Hiiret rapisee

siimahäntä

varma talven merkki,
hiiret alkaa rapista nurkissa

miten ootte päässy eroon?

13

465

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loukuttaja

      Hiiren loukuilla.....mulla on 13 loukkua kolmessa eri vyöhykkeessä.... tontin ulkorajoilla, keskellä ja talon seinustoilla sekä vintillä, mihin ne lopulta änkeytyy.

      Tällä hetkellä tilanne 16-5 minä johdan. eli 16 hiirtä pyydystetty, ja ne saaneet vain 5 kertaa juuston vietyä ilman että on nirri lähtenyt. Ikävänä puolena on se että myös 2 talitinttiä on jäänyt saaliiksi, vaikka kuinka yritän punkea loukut kivenkoloihin / terassien alle.

      Pari hiirtä on vasta päässyt keskivyöhykkeelle saakka, muut on napsittu kauempaa. Tätä pitää jatkaa jouluun saakka / koviin pakkasiin. siihen mennessä ne on jo löytäneet omat talvipaikkansa, eivätkä muuta koviin helposti. Talvella kannattaa seurata jälkiä lumelta....helposti näkee uuden lumen jälkeen missä niitä on liikkunut. Kestoloukkuja saa helposti rakennettua ämpäristä / purkeista. googleta / kato you tubesta.

      • nm,mnbds

        Olet sinä aika paholainen ja tappaja, jotenkin lapsellinekin, linnutkin menee siinä samassa. Olet lisäksi tuomittu häviämään ikuisen taistelusi, hiiret ovat kovia lisääntymään ja niitä tulee lähialueelta aina lisää, kun jossakin tulee kantoihin harvennusta.

        Torpan tiivistämien on ainut toimiva vaihtoehto, hiirten kulkureitit on selvitettävä, tosin se vaatii enemmän osaamista, kuin useimmilla on.


    • zzzake

      Meillä on viisi kissaa, jotka tykkäävät hiiristä..päästäiset vain tapetaan..

      • remppamies1

        Yksikin riittää jos on pienestä asti niitä pyytänyt, vanhanakin vielä pyytää kaikki siimahännät : )


    • hanki taloon....

      Kyllästyin hiirenloukkujen pitoon ja hankin taloon "42 ". Pari pussia ullakolle ja vähän pussia auki ja niin loppuu rapistelut. Sen koommin en ole hiirijahtiin mennyt. Pussillinen riittää useaksi vuodeksi. Ja ..meillä ei muuten sitten rapistelekkaan..enään.

    • kokeileppa
    • jatkotöpseli

      Vedättekö sähköt vintille että saatte nuo piipparit pelittämään, vai onko nuo ulkona? Itse uskon enemmän kemialliseen sodankäyntiin. Ja entäs jos on huonokuuloisia ja vanhoja hiiriä?

    • toimivia

      Pistorasiaan liitettävät hiiren karkottimet ovat ainakin meillä toimineet jo vuosia hyvin.
      Joskus kyllä änkeävät vielä vintille, mutta lähtevät saman tien.
      (Prismasta hankittuja karkottimia)

    • monetkeinot

      Kivijalkaan sisälle, muilta elukoilta suojaan,palasyöttejä lootissa.Ja ryyniäkin, että on montaa sorttia mistä valita.Lisäksi useita isohkoja näppäriä moniin paikkoihin niille, jotka ei syötteihin uskalla.Kyllä hiljenee :)

    • Ampumalla

      Ampumalla! Käyvätlintulaudan alta syömässä, jolloin ammun niitä oven raosta ilmapyssyllä.

    • Myrkytys

      Loukkupyynnistä on paljon vaivaa, eikä se ole kuitenkaan riittävän tehokasta. Myrkyt toimii. Itsellä on pihalla kaksi syöttilaatikko, toinen leikkimökin alla pirhan nurkassa ja toinen metsänpuoleisen seinustan vieressä. Täytyy vain huolehtia että syöttilaatikoissa on myrkkyä viimeistään ensimmäisenä pakkasyönä, silloin hiiret lähtee etsimään lämmintä löytää myrkyt pihalta, ennen kuin ehtii ullakolle. Ullakolla olen pitänyt jatkuvaa myrkkysyöttöä. Ehkä kerran syksyssä kuulee ullakolta rapinaa ja senkin vain yhtenä yönä.

    • hrthrht

      Kissa taloon ja hiiret häviää.

    • 8-91

      Noi rotat ja hiiret käyneet harvinaiseksi, että pitäis säätää niille suojelulaki ja laittaa hinta niiden tappamisesta.

      Vähemmän tekevät ihmiselle vahinkoa kuin tikka janka tappamisesta joutuu maksamaan 35 €. Tikka hakkaa reikiä talon ja ulkorakennuksen ulkokuoreen ja se tulee kalliiksi korjata joka vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2371
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      47
      823
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      804
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      224
      661
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      569
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      548
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      534
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      532
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      530
    Aihe