Tätä olen monesti miettinyt.

pohdiskelija...

ole joskus pitkään uskossa olevana ja eronneena miettinyt, että kuulunko minä siihen joukkoon, joka on toisen ihmisen valinnan seurauksena joutunut avioon kelpaamattomaksi. Mies otti toisen ja jätti.
Luonnollista on myös ajatella, että vaikeasti sairaat ja homoseksuaalit kuuluvat niihin, jotka ovat äidin kohdusta asti aivoon kelpaamattomia.

Opetuslapset sanoivat: "Jos avioliitto merkitsee miehelle tätä, on parempi olla menemättä naimisiin." 11 Mutta hän sanoi heille: "Se ratkaisu ei sovellu kaikille, ainoastaan niille, joille se osa on annettu. 12 On sellaisia, jotka äitinsä kohdusta saakka ovat avioliittoon kelpaamattomia, on toisia, joista ihmiset ovat tehneet sellaisia, ja on niitä, jotka itse, taivasten valtakunnan tähden, ovat ottaneet osakseen naimattomuuden. Joka voi valita tämän ratkaisun, valitkoon." Matteus 19.

Olen elänyt jo pitkään yksin ja ei ole kyllä tullut kohdallani konkreettisesti ajankohtaiseksi tämä asia. Mietin vain, että olisiko minulla ylipäätänsä edes oikeutta Jumala kasvojen edessä solmia uutta avioliittoa niin kauan kun edellinen kumppani elää.

Kyllä Jumala antaa voiman elää yksin tapauksessa, jossa parisuhdetta ei voida raamatullisesti solmia.

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä ota noin raskaasti, arvon pohdiskelija.

      Ei Raamatussakaan parisuhdetta muodostettu kuin rakastelemalla, ja Aabrahamilla ja Daavidilla esim. oli montakin vaimoa ja sivuvaimoa.

      Kyllä Jeesus sanoi asioita liittyen avioliittoon, eroon, ja uudelleen avioitumiseen. "Joka voi valita tämän ratkaisun, valitkoon". Ei siis ole pakko valita itselle epäedullista tilannetta.

    • Arto T

      Helsinki jokkeri ateistina antaa taas Raamatun tulkintaohjeita, sehän on sinulle pelkkä satukirja, kuitenkin esiinnyt raamatun asiantuntijana.

      Aloittajalle: En vetäisi kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä Jeesuksen puheiden ja homouden välille, Jeesuksen aikana monet nykyisin jo voitetut sairaudet riehuivat täysin vapaasti, joten sairaita ja vammaisia oli pilvin pimein. Homoudesta sen verran että yleensä edes identtisillä kaksosilla ei ole sama seksuaalinen suuntaus jos toinen on homoseksuaali, siksi väitteet synynnäisestä ominaisuudesta ovat enemmänkin homoaktiivien omaa propagandaa/uskontoa/uskomusta jolla he pyrkivät edistämään omaa asiaansa ja saada ihmiset paremmin hyväksymään oma toimintansa. Jopa tämä jokkerikin on kuulemma ollut ihan naimisissa aikoinaan.

      Sen sijaan Raamatun näkemyksen mukaan tuo sinun tilanteesi on toki kovin hankala, en tiedä olitko jo silloin ollut uskossa kun olet naimisiin mennyt ja onko myös tämä kumppanisi jakanut tuon vakaumuksesi, ainakaan kertomasi perusteella hän ei ole sitoutunut Raamatun yksiavioisuuteen kovin tiukasti. Hirveän tärkeää olisi silloin kun elämän kumppania valitsee, rukoilla Jumalan johdatusta siihen ja myös kuunnella Jumalan johdatusta siihen...

      • Eikösniin

        Sen Raamatun näkemyksen mukaan, jota sinä edustat, aloittajan tilanne ei suinkaan ole hankala, vaan hyvin yksinkertainen. Sano se ihan suoraan vaan.


      • helsinkijokkeri ei koskaan anna "tulkintaohjeita", vaan Raamatun sanaa.

        ARTO T otti nyt aiheen, johon vastaan. Vaikka identtiset kaksoset voivat tosiaan olla toinen homo ja toinen hetero, vaikka he elävät täysin samaa elämää ja saavat täysin saman kasvatuksen; ovat kuin paita ja peppu, niin itse ainakin jo 6- vuotiaana huomasin tykkääväni miespuolisista.

        En edes ajatellut saada ketään hyväksymään, vaan en hiiskunut asiasta kenellekään. Ja vasta pitkän avioliton jälkeen aloin elää homoelämää; siis vasta 40 vuotta sen jälkeen, kun olin taipumukseni huomannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      414
      3302
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      102
      2478
    3. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      72
      2411
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2349
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      28
      2074
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      192
      1564
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1372
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      203
      1194
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1152
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1081
    Aihe