Lapsenlapsettomuus

Haluaa mummoksi

Olisi mukava jos lapsenlapsettomatkin saisivat oman palstan, mutta vastaan nyt tässä. Vanhempi poika elää sinkkuna ja nuoremmalla pojalla on vielä vuosia aikaa naimaikään.

Itse lähestyn viittä kymppiä, ja monilla samanikäisillä naisilla on lapsenlapsia, joista he puhua retostavat. Mieltä on alkanut ahdistaa, että jos en koskaan näkisikään tulevia lapsenlapsia syystä tai toisesta tai sitten että lapsenlapsia ei koskaan tulekaan.

Toivoisin elämän jatkuvan lapsenlapsien muodossa, koska olen vanhempana alkanut pitää itsestäni. Haluaisin erinomaisten geenieni jatkuvan.

6

989

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vävy

      Toivon että jossain vaiheessa pääset mummoksi. Mutta varoituksen sana kun pääset. Ota rauhallisesti. Liiallinen kohkaaminen voi vieraannuttaa Sinut lapsestasi tai tämän puolisosta. Sinulla on vuositolkulla aikaa tutustua lapsenlapseesi. Mihinkään ei ole kiire. Muutamia asioita tulee heti mieleen:

      Puhu lapselle normaalisti. Lässyttäminen on äärimmäisen ärsyttävää. Se ei kehitä lapsen puhetta. Jos vanhemmat ovat säätäneet karkkipäiväksi lauantain, kunnioita tätä. Omat salaiset karkkihetkesi lapsen kanssa silloin tällöin ovat tietysti eri asia. Vanhemmilla voi olla paljon muitakin sääntöjä (syöminen, juominen, nukkuminen...). Niihin on kaikkiin on varmasti hyvä syy. Älä neuvo lastasi tai tämän puolisoa siitä miten lasta hoidetaan (ellei nyt tämän terveyttä ole vaarantamassa). Useimmat haluavat oppia itse ja näyttää että pärjäävät lapsen kanssa. Älä lahjo lasta ylenpalttisesti jos vanhemmat eivät pidä siitä.

      Jos joskus miniäsi ei haluakaan tulla lapsensa kanssa kylään, tällaisista asioista voi olla kiinni. Itseäni ärsytti anoppini kohkaus mutta nyt toisen lapsen tultua osaan ottaa jo rauhallisemmin. Koskaan ei onneksi niin paljon päässyt ärsyttämään että olisi välit menneet tai edes huonontuneet. Lastenlastasi odotellessa, voi myös olla niin että jos hoputat tai painostat niitä tekemään, lopputulema voi olla päinvastainen. Jos ahdistaa, älä levitä sitä lapsiisi. Lopuksi, toivon että hyvin käy ja joskus syliisi kannetaan pikku nyytti.

    • Kaikinpuolin!

      Tulinpa iloiseksi viestistäsi.
      Olet mitä huumorintajuisin tyyppi, teitä tarvitaan lisää.
      Ihanaa, että tuollaisia mummoja vielä on. Tai siis kyllä oma äitinikin on hyvä mummo veljenpojilleni. Mutta jos saamme lapsia mieheni kanssa, en voi sanoa samaa appivanhemmistani. En voi kuvitellakaan, että he esim. ottaisivat lastamme yökylään, eikä välittämistä muutenkaan ole tiedossa, ainakaan jos seuraa heidän käyttäytymistään yhtä ainoaa lastenlastaan kohtaan. Se on surullista, sillä arvostan todella paljon sukupolvien välistä kanssakäymistä. Oma mummoni oli minulle tosi tärkeä.
      Pysy juuri sellaisena kuin olet, upeana itsenäsi!

    • Pakkas-peikot

      Älä tuossa iässä vielä huolestu, vaan kerro pojille vähän biologiaa. Me vaimon kanssa ollaan vielä n. nelikymppisiä ja meillä on suht nuoret
      lapset (ei oma valinta) ja lasten mummot on molemmat 67v. älä huolestu.

    • joskus äiti?

      Meidän lapsentekoaikeemme lykkääntyivät ainakin minun päässäni vuosia painostavan anopin takia. En halunnut tehdä lasta anopille, painostus piti huolen, ettei minkäänlaista vauvakuumetta päässyt kehittymään. Painostus oli siis tosiaan jatkuvaa suoraa vihjailua. Esim. eräänä pääsiäisenä saimme anopilta keraamisen tipuparin. Hän sanoi ostaneensa myös pikkutipun, mutta antaisi sen vasta seuraavana pääsiäisenä. Kai te nyt siihen mennessä?

      Vajaa vuosi sitten saimme viimein tuotua julki, ettei asia hänelle kuulu. Asia onneksi ihme kyllä meni perille eikä vihjauksia ole kuulunut. Saimme omat ajatuksemme järjestykseen ja olemme nyt yrittäneet reilut puoli vuotta saada lasta. Oma äitini ja muutama kaverimme tietävät, he osaavat suhtautua asioihin järkevästi. Anopin en missään nimessä halua tietävän, koska haluan säilyttää edes jonkinlaisen mielenrauhan. En liioittele, vaan anoppini on todella hankala ihminen.

      Muista siis, että lapsesi päättävät itse, tekevätkö lapsia ja milloin. Sinun puuttumisesi asiaan voi vain viivästyttää mummoksi tulemistasi. Anna aikuisten päättää heidän elämäänsä koskevista asioista. Jos joskus tulet mummoksi, iloitse ja osallistu sitten heidän ehdoillaan. Älä osta heille etukäteen leluja joululahjaksi tai kirjoita etukäteen joulutervehdyksen toivottajiksi muori ja faari. Kunnioita lastesi itsenäisyyttä, kyllä he ottavat sinut mukaan perhe-elämäänsä sitten joskus, jos annata heille siihen mahdollisuuden.

      • Pakkas-peikot

        Mä vissiin olen ainut miespuolinen kuka tällä
        pastalla "meuhkaa"? Elikkä jos on vajaa viisikymppinen ei ole kyllä mitään hätää mummoksi
        tulemisesta. Ja toi kertomasi suvun ynm.
        mukaan tulemisen jonkin perheen hyvinkin arkaan asiaan on viimeinen niitti. Vaikka tuskin sitä kukaan tahallaan tekee? Suruksi tai onneksi meillä ei ollut koskaan kys. paineita (ei paljon sukua elossa), mutta ei myöskään paljoa tuki organisaatiota. Ei kaikki aina ole YH. äidin lapsena niin helppoa. Tuskin sitä tässä kannattaa valittaa, kun on 4kpl. Omaa tervettä lasta.


    • Lapsenlapseton

      Lapsenlapsettomuus tuntuu vanhempana siltä, kuin kaikki jälkeläiset olisivat kuolleet tsunamissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2400
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1289
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1145
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe