Mazda 929 -82-91

paljoko on heppoja nois -82-87 mallin 929? ja mitä sähköherkkuja löytyy? ja sit kertokaas viä et millasia oli uudemmat (-87-91) 929:sit ajaa, kuinka paljo kulutti, kuinka kovaa rengasäänet kuulu sisälle ja et kannattaako semmosen hommata?
5748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Omistin joitakin vuosia sitten Mazda 929:n vuosimallia 1984. Hevosia ei tuosta kahden litran koneesta juurikaan irronnut. Ohjekirjan mukaan muistaakseni vain 90! Kone on kyseisessä autossa vähän turhan suuri ruokainen ja muutenkin laiska tapaus.

Sähköherkkuja 929:n Ltd mallista löytyy kyllä runsaasti. Karvalakkimallissa ei mitään kummempia hienouksia ole. (keskuslukko, sähkölasit ja ohjaustehostin ym. puuttuu)

Äänestä

Mulla oli 10 vuoden omistussuhde yhteen näistä ensimmäisistä 929:stä, joka maahan tuli. Moottori kun siitä nyt kysyit ei tosiaan nyky mittapuun mukaan ollut pieni ruokainen, sillä kulutus vaihteli n.7,5-13 l välillä. Teho ja vääntö on tuon ajan mittapuun mukaan ihan OK ja kyllä sillä pärjäsi riittävän hyvin (ei kuitenkaan mikään tykki jos sellaista havittelet).

Takavetoisena se sopii varovaiselle ja enemmän ajaneelle kuskille ihan hyvin. Kun jo 8 vuotta oli sillä ajellut oli uudempi etuvetoinen auto jotenkin erikoisen tuntuinen liukkaalla (lue epävarmemman tuntuinen). Ko auton talviominaisuuksia pidän hyvinä, jopa näin jälkeenpäinkin ajatellen.

Varusteista tosiaan tuo toisaalla mainittu Ltd malli on hyvin varusteltu. "Ainoa" mikä siitä puuttui oli ilmastointi, sillekin oli valmius; mm. sähk. kattoluukku, sähk. ikkunat, keskuslukitus, vakionopeussäädin ...

Äänestä

Vuosien -85 loppu ja -86 929:ssä on eri kone kuin vanhemmissa. Potkua ihan mukavasti, glx mallissa jopa 125Hv mutta ei oo tuotu suomeen, siinä 12v kahdeksan sijaan. Pomminvarma ja mukavan tuntuinen ajaa on ainakin oma -86 ollut jos jotain hyviä puolia pitää nimetä.

Äänestä

EI missään tapauksessa kannata hommata, varaosat maksaa vähän helvetisti ja muualta ei löydy kuin alkuperäisiä tai romiksesta vanhoja samankuntoisia. unohda hyvä mies 929.
Tiedän mitä puhun ,,olen itse sellasen omistanut.

Äänestä

MINULLA ON 929 MALLI -87 AJETTU 230000KM EI MITÄÄN MAINITTAVIA VIKOJA KULUTUS KAUPUNKI AJOSSA 13 LITRAA SADALLA KESÄLLÄ OLEN PÄÄSSYT AJAMALLA VAKIONOPEUS SÄÄDIN ASETTETTU 100KM TUNNISSA 8-9 LITRAAN SATASELLA AUTOSSA ON ILMASTOINTI YNNÄ MUUT HERKUT ABS JARRUT JAKATTOLUUKKU YM YM.. JOTKUT VARAOSAT OVAT KYLLÄ KALLIITA MUTTA HARAKIRI LIIKKEET TULEVAT APUUN OSTAISIN VIÄLÄKIN SAMANLAISEN SUOSITTELEN

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mzd kirjoitti:

paljoko on heppoja nois -82-87 mallin 929? ja mitä sähköherkkuja löytyy? ja sit kertokaas viä et millasia oli uudemmat (-87-91) 929:sit ajaa, kuinka paljo kulutti, kuinka kovaa rengasäänet kuulu sisälle ja et kannattaako semmosen hommata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu