....kuhan kirjoottavat tänne nettiin.
Pään koko kertoo ihmisen älykkyydestä. Mitä suurempi pää, sitä älykkäämpi ihminen on. Olkaa ylpeitä suuresta päästänne. Oxfordin yliopiston tutkimuksen mukaan ihmisellä on sitä isommat aivot, mitä pohjoisemmassa hän asuu. Tutkijat analysoivat 55 kalloa 12 eri maasta. Kallot olivat peräisin 1800-luvulta.
Tutkijoiden mukaan skandinavialaisten kallon koko oli yli 20 prosenttia suurempi kuin Tyynen valtameren saarissa elävien mikronesialaisten, kertoo Daily Telegraph.
Pienipäiset vähempiälyiset ihmiset asuvat lämpimissä etelän maissa.
Kymmenisen vuotta sitten Lieksan lyseosta kirjoitti kuusi ällää eräs hyvin suuripäinen poika. Hänen piti tilata itselleen erikseen hyvin suurikokoinen ylioppilaslakki, jotta pää mahtui edes hiukan sen sisään. Nyt poika on ollut tohtorina jo vuosia.
https://www.google.fi/search?q=big head&biw=1366&bih=641&tbm=isch&imgil=TCSFcFXpokQ_-M:;FKhtd0EPfmhHuM;http%3A%2F%2Fforums.obsidian.net%2Ftopic%2F66570-big-head-mode-is-in%2Fpage-2&source=iu&pf=m&fir=TCSFcFXpokQ_-M:,FKhtd0EPfmhHuM,_&usg=__kL-XdWjTOFlIc1afmI3GX-b-R78=&ved=0CC4Qyjc&ei=d2gxVLvDIuWhyAOZiYL4BQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=TCSFcFXpokQ_-M:;FKhtd0EPfmhHuM;http://drenn1077.files.wordpress.com/2013/10/big-head.jpg;http://forums.obsidian.net/topic/66570-big-head-mode-is-in/page-2;245;497
Miula on tämmönen älypää.
Kuka on Miula?
Onhan sanontakin että,,, iso pää ja harvassa korvia!
Korreloiko suuri pää positiivisesti, että on myös suuri "alapää"
Pään koko ei, mutta miehillä nenän koko ja naisilla suun koko.
Simo Hurtta ja Soile Syrjäläinen ovat kautta aikain Lieksan kyvykkäimpiä virkamiehiä.
Lieksassa on Simo Hurtan sukuseura Lieksan Hurtat. Ovat erityisen viisasta porukkaa ja jotkut myöskin harrastavat urheilua. Tosin ilman kummempaa tulosta.
Leena Sharman kirjassa Ari Marjeta aloitte tuon sisäsiitoisuudesta puhumisen.
Lainaus kirjasta: Marjeta muutti lieksaan 15 vuotta sitten. Hän tietää omakohtaisesti, että suurissa sisäsiittoisissa suvuissaan kasvaneet lieksalaiset ovat vaikeasti lähestyttäviä, kestää vuosia, ennen kuin muualta tulleet pystyvät luomaan heidän kanssaan luottamuksellisia suhteita. Lieksa on kaukana kaikesta, Pielisen perällä, vieraita karsastetaan. - Että sikäli on pakko kyllä myöntää, että Lieksa on hankala paikka asuttaa maahanmuuttajia.
Tämä todellakin loukkaa meitä lieksalaisia.
Kukahan voisi saattaa vastuuseen tämän alkuperäisen kirjoittajan, ja poistaa nämä tekstit kirjasta, niinkuin tältäkin palstalta loukkaavat teksit poistetaan ?
Tekstihän on Sharman ja kaunokirjallisessa teoksessa saa toki kirjoittaa noin. Ei sitä suomi24 säännöstä säätele.
Jos osaat lukea, huomaat helposti mistä Marjetan puheenvuoro alkaa. Se opetetaan jo peruskoulun kolmannella luokalla, meinaan tuo puheenvuoroviivan käyttö.
Kuka tietää omakohtaisesti? Oooo...sehän onkin Marjeta.
Siinä sitä olisi ihmettelemistä Lieksassa ja Suomessa jos joku kaunis päivä lieksalaisten valitus ja toisten syytteleminen loppuisi ja ininä muuttuisi oikeiksi teoiksi yhteisön hyväksi.
Oottele vaan rauhassa ja lue entisen alkoholistin mietelauseita!
Niinpä, ootella varmaan saa kun ei tähänkään mennessä ole mitään tapahtunut.
Lieksalaiset ovat tyylilleen uskollisen tarmokasta porukkaa.