Kiemunki moraalinvartiana

gi65748

Hämeenlinnan kaupunki toimii nettisivujensa mukaan kummina HPK:lle. HPK-Naiset ry nimeää sponsorisivuilla Hämeenlinnan kaupungin pääyhteistyökumppanikseen.

Kunnallispoliitikkona, kaupunginhallituksen ja –valtuuston puheenjohtajana, Kiemunki on varmuudella ollut vaikuttamassa ja mahdollisesti myös päättämässä HPK:n saamista tuista ja muista sitä hyödyttävistä asioista, jäähalli-investoinneista, Elenia-areenan rakentamisesta jne. Onko Kiemunki jäävännyt itseään näissä päätöksenteoissa? Vai onko hän HPK:n edustajana ollut myötävaikuttamassa päätöksiin?

Kiemunki ilmoittaa olleensa vuodesta 2009 HPK-naiset ry:n varapuheenjohtaja. Kiemunki kertoo otsikon ”FAKTA” alla omilla nettisivuillaan sidonnaisuuksistaan: … HPK-naiset Ry:n hallituksen jäsen, HJS Ry:n hallituksen jäsen, Sunny Car Center Oy:n hallituksen jäsen….

Iisakki Kiemunki on saanut 2011 eduskuntavaalityöhönsä tukea 2800€ HPK-Naiset ry:ltä, 27.5% kaikista yrityksiltä ja muilta tahoilta saamastaan tuesta. Siis lähes kolmanneksen ”yksityisestä” tuesta. Summat ja sidonnaisuus on Kiemungin itsensä ilmoittamaa.

Kiemunki on luvannut 2012 nettisivuillaan, että SCC-hankkeen tonttituloilla 8.4.M€, rakennetaan mm. urheilutalo, siis Elenia Areena. Elenia-areena, mikä on hanketiedotteen mukaan rakennettu mahdollistamaan sisäpallopelien pelaamisen korkeimmilla sarja- ja kansainvälisellä tasolla Hämeenlinnassa, tarkoittaen ensisijaisesti HPK-Naiset ry:n toimintaa?

Ritaluoma, jonka yrityksen hallituksessa Kiemunki toimi, rahoittaa HPK:ta, minkä toiminnassa Kiemunki on varapuheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä, sekä samanaikaisesti on päättämässä verorahojemme käytöstä kaupungivaltuutettuna kaupungissa, mikä toimii HPK:n sponsorina, joka rahoittaa Kiemungin vaalikampanjaa?

Kiemunki kysyy moraalin perään eilisessä Kaupunkiuutisessa.

0

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi teki aloitteen?

        😃 häh
        Ikävä
        109
        4276
      2. Onko kaivattusi ulkoisesti

        paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
        Ikävä
        78
        3496
      3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

        Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
        Ikävä
        82
        3333
      4. Karhuryhmä

        Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
        Jämsä
        25
        3239
      5. Just alkoi ottamaan päähän

        Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
        Ikävä
        22
        3232
      6. Mitä kaikkea sä

        Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
        Ikävä
        72
        2916
      7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

        Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
        Maailman menoa
        45
        2790
      8. Raisionkaaren koira hyökkäys

        Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
        Raisio
        64
        2787
      9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

        Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
        Ikävä
        85
        2559
      10. Autolla törmäilijä

        Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
        Jämsä
        9
        2442
      Aihe