http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014100718726223_ul.shtml
"Englantilaisen Southamptonin yliopiston laajassa tutkimuksessa tarkkailtiin yhteensä yli 2 000 potilasta, jotka olivat kokeneet sydämenpysähdyksen sairaaloissa Isossa-Britanniassa, Yhdysvalloissa ja Itävallassa. ... Tutkijoiden mukaan potilaiden kokemukset eivät vaikuta olleen hallusinaatioita, sillä heidän kertomuksiensa perusteella potilaat kykenivät tekemään todenmukaisia havaintoja ympäristöstään myös kuolleena ollessaan. ... Monet näistä potilaista kertoivat kokeneensa rauhallisuuden tunnetta ja näkeneensä kirkkaan valon, joka oli kuin aurinko. Toiset kuvailivat kokeneensa hukkumisen tunnetta ja syvään veteen uppoamista."
Laaja tieteellinen tutkimus todistaa kuolemanjälkeisestä elämäst
21
108
Vastaukset
Vaikuttaa mielenkiintoiselta. Odotellaan nyt sitten jatkotutkimuksia asiasta.
Ei minulla ole mitään tuollaistakaan tulosta vastaan.
Veikkaanpa, että tästä vedetään aikamoisia tulkintoja, uskikset tietenkin oman viitekehyksensä puitteissa.- fgbdfvdcsxz
Eihän tuo silti ole todeiste että tietoisuus säilyy luoleman jälkeen..
- ei eroa
Raamattuhan sanoo että kuolemaa ei ole. Vain ruumis kuolee.
Se mitä maallisen elämän jälkeen kullakin on, on korkeemmassa kädessä.
Mutta samoinhan se on jo nyt!
- joo-0
Omituista että tämmöistä uutista käytetään ateisteja vastaan, vaikka ihan hyvin se voi romuttaa tunnetut uskonnot jos asiasta saadaan lisää tietoa.
- luulit vaan
Tunnetut uskonnot ovat paljon lähempänä tuollaisen aavistelua kuin ateimi, joka ei usko mihinkään.
Haluat luistella pois ateismisi perusteluista?
Vai yritätkö vain sieppausta? - joo-0
luulit vaan kirjoitti:
Tunnetut uskonnot ovat paljon lähempänä tuollaisen aavistelua kuin ateimi, joka ei usko mihinkään.
Haluat luistella pois ateismisi perusteluista?
Vai yritätkö vain sieppausta?Jos ottaisit ensin selvää mitä ateismi on ja ei ole.
joo-0 kirjoitti:
Jos ottaisit ensin selvää mitä ateismi on ja ei ole.
Mutta kun olkiukkojen hakkaaminen ja mölähtely on paljon kivempaa.
- muutama kyssäri
joo-0 kirjoitti:
Jos ottaisit ensin selvää mitä ateismi on ja ei ole.
Onko ateismissa uskoa kuolemanjälkeiseen elinmahdollisuuteen?
Miksi ateistit mitätöivät muiden uskon huonommaksi kuin omansa?
Miksi ateistit mölähtelevät? - Niiiiiiiiiiiiiiiiiii
muutama kyssäri kirjoitti:
Onko ateismissa uskoa kuolemanjälkeiseen elinmahdollisuuteen?
Miksi ateistit mitätöivät muiden uskon huonommaksi kuin omansa?
Miksi ateistit mölähtelevät?Riippuu ateistista.
- .,.
Niiiiiiiiiiiiiiiiiii kirjoitti:
Riippuu ateistista.
Oletko joskus tavannut ajattelevan ateistin?
-En minäkään.
*Laaja tieteellinen tutkimus todistaa kuolemanjälkeisestä elämästä*,
Kukaan haastatelluista ei ollut kuollut kun kertoivat kokemuksistaan. Yhdenkään haastateltavan solut eivät olleet kuolleet, jolloin he olisivat niitä jotka oikeasti voisivat kertoa kuolemanjälkeisestä elämästä. Siis kuolemasta, jossa ihmisellä ei ole enää aivotoimintoja, eikä mitään muitakaan toimintoja koska solut ovat kuolleet.
Otetaan haastateltavaksi sellaisia jotka ovat olleet kuolleina esim. kuukauden ja kysellään heiltä kokemuksista kuolemanjälkeisistä tuntemuksista. Mitä silloin saadaan vastauksesi siitä todellisesta kuolemanjälkeisestä elämästä, johon aloittaja otsikossaan viittaa?
Kuolemanjälkeinen elämä on sitä että tuottajat ottavat kuolleiden eliöiden ravinteet ja alkuaineet uusiokäyttöön. Toisen kuolema on toisen elämä. Realistista? Kyllä. Surullista? Ei niinkään, vaan paremminkin lohdullista.- tieteenharrastaja
Tutkimushan todisti, että aikaisempi käsitys aivotoiminnan lakkaamisesta puolisen minuuttia verenkierron pysähtymisen jälkeen ei kaikissa oloissa pidä paikkaansa. Lisätutkimusten antama tieto tästä asiasta on hyvin kiinnostavaa monestakin eri näkökulmasta. mutta ei tietenkään todista kuolemanjälkeista elämää. Sitä varten olisi tutkittava tosiaan kuolleita.
Eihän ihminen, joka voidaan elvyttää kertomaan kokemuksiaan, ole koskaan ollut kuollut, paitsi ehkä joidenkin remontin tarpeessa olevien kriteerien mukaan. Ja vaikka olisikin, se todistaisi ylösnousemuksesta eikä kuolemanjälkeisestä elämästä. tieteenharrastaja kirjoitti:
Tutkimushan todisti, että aikaisempi käsitys aivotoiminnan lakkaamisesta puolisen minuuttia verenkierron pysähtymisen jälkeen ei kaikissa oloissa pidä paikkaansa. Lisätutkimusten antama tieto tästä asiasta on hyvin kiinnostavaa monestakin eri näkökulmasta. mutta ei tietenkään todista kuolemanjälkeista elämää. Sitä varten olisi tutkittava tosiaan kuolleita.
