Tyyli valittu - ei silti tule sisällysluetteloon

Avuton atk:ssa

ÄÄÄÄK ja AAAARGH!

Olen tehnyt siis eri tasoisia otsikoita ja kaikki toiminut tyyleillä ihan bueno. Nyt kuitenkaan Lähteet ja liitteet (valittu tietty sama tyyli) eivät tule näkyviin tuonne sisällysluetteloon, vaikka kuinka päivittelee jne.

Mistä on kyse, en löydä apua googlettelemalla eikä minulla ole ketään, keneltä kysyä! Olkaa kilttejä ja auttakaa neitoa pulassa.

5

7512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis asiakirjassa on otsikko, joka on samalla tyylillä kuin muut otsikot, mutta ei tule sisällysluetteloon? Oletko tehnyt asiakirjan alusta alkaen itse vai käyttänyt jotain pohjaa? Pohjassa nimittäin voisi olla otsikon kappaleasetuksista valittuna, ettei se tule sisällysluetteloon. Tarkistapa, mitä niissä kappaleasetuksissa on kohdassa ”Jäsennystaso”.

    • Iiikssf

      Ensinnäkin, kiitos Yucca että vastasit kysemykseeni - ajattelin, ett se hautautuu tänne :)

      Olen torvelo näiden kanssa, mutta teen siis opinnäytetyötä ja yliopistollamme oli "valmis" pohja graaduille, jossa on ehdotetut tyylit. Loin siis itse sisällysluettelon, mutta seurasin ohjeita, joita yliopisto vaatii. Tällä tarkoitan sitä, että esimerkiksi että Otsikot "Lähteet" ja "Liitteet" ovat tieteynlaisia ilman numerointia jne.

      Mutta juurikin nämä Lähteet ja Liitteet eivät nyt millään tule näkyville sisällysluetteloon, vaikka ne olen ohjeiden mukaisesti valinnut sieltä tyyleistä. Kokeilin sitten myös valita uuden tyylin, eli itse muokatun tyylin näille kahdelle otsakkeelle, mutta vaikka valitsin ja muokkasin mitä (esimerkiksi headings 5:sta yritin tehdä numerotonta jne.) ne eivät tulleet näkyviin sisällysluetteloon. Hmm. Onkohan jossakin jokin "nappi", josta saa valita näkyvätkö otsikoinnit ja tyylit sisällysluettelossa? Sillä onhan siellä tyylien seassa tai paremminkin otsikointien seassa myös näitä muita "tyylejä", joilla esim kappaleita ja niiden olemusta voi hallita.

      Pahoittelen, että olen näin huono selittämään. Mulla myös taitaa ola vanha versio, eli oisko se sitten 2003 jopa. Ja englanninkielellä.. mutta kokeilen tuota jäsennystasoa etsiä, vakka hieman kuutamolla olenkin.

      Toivottavasti sait ymmärrettyä jotakin tekstistäni.. :)

      Kiitos vielä avustasi :)

      • werfvvv

        Siis eli juu, vielä tarkennus - valmista pohjaa siis sinänsä kyllä olen käyttänyt! :)
        Osaatko sanoa, mikä tuo Jäsennystaso voisi olla englanninkielisessä versiossa, eli mikä "kohta" tulee olla valittuna, että otsikointi tulee näkyviin sisällysluetteloon?


        SUURI kiitos.!!!


      • werfvvv kirjoitti:

        Siis eli juu, vielä tarkennus - valmista pohjaa siis sinänsä kyllä olen käyttänyt! :)
        Osaatko sanoa, mikä tuo Jäsennystaso voisi olla englanninkielisessä versiossa, eli mikä "kohta" tulee olla valittuna, että otsikointi tulee näkyviin sisällysluetteloon?


        SUURI kiitos.!!!

        Ilmeisesti kyseiset otsikot on tehty pohjaan käyttämättä otsikkotyylejä; ne vain on muotoiltu otsikoiden näköisiksi. Siksi ne eivät oletusarvoisesti tule mukaan sisällysluetteloon.

        Seuraavat tiedot perustuvat Word 2013:n englanninkieliseen versioon. Olen aika varma siitä, että ne pätevät myös aiempiin, tosin jonkin kohdan nimi voi olla hiukan erilainen.

        Kappale-asetutusten (Paragraph) ensimmäisellä välilehdellä "Indents and Spacing" ensimmäisessä kohdassa, otsikon "General" alla, on toisena pudotusvalikkona "Outline level", siis jäsennystaso. Siitä pitäisi valita taso, joka vastaa otsikon tasoa asiakirjan rakenteessa, todennäköisesti "Level 1" (ylimmän tason otsikko; tällöin oletetaan, että itse asiakirjan otsikko on tehty muulla tavalla, eli "Level 1" tarkoittaa pääosien, lukujen, otsikoita).

        Tämän pitäisi auttaa, kun sisällysluettelo päivitetään. Sisällysluettelon teon asetuksissa määrätään, minkä jäsennystason otsikot tulevat mukaan. Tällöin tekstin fonttikoolla tms. ei ole merkitystä, vain sillä, mikä on määritelty jäsennystasoksi kappaleasetuksissa.

        Huomasin testatessani sellaisen erikoisen jutun, että jos tyyli perustuu Wordin valmiisiin otsikkotyyleihin, niin sen jäsennystaso on ilmeisesti kiinteä (valmiin tyyliin mukainen). Sen voi näennäisesti muuttaa esimerkiksi leipätekstin tasoiseksi (Body Text), mutta kohta tulee silti sisällysluetteloon, ja mentäessä kappaleasetuksiin siellä on vanha arvo, kuten Level 1. Sen sijaan toiseen suuntaan muuttaminen onnistuu, eli ikään kuin leipätekstikappaleena luotu (vaikkakin otsikon näköiseksi muotoiltu) kohta voidaan muuttaa tasoltaan leipätekstistä esimerkiksi Level 1:ksi ja saada se mukaan sisällysluetteloon.


    • 2asw

      Yucca - En osaa sanoin kuvailla, kuinka kiitollinen olen Sinulle! Suuri kiitos!
      Jaksoit todella huolellisesti ja pitkästi ja aikaasi vievästi minua auttaa! Laitan ehdottomasti hyvän kiertämään!

      SILLÄ - sain kohdat nyt näkymään sisällysluetteloon! Et usko, kuinka riemuissani olen, sillä olen etsinyt ja yrittänyt tehdä tuota kohtaa noin 5 tuntia... Ja hermot ovat olleet riekaleina ja peliverkkarit melkein revittyinä!

      Ihanaa ja suuri kiitos suuresta vaivannäöstäsi, ja erittäin selkeästä tavastasi auttaa tällaista atk-tumpeloa!

      Ihanaa viikonloppua juuri Sinulle! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      74
      2170
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1442
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      133
      1420
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1102
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      977
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe