Pitääkö nitriitin nousta

Saa kommentoida

Hei, minulla on ollut jo useamman viikon akvaario kypsymässä, Yritin ensin mullalla ja kalanruualla sitten hermostuin kun mitään ei tapahtunut (ei nitriittipiikkiä mikä lukemani mukaan on välttämätön ennen kalojen tontia) ja hain safe startin kaupasta. ja hankin ekat pohjamonniset (6 kpl) ja helmipartamonnin.. Niitä pidin viikon, kaikki vesiarvot loistavat (ei nitriittiä vieläkään). Sitten parven (15 kpl) neontetroja. ne ovat olleet kaksi viikkoa ja aina vaan vesiarvot ok, ph vähän nousi

Pitääkö sen nitriittipiikin tulla kun ei näemmä vaan tule minulla. Voiko ilman sitä oikeasti päästä alkuun? laitoin myös aqua safea kun täytin akvan ekan kerran.

Akva 240 ltr ja kasveja aika paljon. Kalat syövät, voivat nähdäkseni hyvin.

Noita vedenparannusaineita haukutaan, mutta ainakin minulla on vesiarvot olleet testien mukaan hyvät (paitsi ph), että uskon että niiden vuoksi. Kaloja on vähän, en ole vaihtanut vielä vettä yhtään.

nitriitti 0
ph 6,8-7,5 (tämä noussut, lisäsin jotakin jonka nimeä en muista joka nostaa kh arvoa ja sitä kautta tasaa ph:ta)

kh 4
gh 5

5

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MÄÄÄ_

      Onko akvaariossa nitraattia. Jos nitraattia on tarkoittaa se sitä että nitriitti on muuttunut nitraatiksi. Nitriittipiikki ei ole mikään välttämättömyys. Toi vähän huolestuttaa kun sanot ettet ole vielä vaihtanut vettä ollenkaan. Jos et vielä ole mitannut nitraattia niin mittaa nopeasti. Kypsytyksen ja noiden viikkojen jälkeen nitraattia voi olla melkoisia määriä akvaariossa.

      • alkup.

        Kiitos vastauksesta. Olen mitannut arvot päivittäin tippatestillä lisäksi joskus liuskatestillä. Näiden mukaan arvo on 0. Ja soi taisin sekottaa nitraatin ja nitriitin.


    • MÄÄÄ_

      Taisit sekoittaa vai sekoitit nitriitin ja nitraatin. Nitraattikin siis on nolla. Akvaario ei vielä ole kypsä jos usean viikon jälkeenkään akvaariossa ei ole nitraattia yhtään.

      • alkup.

        Joo sekoitin. En tosin tiedä miten nitriitti mitataan. No3 (eli se nitraatti) testi kun teen, on nätin keltainen putkilo, Eikä nouse liuskatestilläkään. Sen taka en ole vettä vaihtanut.

        Kalojahan on vielä aika vähän, kasveja runsaasti.


    • Rouva Helen Isaac

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5077
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      64
      2870
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1298
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1103
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1014
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      141
      944
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe