Työnantajien "mustalista"

Se on olemassa eri liitoissa sekä mikä pahempi viidakkorumpuna eri työntekijöiden kesken.

Surkea työnantaja tullaan droppaamaan.

Siitä maine pitää huolen.
4301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo, sitä listaa kutsutaan Great Place to Work listaksi.

Äänestä
  • Eihän GPtW hommassa mitään vikaa ole. Täytyy vain muistaa, että kyse on vain tästä hetkestä. Jos on kasvua, rekrytoidaan uusia, järjestetään vähän pikkukivaa ja koulutusta niin on lähes automaattisesti tuollainen firma. Mutta sitten onkin täysin eri asia, minkälaisia firmat ovat silloin kun tulos menee tappiolle, säästetään ja supistetaan. Kasvuhuuma on kuin juhannusilta, silloin on helppo olla hymy korvissa saunan terassilla. Mutta moniko hymyilee tammikuun viimassa kun auto leviää tien varteen ja vuokrarahat on rästissä?

    Äänestä

  • Systempro kirjoitti:

    Eihän GPtW hommassa mitään vikaa ole. Täytyy vain muistaa, että kyse on vain tästä hetkestä. Jos on kasvua, rekrytoidaan uusia, järjestetään vähän pikkukivaa ja koulutusta niin on lähes automaattisesti tuollainen firma. Mutta sitten onkin täysin eri asia, minkälaisia firmat ovat silloin kun tulos menee tappiolle, säästetään ja supistetaan. Kasvuhuuma on kuin juhannusilta, silloin on helppo olla hymy korvissa saunan terassilla. Mutta moniko hymyilee tammikuun viimassa kun auto leviää tien varteen ja vuokrarahat on rästissä?

    Mistä tullaankin siihen, että kannattaako olla firmassa, jolla vuodesta toiseen menee huonosti? Yksi hyvin olennainen tapa työnantajalle olla hyvä työnantaja on se, että talous ei ole kuralla.

    Äänestä

  • asdasasaddaadasdads kirjoitti:

    Mistä tullaankin siihen, että kannattaako olla firmassa, jolla vuodesta toiseen menee huonosti? Yksi hyvin olennainen tapa työnantajalle olla hyvä työnantaja on se, että talous ei ole kuralla.

    Viidakkorumpu pitää huolen siitä mikä firma on paska ja minne taas kannattaa hakeutua.

    Se muutamassa viikossa tiedossa jos rektytoiva firma aikoo kustettaa uutta työntekijää.

    Ja pari viikkoa sen jälkeeen "aika moni" tietää, että kyseistä firmaa kannattaa välttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vetyPommi$$ kirjoitti:

Se on olemassa eri liitoissa sekä mikä pahempi viidakkorumpuna eri työntekijöiden kesken.

Surkea työnantaja tullaan droppaamaan.

Siitä maine pitää huolen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu