Teinivanhemmat

Apua kaipailisin... Miten voin kertoa vanhemmillemme olevani raskaana kun ikää on vasta 16 ja opiskelut vasta alkaneet. Vanhemmat ovat hyvin uskovaisia ja lapsia saisi tulla vasta kun täysi-ikäinen, työllinen ja naimisissa. Oma isäni on hyvin temperamenttinen ja hermostuisi pahasti kuullessaan... Apua kiitos!!
479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oletko ajatellut pitää lapsen? Siinä tapauksessa sinun täytyy vain kahvipöydässä kertoa asiasta ensin äidillesi. Sitten katsotte miten etenette asiassa. Olet kyllä vielä lapsi. Asut vanhempiesi luona ilmeisesti ja koulutkin kesken, niin raskaus tuli valitettavasti aika huonoon saumaan. Oletko isä ehdokkaan kanssa yhdessä?

Muista, että jos isäsi hermostuu, älä hermostu takaisin, vaan kerro hänelle, että hermostuminen ei auta asiaan yhtään!

Mielestäni kuitenkaan abortti ei ole vaihtoehto, sillä vauva on lahja ja se kuuluu ottaa vastaan, kaikki nimittäin eivät lapsia voi saada. Lapsi on silti suuri muutos elämään, mutta ei elämän loppu niinkun monet sanoo, vaan elämän alku!

Äänestä
  • Kyllä siinä saa heittää hyvästit nuoruudelle ja omalle elämälle. Lapset pitää tehdä joskus kypsänä kun on ehtinyt elää nuoruuden.

    Äänestä

Abortin voi tehdä myös kertomatta vanhemmilleen, ota yhteys terveyskeskukseen.

Äänestä

Itsekin tuossa tilanteessa menisin lääkäriin ja hommaisin abortin kaikessa hiljaisuudessa, varsinkin jos on tuollaiset vanhemmat... Lapsia ehdit miettiä joskus kymmenen vuoden päästä vielä kevyesti.

Ei se pienenpieni möykky ole vielä ihminen, ei se ajattele eikä sillä ole omaa tahtoa, tuskin tuntee edes mitään...

Kannattaa mennä jonnekin lääkärille keskukstelemaan asiantuntian kanssa erilaisista mahdollisuuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva teiniäiti kirjoitti:

Apua kaipailisin... Miten voin kertoa vanhemmillemme olevani raskaana kun ikää on vasta 16 ja opiskelut vasta alkaneet. Vanhemmat ovat hyvin uskovaisia ja lapsia saisi tulla vasta kun täysi-ikäinen, työllinen ja naimisissa. Oma isäni on hyvin temperamenttinen ja hermostuisi pahasti kuullessaan... Apua kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu