Miten vaatteista saisi rasvatahrat parhaiten pois? Eivät lähde pesussa. Onko mitään hyviä vinkkejä??
rasvatahrat pois?
6
20802
Vastaukset
- marianna
rasvatahraan astianpesunestettä ja anna vaikuttaa hetken, pese sitten normaalisti.
- Tehoaa
Saa mm. Prismasta, LeChat Marseille saippua. Hiero tahraan ja putsaa.
- ammattilainen tietää :)
Vaikka OLISITKIN PESSYT VAATTEEN JO USEAMPAAN KERTAAN TAHRAANTUMISEN JÄLKEEN, rasvatahra lähtee silti, ohje pätee myös suoraan tuoreen tahran päälle:
kuivaa tuore tahra painelemalla talouspaperiin.
pistä tippa fairya KUIVAN vaatteen tahran päälle, hiero hiukan pyörivin liikkein ja laita hyvin vähän vettä jotta fairy vaahtoaa. fairyvaahtoa ei tarvitse levittää tolkuttoman isolle alueelle yli rasvatahran, ei se rasvatahra siitä enää leviä eikä myöskään jätä pysyvää jälkeä.
anna vaikuttaa muutamasta tunnista vaikkapa seuraavaan päivään, ei niin väliä. mutta itse olen antanut vaikuttaa illasta seuraavaan aamuun.
laita tippa vettä kuivuneen fairyn päälle ja hankaa fairy "liikkeelle".
nyt voit pestä fairyn (ja tahran!)pois. vaatteen saa heti käyttöön kuhan fairyalue on pesty kokonaan pois. voit myös pestä vaatteen vielä pesukoneessa, niin puhdistuupahan kunnolla.
! älä kuitenkaan jätä fairya vaatteeseen koska fairy vaahtoaa pyykinpesukoneessa ja pulppuaa ulos koneesta, voi rikkoa koneesi.
antoisia pyykkihetkiä! :)
t. pyykkimestari- ammattilainen tietää :)
en ole törmännyt materiaaliin jolle tämä ei sovi. vaatteet joista et ole varma, kannattaa käydä kysymässä pesulasta, he kyllä vastaavat mielellään.ja tietysti mokka ja kuivapesun vaativat, näihin on omat ammattilaisen välineet ja menetelmät. kehotan kääntymään ammattilaisen, pesulan puoleen.
tietysti kaikille konepestäville materiaaleille sopii, hienoimmillekin satiineille, mutta käsittelyssä ei kannata olla kovakourainen ettei neulos ala purkautua. samoin villa, voi vanuttua jos pyörittelee liikaa.
tällöin kannattaa vain puristella sormien välissä tahrakohtaa, vähän kuin purskutellen vaahtoa tahralla. huuhtele varovasti hankaamatta.
- Suvikki74
Minulla on toiminut mäntysuopasaippua. Sen voi jättää vaikuttamaan yön yli.
- Suvikki74
Sama kokemus, mäntysuopa on parempi kuin Fairy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285410
- 1611845
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1561501Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141314Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike231174- 941125
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.711068viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2101033Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan38924- 38885