Nyt kun palstan asiantuntijoidenkin mukaan on ostajan markkinat asuntokaupoilla niin miksi ette jo osta omaa tai useampaa omaa kuten Loordikin on tehnyt? Loordi osti juuri viime kuussa ostajan markkinoiden ollessa päällä yhden asunnon lisää, keskustasta viimeisen päälle olevan uutta vastaavan pienen kaksion kakkosasunnoksi ja vuokrattavaksi. Kolmas asunto tuo Loordille nyt on. Omaa omakotitaloaan Loordi ei toki myy, sen hinta on noussut Loordin asumisaikana n. 15% kun Loordi tilastoja tutki. Viimeisen 5 vuoden aikana olisi Loordilta mennyt vuokriin pelkästään omakotitalon osalta jo n. 100.000 euroa jos laskee edes maltillisen 1700 eur/kk vuokraksi omakotitalolle, lisäksi parin kerrostaloasunnon osalta olisi mennyt vuokriin n. 1000 eur/kk, kun nyt olen saanut vuokratuloja toisen osalta sen sijaan että olisin maksanut vuokria ja toinen on vielä toistaiseksi ollut kakkosasuntona, jatkossa senkin osalta nautin vuokratuloja.
Ostajan markkinat nyt siis, eli kannattaisi ostaa eikä ihmetellä vuokralaisena maksumiehenä. Taitaa olla niin monien kohdalla että silloin kun on ostajan markkinat niin ei uskalleta tai osata ostaa ja silloin kun taas ei ole enää ostajan markkinat niin ei ole edes varaa ostaa ja näin joutuu jäämään ikuisesti vuokralaiseksi maksamaan vuokraa jottei saa häätöä luukustaan ja voi vain tuskastella tilannetta silsasienisaunassa persenilelauteilla ja saunan jälkeen aaltopellinpalasen päällä taloyhtiön grillipaikalla x-tra -lenkkiä käristäessä six-pack -pakkauksen pahvit perseenalusena.
Nyt on ostajan markkinat, miksi ette osta?
11
83
Vastaukset
- odotellaan nyt vaan
Älä tartu putoavaan puukkoon, voit satuttaa pahasti itseäsi.
Vanha viidakon sananlasku.- Ok-Loordi
Eli onko nyt jo ostajan markkinat vai eikö ole? Jos on niin oletko myynyt omasi vaikka ostajan markkinoillahan ei kannata myydä vaan ostaa, jos olet myynyt omasi ja nyt odottelet niin olisi kannattanut myydä myyjän markkinoilla eikä vasta ostajan markkinoilla. Eli myyty - nyt odotellaan vai?
- odotellaan nyt vain
Ok-Loordi kirjoitti:
Eli onko nyt jo ostajan markkinat vai eikö ole? Jos on niin oletko myynyt omasi vaikka ostajan markkinoillahan ei kannata myydä vaan ostaa, jos olet myynyt omasi ja nyt odottelet niin olisi kannattanut myydä myyjän markkinoilla eikä vasta ostajan markkinoilla. Eli myyty - nyt odotellaan vai?
Myin yli kaksi vuotta sitten. Kun käänne alas on tapahtunut, niin ei se hetkessä takaisin ylöspäin käänny. Siihen tarvitaan paljon hyviä uutisia ja uusia työpaikkoja. Niitä odotellessa on hyvin aikaa.
- Huisäisäi
odotellaan nyt vain kirjoitti:
Myin yli kaksi vuotta sitten. Kun käänne alas on tapahtunut, niin ei se hetkessä takaisin ylöspäin käänny. Siihen tarvitaan paljon hyviä uutisia ja uusia työpaikkoja. Niitä odotellessa on hyvin aikaa.
Nyt on odottajan markkinat. Liukuvoiteet pulkan pohjaan ja nyt nautitaan pitkästä alamäestä.
- hyvin luistaa
Huisäisäi kirjoitti:
Nyt on odottajan markkinat. Liukuvoiteet pulkan pohjaan ja nyt nautitaan pitkästä alamäestä.
