Hei!
Osaako joku kertoa, millainen toi sokerirasitustesti oikein on? Mulle kun siitä höpötetään neuvolassa, mutta ei oo kerrottu mitään sen tarkemmin. Sen tiedän, että seuraava neuvola on kolmen viikon päästä ja silloin varataan aika kyseiseen testiin... mutta olis ihan kiva tietää mitä on tulossa.
Osaako joku kertoa, millainen toi sokerirasitustesti oikein on? Mulle kun siitä höpötetään neuvolassa, mutta ei oo kerrottu mitään sen tarkemmin. Sen tiedän, että seuraava neuvola on kolmen viikon päästä ja silloin varataan aika kyseiseen testiin... mutta olis ihan kiva tietää mitä on tulossa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja sitten täytyy odottaa 2 tuntia suurinpiirtein liikkumatta ja sitten taas otetaan verikoe.
Siis verikoe ennen ja jälkeen litkun juomisen. Mies oli siellä juuri tänä aamuna. Tulokset parin viikon päästä.
niin ihan ensin otetaan verikoe(paastosokerisellainen, edelliseen 12 tuntiin ei saa syödä eikä juoda mitään), sitten juodaan sitä sokerilitkua, odotetaan jonkin aikaa ja otetaan taas verikoe, taas juodaan litkua, odotetaan ja otetaan verikoe. Eli kaikenkaikkiaan kolme verikoetta ja koko homma kestää pari tuntia.
Minulla on kans aika tuohon ihanaan koettelemukseen parin viikon päästä...:(
kahdella aikaisemmalla raskauskerrallakin olen käynyt, mutta on vaan päässyt unohtumaan ihan tarkat tiedot...mutta jotakuin noin se testi menee.
Ota muuten voileipiä tai jotain mukaan kun menet, saat heti testin jälkeen syödä jotain, on meinaan aika heikko olo...
Noinhan se menee. koko testiin menee se 2 h. ei se mikään kauhea juttu ole ellei nyt sitten kärsi jotain piikkikammoa. litku maistuu väljähtäneeltä kokikselta. ite tankkasin ihan hulluna itteni kun se 12 h pitää olla syömättä. oli vielä sen testin jälkeen "täys"olo :) Ja saa siellä liikkua, ei sitä mihinkään sänkyyn sidota. Ottaa jotain omaa luettavaa jos ei jaksa niitä juorulehtiä lueskella. aikahan siellä tulee pitkäksi.
Kiitos paljon niin tiedoista, kuin vinkistäkin.
Vähän kyllä hirvittää toi syömättömyys, kun nytkin on aamulla heikko olo ja on heti pakko syödä, että jaksaa edes vähän. No eiköhän tuostakin selvitä.
Onneksi ei ole mitään piikkikammoa. =)
Ensin olet 12 tuntia syömättä ja juomatta. 1 dl vettä saat sinä aikana juoda.
Sitten menet sovitulla kellonlyömällä sinne labraan. Ensin otetaan paastoverikoe, ja sen jälkeen juot sokeriliemen. Odotat tunnin, ja otetaan toinen verikoe. Odotat toisen tunnin ja otetaan kolmas verikoe. Sen jälkeen saat syödä mukaan ottamasi aamupalan jotta jaksat mennä kotiin/töihin.
12 tuntia pitää olla syömättä ja juomatta (ihan tilkan vettä saa ottaa) ennen koetta. Ensin otetaan paastoverensokeri ja heti sen jälkeen juodaan se imelä litku (enää ei meillä maistunut cokikselta, vaan ehkä hieman paremmalta ;) ). Sitten odotetaan tunti ja otetaan verikoe. Taas odotetaan tunti ja otetaan verikoe. Sitten pääsee jo pois. Meillä ainakin neuvolasta sitten soittivat 1-2 päivän kuluttua, jos arvoissa oli jotain häikkää. Jos ei ollut niin ei soittoakaan kuulu.
Syödä siis ei saa ennen kuin on viimeinenkin verikoe otettu. Ja tuona parina tuntina ennen paastoverensokeria ei saisi ihmeemmin liikkua --> rasittaa itseään.
Vielä jatkokysymys tuosta testistä eli voiko siihen valmistautua jotenkin muuten, esim. tarkkailemalla ruokavaliotaan viikkoa / päiviä ennen testiä? Joku sanoi, että pelkkä sokeripitoisen mehun juominen testiä edeltävänä päivänä saattaa näkyä tuloksessa (!).
ei siihen varmaankaan pysty mitenkään valmistautumaan, koska testihän aloitetaan "puhtaalta pöydältä" ottamalla juuri tuo paastoverikoe ensimmäisenä, ei siihen siis vaikuta se vaikka olisit jonkinlaisella ruokavaliolla ennen testiä.
Eikä kannatakaan minun mielestäni "vehkeillä" millään tavalla esim. paastoamalla, jatkathan jokatapauksessa entistä ruokavaliotasi kokeen jälkeen.
Kokeellahan katsotaan kuinka verensokerisi käyttäytyy kun sinulle juotetaan sitä sokerilitkua. Jos sinulla on alkava tai jo olemassaoleva raskausdiabetes, et voi siihen itse vaikuttaa mitenkään.
En kokenut testiä epämiellyttävänä..kahden tunnin istuminen hieman mietitytti mutta aika kului kun otin kirjan mukaan. Itse sain tietää testin tuloksen samantien neuvolassa..onko kaikki muut joutuneet tosiaan odottamaan päiviä, jopa viikkoja?