Kokemuksia korvausten hakemisesta Norwegianin myöhästymisestä?

matkatuumailija

Lentomme DY5819 Lontoosta Helsinkiin 17.7.2014 myöhästyi lähes 7 tuntia. Myös saman päivän aiempi Norskin lento Lontoosta Hkiin myöhästyi ja vielä enemmän kait jotain 12 tuntia.
Olen laittanut lähes 2 kk sitten Norwegianille kirjattuna kirjeenä reklamaation, johon en ole saanut minkäänlaista vastausta.
EU-säännösten mukaan unionin sisällä yli 1500 km lento ja yli 3tunnin myöhästyminen oikeuttaa matkustajan jopa 400€ korvaukseen.
Onko kokemuksia korvausten hakemisesta Norwegianilta?
nopealla nettihaulla löytyi tietoa että Norski ei ole korvauksia yleensä maksanut vedoten ja tästä asiasta on tehty ryhmäkanne ja oikeudenkäynti on vireillä. Onko kellään enempää tietoa tästä.

6

1764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Compensation DY
    • Flock

      Heidän asiakaspalvelunsa toimii suomeksikin yllättävän hyvin, ja ainakin itse olen saanut heiltä hyvää palvelua. Suosittelen ihan soittamaan ja kysymään missä asiasi kanssa mennään, vai mennäänkö missään.

      Halpalentoyhtiöksi yllättävän hyvää asiakaspalvelua.

      • Flock

        Piti vielä lisätä, että itse sain korvauksen muutamassa päivässä, tosin en myöhästymisestä tai reklamaatiosta johtuen, vaan lennon perumisesta.

        Kannattaa siis soittaa, tässä vielä numero:

        358 (0)9 231 01 600 (MA-PE 8-18)


      • Matkatuumailija

        Kun soittaa Norskin asiakaspalveluun, vastaus on nauhoitettu automaattiviesti kehoitetaan valitsemaan 1 jos asiasi koskee sitä, 2 jos asiasi koskee tätä jne. Ja kun tulee vaihtoehtona lennon myöhästyminen, seuraavaksi sanotaan että tämä palvelu on saatavana vain englanninkielellä. Aika selkeä viesti, että turha tänne on soitella. Kuinka moni rivimatkustaja puhuu niin sujuvasti englantia että pystyisi sillä kielellä jonkun reklamaatioasian hoitamaan.
        Koskaan en ole vielä päässyt niin pitkälle että henkilö olisi vastannut.
        Mutta aloituskysymykseen palatakseni,,onko kukaan niitä myöhästymiskorvaksia siis saanut?


    • Korvaus 3x lento

      Tänä vuonna jo toista tonnia plakkarissa, tosin pää-asiassa SASsilta. Finnair ja Ryanair vaikeimpia, Lufthansa helpoin


      If you're delayed more than three hours or your flight is cancelled, EU rule 261/2004 means you're often entitled to £100-£470 in compensation.

      This is a full step-by-step guide to claiming, including free template letters and info on how to stop the airlines squirming out of paying, plus full details on the late 2014 Supreme Court decision to turn down Jet2 and Thomson's attempts to block many claims.

    • Anonyymi

      Lentomme Malagasta 21.11.2024 oli peruttu kokonaan Helsingin erittäin huonojen sääolosuhteiden takia. Malagan kentällä Norwegianin virkailija kehotti matkustajia reitityämään itse uudet lentonsa ja järjestämään tarvittaessa majoituksen ja ruokailut. Norwegian korvaisi kohtuulliset kustannukset myös muilla lentoyhtiöillä. Käytännössä tällainen lupaus halpalentoyhtiöltä tarkoittaa paluuta mahdollisimman pian vaikka hyppylennolla kotiin. Yksi hotelliyö voidaan maksaa ja matkat hotelliin ja takaisin. Uusi lento ja korvaus vanhoita lipuista maksetaan. Jos olet tyytymätön korvaukseen voit asioida lennon lähtömaan viranomaisten kautta. Itse jäimme 151 euroa tappioile, mutta tulimme taas yhtä kokemusta rikkaammaksi. Norwegianin vaatimusten käsittelyajat ovat pitkiä noin 10-12 viikkoa. Vanhat liput tosin korvattiin nopeammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2584
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2476
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      69
      2340
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1779
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1589
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1388
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      19
      1287
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      34
      973
    Aihe