Mopopojan kolarista kertoneesta jutusta Ylä- Karjala 2.10 voi saada sen käsityksen että mopoilija oli syypää onnettomuuteen. Todellisuudessa henkilöauton kuljettaja oli kääntynyt vasemmalta suoraan ajaneen mopon eteen. Kolarissa mopoilijan ranne murtui ja mopo romuttui.
Mopoilijan ja auton kolarista
Oikaisu uutiseen
387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niinpä niin, ne lehtien uutiset.. Tuttavani ajoi moottoripyörällä kolarin auton kanssa olikohan se 2 vai 3 vuotta sitten, auto tullut stop merkin takaa niin Karjalainen uutisoi että pyöräilijä tuli stopmerkin takaa! No Yläkarjalassa uutinen oli oikein, Karjalainen ei pyynnöstä huolimatta oikaissut uutista..
Nytkin eräällä palstalla täynnä moitteita syytöntä mopopoikaa kohtaan.
Suomi24nurmes keskustelu sivulla on oikaisu uutinen onnettomuuden syyllisestä.
Myös ammattikuljettajat eivät osaa käyttää suuntavilkkua. Suojatietä ylittävä jalankulkijat eivät merkitse mitään teille moottoriajoneuvojen kuljettajille. Nopeus ei hiljene suojatietä lähestyessä. Tämän takia joutuu kadunylittämään juosten.