Eihän ihminen, joka voidaan elvyttää kertomaan kokemuksiaan, ole koskaan ollut kuollut, paitsi ehkä joidenkin remontin tarpeessa olevien kriteerien mukaan. Ja vaikka olisikin, se todistaisi ylösnousemuksesta eikä kuolemanjälkeisestä elämästä.*Tutkimushan todisti, että aikaisempi käsitys aivotoiminnan lakkaamisesta puolisen minuuttia verenkierron pysähtymisen jälkeen ei kaikissa oloissa pidä paikkaansa. *
Asia ei ollut minulle uutinen, koska tietojeni mukaan aivojen hermosolut alkavat kuolla "vasta" noin 5 minuuttia hapenpuutteen alkamisen jälkeen. Niin kauan kuin niissä on elämää, niissä voi olla toimintaa. Niin minä asian ymmärrän. Rajan löytäminen on vaikeaa, koska mitä pidemmälle hapenpuute jatkuu, sitä pahemmin vaurioituneilla aivoilla ihminen palaa elävien kirjoihin, jos palaa.
*Lisätutkimusten antama tieto tästä asiasta on hyvin kiinnostavaa monestakin eri näkökulmasta. mutta ei tietenkään todista kuolemanjälkeista elämää. Sitä varten olisi tutkittava tosiaan kuolleita.*
Aivan. On hyvä että asiaa tutkitaan ja saadaan lisää tietoa.
- Eip todisteita
Kuolemanrajakokemukset ovat verrattain yleisiä sydämenpysähdyksen kokevilla. On esitetty, että rajakokemukset ovat seurausta aivojen hapenpuutteesta, mutta tämä teoria on osoitettu vääräksi Pim van Lommelin (et al.) The Lancetissa v. 2001 julkaistussa tutkimuksessa. Kuolemanrajakokemuksen kaltaisia tiloja tapahtuu toisinaan myös joillekin kestävyysurheilijoille raskaan suorituksen aikana. Väitetään myös, että niitä voi saada aikaan yksinkertaisilla hengitystekniikoilla, joihin kuuluu esimerkiksi vivatointi (englanniksi vivation) ja rebirthing.lähde?
Tiettyjen dissosiatiivisten nukutusaineiden kuten ketamiinin vaikutuksilla pienillä annoksilla on yhtäläisyyksiä kuolemanrajakokemusten kanssa. Ihmisen käpyrauhanen tuottaa dimetyylitryptamiinia[1], jonka uskotaan olevan merkittävä tekijä unien näkemisessä ja kuolemanrajakokemuksissa.lähde tarkemmin? Kuolemanrajakokemuksen kaltainen tila voi joskus johtua niin sanotusta "unihalvauksesta".
Eli ihan elävätkin voivat saada kuolemanrajakokemuksia. - ilkimyksen äitipuoli
No? Ei kuulu ryskettä eikä rytinää. Eikö evoluutioteoria kaatunutkaan?
- .,.
Ei se ole koskaan ollutkaan pystyssä.
- >=3
Se, että onko kuolemanjälkeistä elämää vai ei, on todella helppo testata. Naru kaulaan ja parvekkeelta alas.
Tuloksia ei tosin pääse kertomaan muille... - Totuudentorvettaja
Kellumisen, vajoamisen ja painottomuuden tunne johtuvat siitä jos aivot eivät vastaanota tuntoaistimusta vartalolta. Elvytystilanteessa annettujen lääkkeiden vaikutusta, ei todennäköisesti voitu myöskään huomioida. Pelkästään matala verenpaine aiheuttaa "keveyden tunteen", joten ei tällaisia voi pitää tieteellisenä tutkimuksena muuta kuin siitä, millaisia tuntemuksia ihmisillä on jos sydän pysähtyy. Tuntemus ja todellisuus taas ovat kaksi eri asiaa.
- äly hoi
"Tutkijoiden mukaan tulokset antavat perustellun syyn aiheen jatkotutkimuksille, jotka parantavat ymmärrystä kuolemasta ilmiönä ja ihmisen tietoisuudesta."
Vain ihminen voi olla niin tyhmä, että haluaa selvittää tämän asian. - Lyyris Lyllerö
Todistaa tämä viitattu tutkimus kuolemanjälkeisen elämän mahdollisuuden tai on todistamatta, niin kyllähän kaikki uskonnot, joissa tunnustetaan elämän jatkuminen kuoleman jälkeen, ovat lähempänä totuutta kuin materialistiset ateistit.
Jeesus tietää asian paremmin kuin ateistit, lukekaa vaikka Johanneksen evankeliumi ja Luukkaalta Jeesuksen sanat ristinryövärille paratiisiin pääsemisestä.*kyllähän kaikki uskonnot, joissa tunnustetaan elämän jatkuminen kuoleman jälkeen, ovat lähempänä totuutta kuin materialistiset ateistit.*
Kummallista että joku voi puhua totuudesta, vaikka tuosta totuudesta ei ole lainkaan näyttöä. Ei ensimmäistäkään todistetta.
Vai oliko niin että Elvis tekee comeback-kiertueen ensi vuonna, jos vain tarpeeksi kovasti asiaan uskomme?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,512357Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.952075Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e962044Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241917MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131781Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5241667Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S71580Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?501397Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411343Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.751319