KENELLÄ KOKEMUKSIA KUUBASTA?!

Bailatino

Holá,
Olen suunnittelemassa matkaa Kuubaan mieheni kanssa. Hän haluaisi ottaa vain repun selkään ja itsenäisesti menoksi ja minä taas viiden tähden
hotelleihin. Mistä/miten kompromissi.
Oletko käynyt Kuubassa? Millaisella reissulla? Omatoimisella vai seuramatkalla? Kokeilitko perhemajoituksia?
Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä ja kokemuksista.
Tanssin lattareita eli musiikki ja tanssi, rommi sekä aito elämä kiinnostavat.

4

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiquita

      Ensinnäkin, luitko jo aikaisemmat viestit Kuubasta tällä foorumilla? Ovat tällä hetkellä seuraavalla/seuraavilla sivuilla. Siellä on jo aika paljon asiaa, mutta laitan tähän nyt jotain.

      No viiden tähden hotellien ja reppumatkailun välillä voi olla vaikeaa löytää kummallekin sopivaa kompromissia Kuubasta.... Kuuba ei sinänsä ole reppumatkailijan paratiisi verrattuna moneen muuhun Latinalaisen Amerikan maahan. Maan hallitus ei sitä myöskään mitenkään tue, eli se haluaa turistit kalliisiin hotelleihin, all inclusive-tyyppisiin yms.

      Itse käyn Kuubassa aina omatoimimatkalla ja käytän kotimajoitusta, casa particular. Huomattavasti halvempaa kuin hotellimajoitus, silti ihan hyvätasoista ja ruoka usein parempaa kuin ravintoloissa. Hinnat ovat viime aikoihin asti olleet noin 20-30 dollaria yö yhdeltä huoneelta, johon mahtuu yleensä kaksi henkilöä. Hinta on riippunut mm. kaupungista ja casan tasosta. En osaa sanoa, muuttuuko hinnat nyt kun dollari on maksuvaluuttana poissa kuvioista Kuubassa. Erilaisia casoja näet esim. netissä www.casaparticular.into
      Jos et ole kauhean nirso ja valita uima-altaan puutetta jatkuvasti tms., pärjäät kyllä casoissa aivan hyvin. Niissä turisti tutustuu myös paikallisiin paremmin, vaikkakin parempiosaisiin (eli casojen omistajien arki ei ole koko Kuuban arki...).

      Et kertonut, kuinka kauan olette, minne tarkalleen aiotte matkustaa, kuinka paljon jo tiedätte turistikorttiasiasta, raha-asioista siellä yms., joten yksilöipä joitain kysymyksiä.... En jaksa kirjoittaa romaania...!

      Joten luepa aikaisemmat vastaukset ensin ja kysy sitten yksityiskohdista tarkemmin, jos haluat! :)

      • Bailatino

        Moi ja kiitos vastauksestasi! Itseasiassa luinkin sitten viestin laittettuani sivuja taakesepäin ja printtasin aikaisemmat viestisi! Tänään kun tapaan mieheni, niin tutustumme niihin!
        Olen katsellut valmismatkoja eli pari päivää Havannaa ja sitten joku rantakohde. Aikaa meillä on n. 2 viikkoa. Oma haaveni on päästä tutustumaan mahdollisimman moniin salsa-paikkoihin ja tanssia niin paljon kuin lanteet kestää!
        Jos/kun tulee lisää kysymyksiä niin palaan asiaan ensi viikolla. Siihen saakka kiitos näistä ja hyvää viikonloppua.


      • No.
        Bailatino kirjoitti:

        Moi ja kiitos vastauksestasi! Itseasiassa luinkin sitten viestin laittettuani sivuja taakesepäin ja printtasin aikaisemmat viestisi! Tänään kun tapaan mieheni, niin tutustumme niihin!
        Olen katsellut valmismatkoja eli pari päivää Havannaa ja sitten joku rantakohde. Aikaa meillä on n. 2 viikkoa. Oma haaveni on päästä tutustumaan mahdollisimman moniin salsa-paikkoihin ja tanssia niin paljon kuin lanteet kestää!
        Jos/kun tulee lisää kysymyksiä niin palaan asiaan ensi viikolla. Siihen saakka kiitos näistä ja hyvää viikonloppua.

        Kuubaan saakka ei kannata lähteä rantalomalle. Jos aikaa on 2 viikkoa, niin viikko Havannan sykkeessä kuluu kuin siivillä. Se on iso kaupunki, kannattaa käppäillä muuallakin kuin Habana Viejossa.


    • vanu

      reppumatkailun & viiden tähden hotelli -matkailun kompromissi: http://www.folkewest.com/ -> EDULLISESTI CUBA LIBRE HOTELLIKORTILLA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3313
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2975
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2252
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1685
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1644
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1610
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1448
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1428
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1381
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      37
      1353
    Aihe