neuvola tädiksi

zinnalla

Minua kiinnostaisi Neuvolatyön ammatti. Seurata odottavia äitejä ja seurata vauvojen kehitystä. Miten siihen opiskellaan? Olen nyt opiskelemassa ensimmäistä vuotta sosiaali ja terveys alalla sekä suoritan samalla lukiota. Olen siis ammattilukiossa. Miten pitäisi tästä sitten jatkaa? Kun soteella pitäisi erikoistua johonkin. (Lapset ja nuoret, sairaanhoito ja huolenpito, vammaiset, vanhukset, mielenterveys, kuntoutus, hammashoito, ensihoitaja)
Mihin näistä pitäisi erikoistua? Ja sitten mitä aineita pitäisi lukiossa kirjoittaa? Tarviiko välttämättä pitkää matikkaa ja fysiikkaa? :) voisiko joku neuvoa? Ja mihin sitten ammattilukion jälkeen pitää jatkaa?

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotelote

      Ei varmaan ole hirveästi väliä, mihin erikoistuu lähihoitajaopintojen aikana, kannattaa valita joku osaamisala, joka muutenkin kiinnostaa. Neuvolassa työskentelee pääsääntöisesti terveydenhoitajia. Voit valmistumisen jälkeen hakea ammattikorkeakouluun opiskelemaan terveydenhoitajaksi. Opinnoissa suoritetaan myös sairaanhoitajan tutkinto ja ne kestävät muistaakseni 4 vuotta.

      • zinnalla

        Entä kukin osalta? Mitä kannattaa kirjoittaa ,?? Onko mitään välttämätöntä?


    • alalla oleva

      Hieno juttu että ala kiinnostaa sinua. Ole kuitenkin valmis kohtamaan myös kuolemaa ja sairaita lapsia. Neuvolatyö ei ole pelkkää suloisten vauvojen tutkimista. Monesti joutuu äidille myös kertomaan ikävät uutiset kun sikiö esim. kuollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4746
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      150
      2687
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2285
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      35
      1453
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      44
      1413
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1396
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1241
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      151
      1070
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      977
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      932
    Aihe