Uutena Subaru omistajana ei voi kun ihmetellä tätä systeemiä!
Talvinakit alle ja TPMS herjaa paineita. Pitää aina viedä nollattavaksi merkkihuoltoon ja lasku perään??? Mitä ihmettä?
Rengaspaineiden valvonta on ollut parissa aiemmassa (Japanilaisessa) merkissä ja sen on itse pystynyt kuittaamaan ajotietokoneen valikoista. Sensorit eivät ole olleet renkaissa vaan ajotietokone on mitannut vierintäkehää tms.
Kokemuksia ja mietteitä miten te muuta tämän hoidatte?
TPMS resetointi eli rengaspaineiden herja pois?
15
8083
Vastaukset
- En tiedä
Eikös nämä p*erkeleen painesensorit ole nykyään pakollista kamaa uusissa autoissa?
Luulisi laskun olevan aiheeton, jos pyydät ensin mittaamaan paineet renkaista manuaalisesti ja siten osoitat paineiden olevan Ok?- Turhaakin turhempaa!
Tuon valvonnan voi toteuttaa parilla eri tekniikalla. Jos siis sensorit ovat ensiasennusrenkaissa (ilmeisesti Subarulla näin) ja talvirenkaissa ei niitä ole tai talvirenkaan sensori on erilainen => auton ajotietiekone ei "ymmärrä" => herjaa painetta. Varoitus pitää kuitata ja koska Subaru myy pääasiassa USA:n markkinoille heillä on todella tyhmästi tehty tuo kuittaus (diilerillä erillisellä laitteella). Ilmeisesti pelkäävat, että jos kuluttajalle annetaan valta itse kuitata ilmoitus => oikeudessa tavataan, kun joku ajaa tahallaan tyhjällä renkaalla ojaan ja sensori ei toiminut!
Se helpompi tapa olisi käyttää auton ajonvakautuksen/ABS yksikön dataa ja mitata vierintäkehää. Nämä saa kuitattua aina itsekin ajotietokoneen valikoista. Ei vaadi renkaaseen mitään anturia.
- ei halpatuotannolle
Mitäpä Jos ostat kunnon saksalaisen Premium auton, niin loppuu noin säätämiset siihen paikkaan ja unohda myös kaikki japanin Tojerot yms. Huonot autot. Tai jos saksalainen on liian paha pala nieltäväksi, niin osto Volvo. Se on suht järkevän hintainen mutta voittaa Subarut kaikessa 50-0!
- Mutta kun
… ovat ykspäävetoisia.
- Anonyymi
Kyllä ne pitää nollata saksalaisissakin esim bmw ssä.
- Anonyymi
Ajanut sekä Volvoa että Subarua. Olen täysin toista mieltä . Subaru paäuhittää kyllä Volvon laadussa
- for forre
Missäs Subarussa toi on?
- Nietzee
Hei Urpo mutta kun Xdrive on keksitty....
Joten lähde autokaupoille. Perunan nostokausikin on tältä vuodelta ohi joten voit pistää sen Subba Forresterin myyntiin. - lättäjalat
Isokyrpä keksintö sen vois työntää virkamulkkujen perseeseen poikittain!
- subar
Menee monta tuntia aikaa kun subaru huoltoon 100 km.lasku perässä?vanhana ihmisenä olen tottunut ajamaan nastarenkailla.aivan ihmeellinen koukero koko homma ei innosta jatkossa ostamaan subarua.
- TPMS
Tuo johtuu siitä että Subarun ajotietokoneessa on vain neljä muistipaikkaa TPMS antureille - eli se yksi setti mikä tulee auton mukana. Jos haluaa ettei, toinen rengaskerta sytytä varoitusvaloa niin siihen on nämä vaihtoehdot:
- kloonatut TPMS anturit toisiin renkaisiin -> kallista mutta ehkä fiksuin ratkaisu
- käy merkkihuollossa resetoimassa sen hälytyksen renkaanvaihtojen jälkeen
- pyytää huoltoa inaktivoimaan koko TPMS:n
- musta teippi merkkivalon päälle... - Anonyymi
Paras vaihtoehto on poistaa käytöstä koko systeemi merkki/ tai missä vaan huollossa. 23 vuotta ilman tuota systeemiä ajaneena, voin sanoa, että aivan turhaa *askaa.
- Anonyymi
ei mulla ole ollut ongelmia, t 2018 forester
- Anonyymi
Ei mullakaan mitään ongelmaa, talvinakit alle ja menoks... t:2019 outback
- Anonyymi
Teippaa merkkivalo pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792