Niin siis olen nyt syönyt kys. pillereitä yhden levyllisen.
Tuossa leevyn puolivälissä iho parani aivan huomattavasti, mutta sitten ottikin ihan parin päivän päästä rajusti takapakkia (finnit takaisin)
Onko teillä tietoa, koska vaikutus alkaa pysyväksi ja kannattaako noita edes jatkaa?
vai menenkä hakemaan ihotauti lääkäriltä sitä roaa, kun kaikki kehuvat sen vaikutuksia...???
toivoisin nopeita vastauksia, KIITOS!
Tuossa leevyn puolivälissä iho parani aivan huomattavasti, mutta sitten ottikin ihan parin päivän päästä rajusti takapakkia (finnit takaisin)
Onko teillä tietoa, koska vaikutus alkaa pysyväksi ja kannattaako noita edes jatkaa?
vai menenkä hakemaan ihotauti lääkäriltä sitä roaa, kun kaikki kehuvat sen vaikutuksia...???
toivoisin nopeita vastauksia, KIITOS!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Diane Nova poistaa likaa sisältä päin, siksi niitä näppyjä taas tuli. Mulla kesti pari kuukautta ennenkuin vaikutus oli pysyvä.
Sterilisoinnin jälkeen kaikki näppylät palasi takaisin. Sitten siirryin Roaccutaniin.
Sen Roaccutanin olen syönyt kaksi kertaa. Tehokas, mutta sivuvaikutukset on kivuliaat.
Nivelkivut oli kovat, iho kuivui, silmät, huulet vuoti verta vaikka käytti rasvaa koko ajan.
Alkoholia ei saisi ottaa kuin hyvin vähän. Maksa on muutenkin koetuksella..
Tätä voisi jatkaa vaikka kuinka.
Raskaaksi ei saa tulla, lapsi on vammanen suurella todennäköisyydellä.
Se kuuri maksoi markoissa jotain 1200 mk, silloin joskus.
Moi!!
Pillereiden vaikutus alkaa näkyä vasta parin kuukauden kuluttua. Olen käyttänyt itse Diane Nova-pillereitä jo pari vuotta. Mulla ei ollut varsinaisesti mitään aknee. Mutta nyt kasvot ovat finnittömät ja iho kaunis. Menkkojen aikaan saattaa tulla joitakin näppyjä, mut niin niitä tulee muillekin. Joten popsi pilleireitä vielä muutama kuukausi ja katso alkaako tehota.
Mulla on hirmu huono iho (tai ainankin oli). Kyllä noi diane novat auttaa. Mäkin ihmettelin ensin, ku ei kunnon tulosta tullu. Sit mä erehdyin vetämään levyllisen suklaata, mut pillereiden ansiosta se ei näy missään. Ole sitkeä!
Sama juttu mulla.. Oon ite syöny noita pillereitä vasta 2 liuskaa ja luulin jo ekan puolessa völissä et iho parantuis mut ei! Toisen liuskan alussa iho oli ihan kamala! Otsaan tuli hirvittävän paljon pieniä finnejä ja leukaan isoja patteja. Aloin sit masentuneena syömään samaan aikaan Tetralysal antibiootteja joita söin ennen Diane Novia. Nyt iho parantunut mutta johtuu varmaan noista antibiooteista. Enkä uskalla nyt enää lopettaa niitä sillä pelkään ihon menenvän samaan kuntoon. Käytän siis kumpiakin pillereitä päällekkäin vaikka se viekin e-pillereiden ehkäisytehon. Mutta kuuleman mukaan 3 liuskan alussa parannusta alkaa näkymään.. Elikkä kannattaa pitää lippu korkealla! Niin mäkin teen, kunhan nyt saisin lopetettua nuo antibiootit..
Diane Novan täysi teho tulee vasta 6-9 kuukauden käytön jälkeen. Kärsivällisyyttä siis!!
