Autobildissä ihmetteli toimittaja miten nopeaa se pakkasessa lämpiää?
Miten se niin nopeaa hytti lämpiää kun muilla menee kymmeniä minuutteja?
Oli tuossa ASX mallissa 2.2 diesel
9
351
Vastaukset
- eiskallt
Ne hitaat on jotain sukua volkkareille. Muilla merkeillä lämpiää kohtuuajassa.
- 1a2b3c
Nyt puhut suuta suuremmalla. Meillä ASX 1.6 ja TSI 1.4 (volkkari). Tuo volkkari on kyllä nopeammin lämpenevä heti kun vähänkin miinukselle mennään.
- juutaiei
1a2b3c kirjoitti:
Nyt puhut suuta suuremmalla. Meillä ASX 1.6 ja TSI 1.4 (volkkari). Tuo volkkari on kyllä nopeammin lämpenevä heti kun vähänkin miinukselle mennään.
Kuten otsikko sanoo, puhutaan dieselin eikä bensakoneellisen lämpiämisestä.
- Arvaus.
Olisiko sähkövastukset / PTC lämmitin tuloilmakanavissa. Joissakin Mitsuissa ainakin on noita, en ole varma onko ASX:ssä
- aassxx
Ja pitää paikkansa. Vajaan kuukauden ajellut. Ei nyt vielä kovia pakkasia ole ollut, mutta parina viime aamuna liki kymmenen astetta pakkasta ja lämpiää todella hyvin ja nopeasti. Ainakin kun vertaa kaskaihin 1,6 dieselillä, se oli jääkaappi.
- Nipponikuski
1.6 bensa ASX ollut ajossa jonkin aikaa ja täytyy sanoa että on kyllä lämmin auto. Tänään viimeeksi todettu -25 pakkasella. Eikä kulutuskaan päätä huimaa.
- 1a2b3c
Joo, sitten kun lämpenee, niin on läm.. Kuuma. Eikä säätö viileämmälle vaikuta ennen kuin käännetään 18 asteeseen. Siinä välillä ei ole mitään hienosäätöä vaikka lukemia kyllä on. Eli kuuma, tai viileähkö.
Takuuna koitettu saada korjaukseen jo ensimmäisenä talvena Länsiautossa, pari kertaa siellä kävi ja mitään vikaa ei kuulemma ole. Eli tämä on sitten ASX vm. -11 ominaisuus, kun kerran huollon mukaan ei ole vikaa. On siinä kyllä paljon muitakin "ominaisuuksia", jotka saimme uutena ostettuun kaupan päälle.
Hävittää radiokanavat kun ajaa parkkihalliin (vaihdettu antennin pohja) ei auttanut. Maalipinnasta (valkoinen) lika ei lähde kyljistä konepesussa eikä käsipesussa vaan väri on vaaleahkon ruskea ja karhea, eli pitäisi ilmeisesti hiomapaperilla pestä.
Muutaman mainitakseni.
- kylonsurkia
Mällätty versio taitaa olla, maalattu suomessa uudelleen, koska on noin karhee pinta!
- 1a2b3c
No ihan varmaan mällätty versio, kun uutena ostettu ja mittarissa 0 km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1252965Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521295
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055