Pysyy tasaisesti pakkasen puolella, ei tule liukuongelmia.
- Ok-Loordi
Huisäisäi kirjoitti:
Nyt on odottajan markkinat. Liukuvoiteet pulkan pohjaan ja nyt nautitaan pitkästä alamäestä.
Eli vielä ei ole ostajan markkinat vai? Onko nyt sitten myyjän markkinat vai? Vai eikö ole kenenkään markkinat. Jos niin on niin silloinhan ei kannata ostaa eikä myydä jos ei ole ostajan eikä myyjän markkinat. Vuokran joutuu maksamaan kuukausittain ajallaan siitä huolimatta vaikka asuntokaupassa ei olisi kannattavaa tehdä nyt mitään jos ei ole kenenkään markkinat. Ajoissa ostanut siis aikanaan ostajan markkinoilla ostanut on voittaja koska nyt ei kannata ostaa eikä myydä eli omaan ei pääse nyt mutta jos on oman aikoinaan hankkinut niin vuokraa ei tarvitse maksaa odotellessa nyt sitä kun markkinat taas muuttuvat ostajan tai myyjän markkinoiksi. Omia kun omistaa 3 kpl niin voi odotella ilman huolen häivää, ei tarvitse maksaa vuokraa odotellessa ja jos tulee myyjän markkinat taas niin voi sittebn halutessaan myydä tai jos tulee ostajan markkinat taas niin voi ostaa lisää. Loordi ei voi siis hävitä, vaan odottelee rauhassa markkinoiden kehittymistä ja ostaa tai myy riippuen markkinatilanteesta, odotellessa vi nauttia vuokratuloista, palkkatuloista, pääomatuloista ja oman talon ylellisyydestä.
- ikvävää mutta totta
"voit satuttaa pahasti itseäsi. "
Siinähän sen tyffe sanoikin. Kannattaa pysyä loitolla teräaseista ja muista millä voi itseä satuttaa. Varmasti tekee jo aika paljon mieli kun 13 vuoden odottelukkaan ei tullut romahdusta :( - mielikuvitus ei auta
ikvävää mutta totta kirjoitti:
"voit satuttaa pahasti itseäsi. "
Siinähän sen tyffe sanoikin. Kannattaa pysyä loitolla teräaseista ja muista millä voi itseä satuttaa. Varmasti tekee jo aika paljon mieli kun 13 vuoden odottelukkaan ei tullut romahdusta :(Etkö vieläkään malttanut poistua vaikka jo kahdesti hyvästelit meidät? Lähde vaikka sinne Hawaijille lomalle jos totuuden kuuleminen ahdistaa noin kovin.
- kuin sekasin oot?
mielikuvitus ei auta kirjoitti:
Etkö vieläkään malttanut poistua vaikka jo kahdesti hyvästelit meidät? Lähde vaikka sinne Hawaijille lomalle jos totuuden kuuleminen ahdistaa noin kovin.
Hyvästelin?
Mitähän mahdat sopertaa? En ole lähdössä minnekään Hawaijille.
Ja mitä tuohon totuuteen tulee :D Niin kyllä se totuus löytyy meiltä jotka olemme koettaneet sanoa, että romahdusta ei vain näy.
- oletko hullu?
Vuokraaminen on riskihommaa. Jos sattuu vuokralainen pahalle päälle, asunto voi olla hetkessä tuhottu, ja millä vuokralainen mitään korvaa. Omasta pussista maksella kymmenien tuhansien remontit.
- ntntrntrntntnhtrhtrh
mitä ihmettä ostaisin jotain hometönöä riesoiksini? HÄH? Maksisin ensi asuntovelkaa, sit yhtiövastiketta, ja kun haluan eroon, ei kukaan osta samalla hinnalla, vaan menee puolella hinnalla eli säästöni ja elämäntyöni palaa porona ilmaan, tai menee purkuun.
Samaan aikaan toiset elää ilmaiseksi asumistuen ja sosiaalituen muodossa, yhteiskuntamaksaa kaiken vuokrallaoleville .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904