harkinnassa 1,5 v uros cavalierin kastroiminen.
voisitteko kertoa kokemuksianne..
miksi olette koiranne leikkauttaneet ja oliko hyötyä?
mitä etuja ja haittoja?
voisitteko kertoa kokemuksianne..
miksi olette koiranne leikkauttaneet ja oliko hyötyä?
mitä etuja ja haittoja?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kokemuksia 3 uroksesta.
Syyt:
- yhdellä epilepsia voimakas veto narttuihin
- toisella siksi kun ekasta oli hyvät kokemukset
- kolmas siksi kun edellisetkin oli tällä isotteleva luonne mitä pyrittiin hillitsemään
Hyödyt:
- nartut jäi vain kavereiksi > kaikkien kanssa tullaan toimeen
- ei ei-toivottuja pentuja
- koirilta löytyy aivot ja käskyjä maltetaan kuunnella
- saattaa ehkäistä / ehkäisee eturauhasvaivoja
Haitat:
- yhdellä alkoi virtsankarkailu, yleisempi kyllä nartuilla
- jos mieli muuttuu pennuista niin voi harmi! Itsellä ei kyllä ole muuttunut
- yhdellä vähän liiankin pehmeä luonne, on narttumainen käytökseltään (varovainen, kuuliainen), tosin perusluonnekin on kyllä herkkä
Leikkaus ei luonnetta varsinaisesti muuta, vaan hormonitoimintaa. Eli se rauhoittaa ja helpottaa koiran elämää. Epileptikkoa suositellaan myös kastroitavaksi. Jotkut pelkää lihomista > jos koira lihoo, se johtuu vain sinusta. Ei ne kalorit imeydy yhtään sen kummallisemmin leikkauksen jälkeen, koiran ruokahalu vain kasvaa joillakin yksilöillä, ja jotkut omistajat luulevat että "nyt sillä raukalla on vieläkin nälkä" ja syöttävät possuksi.
Suosittelisinko kastrointia? Kyllä. Kaikki riippuu kaikesta, turhaahan se ei ole paitsi jos haluat joskus teettää pentuja. Yhden koirani kohdalla olen todennut että saattoi olla sama vaikkei olis leikkauttanutkaan, mutta samapa tuo, pentuja en seropilla teettäis kuitenkaan.
Meidän bichon frise poika oli 2,5-vuotias, kun leikkautettiin.
Se oli ihan hermona koko ajan ja ulvoi ulkona aitaa vasten sekä karkaili ovesta tyttöjä metsästämään. Leikkautettiin ja karkailu sekä muut "vaivat" loppuivat kuin seinään. Siitä tuli kiva perhekoira.
Uroksille uhittelu jäi sekä kiinnostus juoksuisiin tyttöihin, mutta se ei enää ole pakkomielteistä.
kiitos paljon vastauksista, kaikki tiedot tulee tarpeeseen.
lisää vain kokemuksia tänne!
Meidän poika oli 2,5 vuotias kun kastroitiin. Syynä oli pitkään jatkunut eturauhastulehdus. Tulehdus parani, mutta koira muuttui jotenkin "ärhäkkäämmäksi". Tyttöpissojen haistelu väheni ja ulvonta. Mutta tosiaan remmiräyhäkkyys lisääntyi... Lihonut tähän mennessä kilon (leikattu maaliskuun lopulla -14).
En tiedä muuttuuko vielä johonkin suuntaan, kun jotkut sanovat että leikkauksen vaikutukset voivat näkyä puolen vuoden, jopa vuodenkin päästä.
Yhtä kaikki koira on aivan ihana... rakas.