Näin se taas menee, open sourcen vaikeat bugit aiheuttavat taas ongelmia. Tällä kertaa bashin kautta.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2014/10/07/yahoo-shellshock-bashbug-haavoittuvuus-hyokkays
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2014/10/07/yahoo-shellshock-bashbug-haavoittuvuus-hyokkays
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siirry Windowsin viruksien, bottien, matojen, haitta- ja vakoiluohjelmien pariin.
Niitä riittää sadoin tuhansin ja uusia tulee.
haittaohjelmien suosikkikohde nro 1 on linuxia käyttävä android. Valtaosa kaikista haittaohjelmista on suunnattu siihen.
Vaihda se komentotulkki. Ei Bash ole ainoa komentotulkki. Edistynyt käyttäjä kyllä tietää mitä komentotulkkia kannattaa käyttää.
Edistynyt käyttäjä tietää komentotulkkien huonot ja hyvät puolet, ei ole pakko tyytyä siihen yhteen oletuksena tulleeseen komentotulkkiin.
Olet itse hyvä esimerkki "edistyneestä käyttäjästä" muuten olisit antanut edes esimerkin.
Yhtään ei yllätä, että se Yahoo on Yhdysvaltalainen yritys. =)
Onneksi Suomalaiset palvelimet eivät kärsi shellshock-haavoittuvuudesta, joten windows käyttäjätkin ovat palvelimien kautta turvassa. :P
Kyllä, teidänkin nettiliikenne menee linuxkäyttöiselle palvelimelle, sama miltä pohjoismaalta tilaat nettiliittymäsi. :P
"Hall halusi paljastaa käynnissä olevan murron julkisuudelle, koska Yahoo tai FBI eivät tuntuneet tekevän asialle yhtään mitään ilmoituksista huolimatta. Julkisen huomion myötä Hall toivoo Yahoon tarttuvan ongelmaan vakavammalla asenteella."
Se menee niin, että kun haluat olla maalitauluna, niin varmasti olet maalitauluna.
Paljonko linux aukosta maksetaan?
Nyt alan etsimään niitä haavoittuvuuksia ja jos en saa kunnollista hintaa löydetyistä aukoista niin lähetän ne Romanian hakkereille tai Nsa:lle.
Jos noin vähän tiedät, niin et osaisi edes aukkoa hakea.
Ymmärrätkö edes mitään komentotulkeista? Jatka ihmeessä tietotekniikan opiskelua.
Palstoille ei kannata kirjoitella asioista joita ei ymmärrä.
Silti kirjoittelet................................?