Opettaja, lähtisitkö haastateltavaksi työuupumustutkimukseen?

maripartanen

Hei peruskoulussa toimiva/toiminut opettaja!

Olen yleisen- ja aikuiskasvatustieteen opiskelija Helsingin yliopistosta. Haen haastateltavia kandidaatintutkielmaa varten suoritettavaan tutkimukseen, jonka aiheena on opettajien työuupumus. Mikäli olet Uudenmaan alueelta, olet toiminut tai toimit parhaillaan opettajana perusasteella ja sinulla esiintyy tai on esiintynyt työuupumuksen oireita. Mikäli olisit vielä valmis uhraamaan noin puolituntisen ajastasi haastatteluun hyvän asian puolesta, ota rohkeasti yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Haastattelut suoritetaan Helsingin yliopistolla tai sovittaessa muussa sopivassa paikassa viikoilla 43 tai 44.

Olisin myös syvästi kiitollinen, mikäli laitat sanaa kiertämään jos tiedät jonkun kollegan, joka voisi soveltua tutkimukseen haastateltavaksi.

Ystävällisin terveisin: Mari Partanen

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seija 77

      Jaaha. Tehdään tikusta asiaa. Kyllä varmaan jostain joku uupunut löytyy kun oikein kaivelee. Sitten vain julkaistaan suuri tutkimus. Oletteko ikinä kuulleet että mievaltaiselta alalta esim rakennus tehtäisiin tutkimuksia työuupumuksista. Tutkijat potkittaisiin kotiin itkemään. Vaan voi meidän herkkiä opettajia. Ovat niin uupuneita. Hävetkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe