Kristityt kautta maailman on pahasti eksyksissä, jonka johdosta jakautuneet ja riitautuneet keskenään toisistaan välittämättömiksi lahkohenkisiksi, oman väärin tulkinnan mukaisen oppinsa puolesta kiivaileviksi ja kunkin vain oman eriseura-huonekuntansa puolesta, jos sitäkään, juoksijoiksi ryhtyneinä.
Jos kristityt eivät olisi näin pahasti eksyksissä, he olisivat kaikki yhtä ja yksimielisiä, eläen keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpidossa, toistensa (yksilö, perhe, kunta, valtakuntaosa-alue, ja myös valtakunta tasolla, kunnioittamisissa kilpaillen. Kukaan ei sanoisi omakseen mitä kullakin on, vaan kaikki olisi heillä yhteistä. Kaikkien toimiessa yhteiseksi hyväksi ja koko luomakunnan, ja kaikkien siinä olevan parhaaksi, ns. viljellen ja varjellen. Rakentaen, tuottaen ja toisiaan totuuden ja oikeudenmukaisesti, koko sydämestään pyyteettömästi palvellen. Jokaisen saadessa siinä elämän ja toimeentulonsa, periaatteella yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta. Kunkin osassaan palvellen, toisiaan tukien ja hoitaen. Jokaisen toistaan parempana / arvokkaampana kuin itseen pitäen, kaikkia lähimmäisiin, vääryydestä kärsiviä (ryöstettyjä ja haavoitettuja) rakastaen, heistä huolta ja murhetta kantaen. Ei välinpitämättömästi heitä ohittaen. = Kristusta laiminlyöden. = lyöden. (välinpitämättömyyden puolesta epähengellisesti / rakkaudettomasti iskien). Monien sen tähden vammautuessa ja jopa henkensä menettäen, ja joutuen sinne.
Eli näin Jumalan valtakuntaa etsien, = täydellisyyteen yhdessä pyrkien, Jumalan sanan pohjalta ja mukaisesti. Silloin ei kenellekään pahaksi, eikä vääryyttä tehden. Kukaan ei siis voisi osoittaa eikä syyttää mistään, joka tuottaisi, tai olisi jollekin muulle yksilölle tai taholle pahaksi, tai vahingoksi.
Niin kuin näissä maailmallisessa, pahoissa yhteiskunnissa, kaikin mahdollisin tavoin tehdään ja harrastetaan, eli toisilleen pahoinvointia ja kärsimyksiä tuottavasti. Joihin myös Kristillisyyttä tunnustavatkin ovat osallisia / syyllisiä, paitsi ne jotka julkituovat totuutta, varoittelevat, valistelevat, sekä osoittavat toista vaihtoehtoa, sitä oikeaa, Kristuksen Jeesuksen viitoittamaa tietä ja suuntaa. Siinä jo itse, näin sen puolesta, Kristuksen Jeesuksen nimessä palvellen.
Kristikansa on tänä päivänä kuin Emmauksen tiellä kulkevat, jotka puhuivat Jeesuksesta, mutta eivät tunnistaneet Häntä, vaikka oli heidän keskellään, jopa puhuen heidän kansaan. Sitten vasta jälkeenpäin itsekin ihmettelivät, kuinka emme Häntä tunteneet. HERÄTKÄÄ !
Jeesus Nasaretilaisen nimessä herätkää, nostakaa päänne ja nouskaa ylös ! Kehottaen / Esko H.
Kristitytkin pahasti eksyksissä !
4
364
Vastaukset
- Ei pidä yleistää
Monet kristityistä, eivät kaikki kristityt, ovat eksyksissä.
- Esko H
Lainaus aloitus aiheesta:
------------------------------------------
Joihin myös Kristillisyyttä tunnustavatkin ovat osallisia / syyllisiä, paitsi ne jotka julkituovat totuutta, varoittelevat, valistelevat, sekä osoittavat toista vaihtoehtoa, sitä oikeaa, Kristuksen Jeesuksen viitoittamaa tietä ja suuntaa. Siinä jo itse, näin sen puolesta, Kristuksen Jeesuksen nimessä palvellen.
-------------------------------------------
Olkaamme valppaana ja valvokaamme.
- henkka
Internetissäkin monet paasaavat omia oikeita näkökantojaan ja kehottavat muita "heräämään", katsoen itse olevansa "heränneitä" tai muulla tavalla oikeassa.
> Jos kristityt eivät olisi näin pahasti eksyksissä, he olisivat kaikki yhtä ja yksimielisiä Raamatussa sanotaan uskovaisista, että teidän keskuudessanne pitää eriseurat oleman. Siis siinä porukassa, mikä on Jeesuksen porukkaa, niin sen keskuudessa eriseurat pitää oleman. Kun rakkaus loppuu ja synti tulee tilalle, pitää erkaantua. Niinhän ne aviopuolistotkin eroaa, rakkaus loppuu, synti tekee tavallaan lopun rakkaudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116988- 125906
- 91739
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501