Opettaja, lähtisitkö haastateltavaksi työuupumustutkimukseen?

maripartanen

Hei peruskoulussa toimiva/toiminut opettaja!

Olen yleisen- ja aikuiskasvatustieteen opiskelija Helsingin yliopistosta. Haen haastateltavia kandidaatintutkielmaa varten suoritettavaan tutkimukseen, jonka aiheena on opettajien työuupumus. Mikäli olet Uudenmaan alueelta, olet toiminut tai toimit parhaillaan opettajana perusasteella ja sinulla esiintyy tai on esiintynyt työuupumuksen oireita. Mikäli olisit vielä valmis uhraamaan noin puolituntisen ajastasi haastatteluun hyvän asian puolesta, ota rohkeasti yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Haastattelut suoritetaan Helsingin yliopistolla tai sovittaessa muussa sopivassa paikassa viikoilla 43 tai 44.

Olisin myös syvästi kiitollinen, mikäli laitat sanaa kiertämään jos tiedät jonkun kollegan, joka voisi soveltua tutkimukseen haastateltavaksi.

Ystävällisin terveisin: Mari Partanen

1

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seija 77

      Jaaha. Tehdään tikusta asiaa. Kyllä varmaan jostain joku uupunut löytyy kun oikein kaivelee. Sitten vain julkaistaan suuri tutkimus. Oletteko ikinä kuulleet että mievaltaiselta alalta esim rakennus tehtäisiin tutkimuksia työuupumuksista. Tutkijat potkittaisiin kotiin itkemään. Vaan voi meidän herkkiä opettajia. Ovat niin uupuneita. Hävetkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4712
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2564
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1015
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      954
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      911
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      874
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      825
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      810
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      49
      767
    Aihe