CEF-hoidoista

Minulla on neljäs hoito takana, 3 taxoa ja yksi cef. Millaisia oireita/sivuvaikutuksia teillä joilla samat sytot. Minulla on jaloista voimat pois niin että en tahdo jaksaa käydä lenkillä, pohkeet aivankuin maitohappoilla. Pienikin ylämäki niin on hirveän työlästä. Muutenkin väsyttää.
258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minä kävin läpi rintasyöpähoidot viime vuonna. 3 taxoa ja 3 Cefiä 25 x sädehoidot. Ihan samalta tuntui, pienikin matka väsytti. Ennen viimeistä Cef-kertaa, minulle ilmaantui syvä laskimotukos vasempaan reiteen. Ihmettelin sitä itsekseni pari viikkoa, ennenkuin hakeuduin hoitoon. Jos siis jalka, tai käsikin alkaa tuntua oudolta, niin hakeudu tutkimuksiin. Nuo veritulpat on kuulemma aika yleisiä sivuvaikutuksia.

Heinäkuussa 2013 siis sain nuo sädehoidot ja sen jälkeen alkoi toipuminen pikkuhiljaa. Ihmisruumis on aika hyvä selviytymään isoistakin rasituksista, ei vaan saa vaatia itseltään liikaa, vaan pikkuhiljaa palailla normaaliin arkeen.

Äänestä
  • Kiitos,,,minulla on hoito pe, täytyy puhua noista jalkakivuista. Odotan innolla , että jaksaisin taas liikkua. Ja saisin sairauden aikana lisääntyneet kilot pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rintasyöpääpoteva kirjoitti:

Minulla on neljäs hoito takana, 3 taxoa ja yksi cef. Millaisia oireita/sivuvaikutuksia teillä joilla samat sytot. Minulla on jaloista voimat pois niin että en tahdo jaksaa käydä lenkillä, pohkeet aivankuin maitohappoilla. Pienikin ylämäki niin on hirveän työlästä. Muutenkin väsyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu