Olen kyllä tietoinen että ekakerran jälkeen pitäisi tulla. Mutta eka kerta meni jo puolitoista vuotta sitten, eikä silloin tullu verta. Nyt vasta, ja ihan kiva määrä tulikin. Menkkojen aika ei edes ole vielä lähellä.
Onko kellään muulla käynyt näin vai pitäiskö mun käydä gynekologilla?
Onko kellään muulla käynyt näin vai pitäiskö mun käydä gynekologilla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos verta todella tuli reilusti, suosittelisin menemään lääkäriin, koska ei sellainen ihan normaalia ole. esim. klamydia voi aiheuttaa verenvuotoa. ensimmäisellä kerralla mahdollinen verenvuoto johtuu immenkalvon repeämisestä, mutta jos olet harrastanut seksiä jo puolitoista vuotta, ei verta pitäisi enää tulla.
joko se on joku tauti,tulehdus yms. tai sit sut vaan nussittiin verille. jos liian kovaa kyytiä, ja paikat ei oo niin liukkaat enää, niin limakalvo voi hiertyä verille.
Jos kyseessä vain kerran tapahtunut vuoto, ei välttämättä kyse mistään vakavasta. Mutta jos verta tuli runsaasti tai jatkossakin yhdynnöissä, suosittelen menemään lääkäriin sillä kyseessä voi olla tulehdus, sukupuolitauti tms.
KUULUKS SILLO TULLA VERTA!?!?!?!?!?!?! HYI HITTO MÄ EN IKINÄ HALUU THÄ SITÄ!!!!!