Eikö lääkäri puhunut sulle mitään noista diane novista? Mulle ainakin sanottiin heti alussa, että 3 kk on minimiaika mitä näitä pillereitä syödään koska niiden tehoa ja toimivuutta ei voi havaita ennen sitä. Ja mullakin kesti lopulta 5 kk ennen kuin finnit hävisivät. Hei kyllä se kannatti... nyt voin mässäillä mitä vaan eikä tule näppyjä :) Pelottaakin, mitä tehdä sitten kun lopettaa pillerit ja on tottunut syömään surutta suklaata ynnä muuta. Jos haluat pitkäaikaisen muutoksen ihoosi, kyllä kai sentään jaksat pari kuukautta odottaa? Oletan sitä paitsi, että olet kärsinyt finneistä jo kauan ennen tätä. Missä se pari kuukautta siis edes tuntuu enää?
joo, olen kärsinyt finneistä jo pidemmän aikaa ja syönytkin mm. apocyklin kuurin, mutta finnit palasivat heti lopettamisen jälkeen.
Mulla ei mikään ruoka-aine ole koskaan finnejä aiheuttanut, että syödä saa ihan mitä mieleen juolahtaa... onneksi...
Ei lääkäri ei todella kertonut sen kummenpia, koska oli erittäin huonosti suomea puhuva terveyskeskuksen naislääkäri.
Otti itseänikin päähän ja seuraavaa ajan varausta tehdessäni meinaan kyllä kommentoida tästä asiasta.
Vaadin myös suomalaisen lääkärin!!!!
Luulisi että E-neuvolassa olisi edes kunnollinen palvelu, koska ihmiset varmasti haluavat tietää nimenomaan näistä asioista.
Sairaanhoitaja kyllä oli suomalainen, mutta olisi ollut kiva jutella lääkärin kanssa, juuri näistä hoidon tuloksista ja vaikutus hommista.
Lopetin Diane Novat heinäkuun -04 puolivälissä raskauden toivossa. Noin 1 kk meni ok, mutta nyt finnejä taas ja iho todella rasvainen. Acnex-liuos auttanut hieman, finnit parantuvat nopeasti sen avulla. Viimeiset 2-3 viikkoa ollut hieman vähemmän finnejä, mutta kaulalle ja hartioille tulleet finnit ärsyttävät suunnattomasti. Sairaanhoitaja kehoitti vielä jonkin aikaa odottelemaan "hormonikierron" palautumista ennalleen, mutta odottavan aika on pitkä! Muutoin kyseisten pillereiden vaikutuksen huomasi hoin 4-5 viikon jälkeen aloittamisesta.
Sama juttu täälläkin. Lopetin novat heinäkuussa vajaan 8 vuoden jälkeen, ja ihoni on ollut huonommassa kunnossa kuin koskaan. mikään ei tunnu auttavan. pitäisihän sitä jaksaa odottaa hormonitoiminnan tasautumista, mutta kuinka kauan?
Finniä pukkaa enemmän kuin teinivuosina, ja ottaahan se päähän ku olen jo kuitenkin 18-vuotias.
Oon ajatellu vaihtaa novat johonkin muuhun merkkiin tai lopettaa pillereiden syömisen kokonaan koska äksyily ja lihominen vaan jatkuu.. Mutta tuota juuri pelkään, mimmonen ihosta sitte tulee? Nytkin on näppyjä sillon tällön pillereistä huolimatta...
Mulla ei ole koskaan mikään ongelmaiho ollut, mutta nyt tosiaan Novien lopettamisen jälkeen pukkaa ihonalaisia punaisia kovettumpallukoita, jotka eivät millään meinaa taintua, vaikka kosmetologillakin käyn kuukausittain.
muuten iho suht ok, pieniä epäpuhtauksia, mutta esim. leukaan nostaa koko ajan aikamoisine pallukan josta kehittyy sitten hirmuinen finni.
Ärsyttää, ja kun kuitenkin on jo tosiaan lähempänä 30 vuotta, niin ei kauhiasti naurata.
Täytyykin vielä lisätä kysymys, että kun iho teillä alkoi paranemaan niin tapahtuiko tämä kuinka nopeasti, vai pikkuhiljaa finni kerrallaan hävisi ja uusia ei tullut lisää...?
Ei vielä parannusta kummenmn näkyvissä, nyt TO aloitan toisen levyn kuukautistauon jälkeen.
täytyy toivoa että parannusta alkaa syntymään.
Kiitos, vastaajille!