Kiltti ihminen ja hyvä ihminen... kaksi täysin eri asiaa. Kiltti ihminen on sairas.
Don't be a nice guy, be a good guy.
sgsdfsfs
2132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se mitä luet internetissä jonkun ihmisen wordpress blogissa (hyvin usein henkilökohtainen uskomus, kuten ääri-islam) tai yrityksen artikkelissa (rahabisnes), ei ole automaattinen tai absoluuttinen totuus. Se on tällä palstalla suuri ongelma, koska suuri osa täällä olevista viettää niin paljon aikaa netissä, että oma maailmankuva on internetin värittämä.
Sama ongelma näkyy nuorissa kun aikuiset ja onneton koulujärjestelmä ei opeta lapsia. Nuoret naiset heruttavat itseään netissä = täysin sama asia kuin ko. naiset tulostaisivat itsestään tulostimella herutuskuvia ja laittaisivat ne kaupan ilmoitustaululle. Hei katsokaa mun tissejä tai alastonkuvia, signed 'you play me, I already played you'. Mieti nyt hetki.
Internet on ihan yhtä oikea paikka kuin "oikea" elämä. Ei mitään eroa. Internet ei ole mystinen mikä-mikä maa, vaikka anonymiteetin ja parin menetetyn aistin takia se voi siltä tuntua. Internet koostuu ihan samoista protoneista, elektroneista ja neutroneista kuin "oikea" maailma.
Tuntuu että suuri osa ihmisistä on seonnut täysin internetin vaikutuksesta. Esim. suomen "normi" on yhä enemmän yhdysvaltojen "normi", eikä loppua näy.
Tässä tapauksessa, olet lukenut englanninkielisen self-help artikkelin jonka on kirjoittanut henkilö joka ei tiedä yhtään mitään tieteestä. Olet tästä artikkelista saanut seuraavan impression.
Kiltti ihminen = sairas hyväksikäyttäjä
Hyvä ihminen = hyvä ihminen
1 = 0
2 = 2
Vaikka se oikeasti on...
1 = 1
2 = 2
Toivottavasti auttoi.
Mieti seuraavaksi miksi naiset käyttävät meikkiä, ja miksi kaikilla on facebook (bisnes), ja mitä näillä asioilla on yhteistä.
Ärtsynvinha googletus tuotti perin valitettavia tuloksia. Friendzoneja (ystäville varattuja odotusauloja? olen tainnut nähdä tällaisen terveyskeskuksessa :) ja jotain kreikkalaisia kirjaimia.
Tarkoittanet, että itseänsä erityisesti "kiltiksi" ihmiseksi nimittävät käyttäytyvät ihmisten tavoin vain siksi, että kuvittelevat sen oikeuttavan sängynlämmittäjään, kun taas normaalit ihmiset käyttäytyvät normaalisti ilman taka-ajatuksia?
Onkos tuollaisia "kilttejä" olemassa oikeassa maailmassa? No, kyllähän myös internetin ihmemaan seikkailijat ja samoilijat ovat lihaa ja verta.
Saakohan tänne laittaa linkkejä? No, tähän arvaukseen käyttämäni lähde: http://thoughtcatalog.com/ella-ceron/2014/05/10-ways-you-know-youve-got-a-good-guy-not-a-nice-guy/