Tyyli valittu - ei silti tule sisällysluetteloon

Avuton atk:ssa

ÄÄÄÄK ja AAAARGH!

Olen tehnyt siis eri tasoisia otsikoita ja kaikki toiminut tyyleillä ihan bueno. Nyt kuitenkaan Lähteet ja liitteet (valittu tietty sama tyyli) eivät tule näkyviin tuonne sisällysluetteloon, vaikka kuinka päivittelee jne.

Mistä on kyse, en löydä apua googlettelemalla eikä minulla ole ketään, keneltä kysyä! Olkaa kilttejä ja auttakaa neitoa pulassa.

5

7522

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis asiakirjassa on otsikko, joka on samalla tyylillä kuin muut otsikot, mutta ei tule sisällysluetteloon? Oletko tehnyt asiakirjan alusta alkaen itse vai käyttänyt jotain pohjaa? Pohjassa nimittäin voisi olla otsikon kappaleasetuksista valittuna, ettei se tule sisällysluetteloon. Tarkistapa, mitä niissä kappaleasetuksissa on kohdassa ”Jäsennystaso”.

    • Iiikssf

      Ensinnäkin, kiitos Yucca että vastasit kysemykseeni - ajattelin, ett se hautautuu tänne :)

      Olen torvelo näiden kanssa, mutta teen siis opinnäytetyötä ja yliopistollamme oli "valmis" pohja graaduille, jossa on ehdotetut tyylit. Loin siis itse sisällysluettelon, mutta seurasin ohjeita, joita yliopisto vaatii. Tällä tarkoitan sitä, että esimerkiksi että Otsikot "Lähteet" ja "Liitteet" ovat tieteynlaisia ilman numerointia jne.

      Mutta juurikin nämä Lähteet ja Liitteet eivät nyt millään tule näkyville sisällysluetteloon, vaikka ne olen ohjeiden mukaisesti valinnut sieltä tyyleistä. Kokeilin sitten myös valita uuden tyylin, eli itse muokatun tyylin näille kahdelle otsakkeelle, mutta vaikka valitsin ja muokkasin mitä (esimerkiksi headings 5:sta yritin tehdä numerotonta jne.) ne eivät tulleet näkyviin sisällysluetteloon. Hmm. Onkohan jossakin jokin "nappi", josta saa valita näkyvätkö otsikoinnit ja tyylit sisällysluettelossa? Sillä onhan siellä tyylien seassa tai paremminkin otsikointien seassa myös näitä muita "tyylejä", joilla esim kappaleita ja niiden olemusta voi hallita.

      Pahoittelen, että olen näin huono selittämään. Mulla myös taitaa ola vanha versio, eli oisko se sitten 2003 jopa. Ja englanninkielellä.. mutta kokeilen tuota jäsennystasoa etsiä, vakka hieman kuutamolla olenkin.

      Toivottavasti sait ymmärrettyä jotakin tekstistäni.. :)

      Kiitos vielä avustasi :)

      • werfvvv

        Siis eli juu, vielä tarkennus - valmista pohjaa siis sinänsä kyllä olen käyttänyt! :)
        Osaatko sanoa, mikä tuo Jäsennystaso voisi olla englanninkielisessä versiossa, eli mikä "kohta" tulee olla valittuna, että otsikointi tulee näkyviin sisällysluetteloon?


        SUURI kiitos.!!!


      • werfvvv kirjoitti:

        Siis eli juu, vielä tarkennus - valmista pohjaa siis sinänsä kyllä olen käyttänyt! :)
        Osaatko sanoa, mikä tuo Jäsennystaso voisi olla englanninkielisessä versiossa, eli mikä "kohta" tulee olla valittuna, että otsikointi tulee näkyviin sisällysluetteloon?


        SUURI kiitos.!!!

        Ilmeisesti kyseiset otsikot on tehty pohjaan käyttämättä otsikkotyylejä; ne vain on muotoiltu otsikoiden näköisiksi. Siksi ne eivät oletusarvoisesti tule mukaan sisällysluetteloon.

        Seuraavat tiedot perustuvat Word 2013:n englanninkieliseen versioon. Olen aika varma siitä, että ne pätevät myös aiempiin, tosin jonkin kohdan nimi voi olla hiukan erilainen.

        Kappale-asetutusten (Paragraph) ensimmäisellä välilehdellä "Indents and Spacing" ensimmäisessä kohdassa, otsikon "General" alla, on toisena pudotusvalikkona "Outline level", siis jäsennystaso. Siitä pitäisi valita taso, joka vastaa otsikon tasoa asiakirjan rakenteessa, todennäköisesti "Level 1" (ylimmän tason otsikko; tällöin oletetaan, että itse asiakirjan otsikko on tehty muulla tavalla, eli "Level 1" tarkoittaa pääosien, lukujen, otsikoita).

        Tämän pitäisi auttaa, kun sisällysluettelo päivitetään. Sisällysluettelon teon asetuksissa määrätään, minkä jäsennystason otsikot tulevat mukaan. Tällöin tekstin fonttikoolla tms. ei ole merkitystä, vain sillä, mikä on määritelty jäsennystasoksi kappaleasetuksissa.

        Huomasin testatessani sellaisen erikoisen jutun, että jos tyyli perustuu Wordin valmiisiin otsikkotyyleihin, niin sen jäsennystaso on ilmeisesti kiinteä (valmiin tyyliin mukainen). Sen voi näennäisesti muuttaa esimerkiksi leipätekstin tasoiseksi (Body Text), mutta kohta tulee silti sisällysluetteloon, ja mentäessä kappaleasetuksiin siellä on vanha arvo, kuten Level 1. Sen sijaan toiseen suuntaan muuttaminen onnistuu, eli ikään kuin leipätekstikappaleena luotu (vaikkakin otsikon näköiseksi muotoiltu) kohta voidaan muuttaa tasoltaan leipätekstistä esimerkiksi Level 1:ksi ja saada se mukaan sisällysluetteloon.


    • 2asw

      Yucca - En osaa sanoin kuvailla, kuinka kiitollinen olen Sinulle! Suuri kiitos!
      Jaksoit todella huolellisesti ja pitkästi ja aikaasi vievästi minua auttaa! Laitan ehdottomasti hyvän kiertämään!

      SILLÄ - sain kohdat nyt näkymään sisällysluetteloon! Et usko, kuinka riemuissani olen, sillä olen etsinyt ja yrittänyt tehdä tuota kohtaa noin 5 tuntia... Ja hermot ovat olleet riekaleina ja peliverkkarit melkein revittyinä!

      Ihanaa ja suuri kiitos suuresta vaivannäöstäsi, ja erittäin selkeästä tavastasi auttaa tällaista atk-tumpeloa!

      Ihanaa viikonloppua juuri Sinulle! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe