1.6 eDrive kalliit huollotko?

Vulva

Kiikarissa 10-13 vuotinen ja V70/S80 mallinen pirssi. Onkos tuossa 1.6 edrive kiisselimallissa joitain kalliita huoltoja, jota kannattaa huomioida vaihtaria katteltaessa? Hiukkassuodatin, jakohihna...

11

5115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chhhhjkhjjjhkh

      No empä oo kuullu. Mutta empä omistakkaan

    • Taavi123

      Eräs Volvo-kauppias kertoi mulle, kun tiedustelin tuota samaa, että 109 hv 1.6D moottoreissa täytyy uusia hiukkassuodatin 120 tkm huollossa, mutta uusimmissa 114 hv 1.6D moottoreissa (esim. V60:ssa)ei ole vastaavaa tarvetta. Oikaiskaa viisaammat, jos tämä tieto on väärä.

      • v70drive

        Joo, vanhemmissa pitää hiukkassuodatin uusia. Mutta ei se ole kuin 300€.


      • kulutusputosilisää

        Tuo dpf siis poistetaan ja litetaan pelkkä putki tilalle . Uusi ohjelma joa huomioi dpf poiston ja kulutus putoaa samalla eikä koskaan vikavaloja dpf helvetin tähden. Eikä maksa käytännössä mitään koska ei jatkossa aiheuta mitään ongelmia enää. Unohtakaa jo dpf ongelmat.


    • VoleV70

      No eihän tuollaist nuhapumppua kannata ostaa! Viisisylinterinen 2,4 litrainen se on poikaa.

      • edldlddmd

        Rauhalliselle kuskille riittää 1.6D, yllättävää kyllä maantiellä ja moottoritiellä se on parempi kuin kaupunkiajossa, missä puuttuva alavääntö harmittaa esim kadunkulmista lähdöissä.


    • V70 D5

      Ei mitään tuollaista.. D5 se olla pitää:)

      • 16dieselillä

        D5 on heikko itsetuntoisille omiaan.Ajettu on kyseistä konetta eikä se ole moottria kummempi.


    • V701.6

      Samaa autoa alan tutkailla V70 . Eri vuosien erot ei ole selvillä joten uudemmasta päästä alkaa kaupanteko ei uudesta kuitenkaan.
      Tuo hiukkasloukun vaihto on naurettavin mitä tiedän. DPF lähtee heti pois ja tilalle jää suora putki. Ohjelmoinnin hoitaa joku ammattilainen ja samalla poistuu egr myöskin. Lisätehoja ei oteta. Huollot ei ole kalliita ja tuo ranskis kone on osoittautunut aivan riittävän kestäväksikin monessa muussa mallissa. Tehoja on yllinkyllin ajooni eli en missään tapauksessa edes koeaja epätahtimalleja ne käyvätkin niin rumasti.Ainoa mikä rassaa on VAIN etuveto , olispa avustamassa pienet sähkömoottorit takana ja vaihteistoon kun saisi lyhennetyn ykkösen helpottamaan liikkeelle lähtöä. Lisänurinaa on matala maanvara mutta eipä sitä 20cm maanvaralla sitten alle 4l/100km pääsisikään.Tuttavalla on volvoja ja aina niitä tehomalleja joita on saanut ajella vaihtohetkellä seuraksi. Eine sen enmpää sytytä kun on jo saanut nuorena miehenä tehoista maistella.

      • Bensin2

        Onneksi mulla on bensalla käyvä auto.


      • paskaaaq

        Maailma hukkuu paskaan, enkä tässä nyt tarkoita tälläkertaa volvoja, vaan vastuuttomia ihmisiä jolle hiukkasista johtuvat kuolemat eivät haittaa mitään.

        Tyypillistä persaukisten volvopapparaisten toimintaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5701
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      50
      2963
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2625
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2301
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2063
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      2006
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1716
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1305
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1197
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1133
    Aihe