Laidunkauden päätyttyä karja, myös pösilöt porsaat, siirretään sisäruokintaan. Tämä tietysti sen vuoksi, etteivät vetimet palellu synkässä syyssäässä ja karja voi muutenkin paremmin tiilinavetassa kuin rapaisella pellolla.
Karjan sisäruokinta
valuuttakauppias.
779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lypsävät kyllä, tuskin muu nautakarja. Miten nuo porsaat tähän liittyy, paitsi luomuporsaat varmaankin ulkoilee kesäisin.
Lehmä ei tarvi navettaa, eikiä kärsi kylmästä.
Jokin sääsuoja tarvitaan, oikeastaan enempi räntäsateen kuin pakkasen takia.
Lypsävä ei kestä kosteutta ja tuulta yhtäaikaa, muuten kyllä pärjää vaikka pakkasessa. Lypsytyö ulkoilmassa sinänsä menisi kyllä aika hankalaksi, samoin poikivat lahmät, syntyvät vasikat ja sairaat eläimet tarvitsevat lämpimämmät olosuhteet.
Lehmät pitää astuttaa niin, että poikimiset sattuu keväälle.
Lypsylehmät tarvitsee navetan enempi lypsyjen takia, kuin itse sään.
Ei ne tekniset laitteet pakkasessa toimi.
Toimii varmaan jossain Uudessa-Seelannissa missä muistaakseni on nimenomaan lypsykausi kesällä, poikimiset yritetään saada muutamaan viikkoon, ottamatta tietysti mitenkään huomioon sitä että kesä on paljon pidempi siellä kun täällä. Siellä on ongelmana luulisi olevan se että sikäläisellä talvella kun suurin osa lehmistä on ummessa, on meijereillä vaikea saada tuoretta maitoa riittävästi jalostettavaksi, tosin en tiedä juodaanko siellä samalla tavalla kulutusmaitoa niin kuin Suomessa.
Siks toisekseen koska lehmät joka tapauksessa lypsäisi Suomessa ulkona pidettynäkin kuitenkin myös kylmilläkin ilmoilla, lehmä kuluttaisi enemmän lämpimänä pysymiseen kun maidontuottamiseen. Rehuakin kuluisi enemmän. Lehmä ei viileästä ole muuten moksiskaan mutta veto on sille myrkkyä joten täytyy olla sen suhteen tiivis navetta.
Haluaisinpa muuten nähdä sen lypsäjän joka lypsää 30 asteen pakkasella lumituiskussa ulkona... Kylmäpihatotkaan talvella ei ole lypsäjällä kivoja paikkoja kun aamulla lypsyasema on kun höyrysauna lukuun ottamatta sitä että se lämpö vaan puuttuu.
Elukoitten ulkoiluttaminen talvella on tosin parsinavetassakin ihan järkeenkäypä systeemi, kun elukat oppii menemään omille paikoille joka tietysti kesälläkin olisi niiltä suotavaa. Kerran tai kaksi viikossa vartti kerrassaan, sorkat tykkää hangesta ja jalat jaloittelusta, tarhan on tosin oltava pohjaltaan niin hyvä ettei saveennu.
Niin ja vaikka joka päivä ulos jaloittelemaan sään salliessa. Sorkat pysyvät hyvinä ja sehän tuo lisäsenttejä eläinten omistajille, kun tarvitaan sorkanhoitajaa vähemmän käymään.
Aurinkoisilla rinteilä koko kesän mellastaneet ja möyrineet arskat ja muut siirtyvät taas sisäruokintaan ja totutteleevat jälleen kiinteään sapuskaan.