Parkinsonin tautia sairastavat mitkä olivat teidän ensioireet?

???

Parkinsonin tautia sairastavat mitkä olivat teidän ensioireet? ja minkä ikäisenä sairastuitte?

10

5995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Kiitos vastauksista ;-)

      • Parkkiakka

        Ensi oireet oli vapina vasemman käden peukalossa. Kävin lääkärissä tk:ssa. Ei löytynyt syytä vapinaan. Kului noin pari vuotta. Oireet ei pahentunut mutta menin yksityiselle neurologille. Löytyi syy vapinaan......parkinson. Olin 38 vuotias silloin. Nyt olen 56 iältäni. Eli parikymmentä vuotta tässä kulutettu. Kyllähän tämä jo vähän oireilee mutta onhan tää jo ollut niin kaua.
        Mun kokemus on että ei saa antaa periksi :) hyväksyä tietenki pitää tämä sairaus .


      • mkitr
        Parkkiakka kirjoitti:

        Ensi oireet oli vapina vasemman käden peukalossa. Kävin lääkärissä tk:ssa. Ei löytynyt syytä vapinaan. Kului noin pari vuotta. Oireet ei pahentunut mutta menin yksityiselle neurologille. Löytyi syy vapinaan......parkinson. Olin 38 vuotias silloin. Nyt olen 56 iältäni. Eli parikymmentä vuotta tässä kulutettu. Kyllähän tämä jo vähän oireilee mutta onhan tää jo ollut niin kaua.
        Mun kokemus on että ei saa antaa periksi :) hyväksyä tietenki pitää tämä sairaus .

        Kookosöljy ja Alzheimerin tauti: rasvaton dieetti ja kolesterolilääkkeet osa ongelmaa.

        http://www.magneettimedia.com/kookosoljy-ja-alzheimerin-tauti-rasvaton-dieetti-ja-kolesterolilaakkeet-osa-ongelmaa/

        Niasiiniamidi ehkäisee/parantaa muistinmenetyksen ( koskee myös parkinsonia)
        http://www.magneettimedia.com/ainut-keino-ehkaista-alzheimerin-tauti/


    • Hei!

      Parkinsonin tauti alkaa yleensä hyvinkin hitaasta ja vähäisillä oireilla. Tyypillisiä ovat mm. liikkeiden hidastuminen, lepovapina ja lihasjäykkyys. Mikäli jokin oire huolettaa sinua, kannattaa asiasta käydä juttelemassa lääkärin kanssa (yleislääkäri tai neurologi). Tyyppillisesti sairaus alkaa vasta myöhäisessä keski-iässä.

      Halutessasi voit käydä lukemassa tarkemmin parkinsonin taudin oireista, tutkimuksista ja hoidosta esim. osoitteesta: http://klinik.fi/terveysinfo/parkinsonin-tauti

      Voimia syksyyn toivotellen:

      -Klinikin lääkäritiimi

      Klinik - terveyspalvelusi netissä
      www.klinik.fi

    • vapiukkoko

      Hei!
      Olen 54-vuotias mieshenkilö.
      Kävin neurologin vastaanotolla oikean käden vapinan (vatkaamisen) takia. Lääkäri arvioi haastattelun ja näkemisen jälkeen kyseessä olevan Parkinsonin-tauti. En halunnut vielä ruveta syömään siihen lääkkeitä, koska sehän tietäisi lääkitystä koko loppuiäksi.
      Teinkö väärin, paheneeko sairaus (jota en tahdo vielä uskoa), jos pärjään vielä ilman lääkitystä. Jarruttaako kenties lääkitys sairauden etenemistä.

      • lääkkeet vai ei

        Jos lääkkeittä pärjää niin ei niitä kannata turhaan syödä.

        Toisaalta käden vapina on jo selkeä oire eli siinä mieles mä lääkitystä voisi harkita. Joidenkin lääkkeiden sanotaan hidastavan tautia mutta ei riittävästi tutkimustietoa.

        Vaikka et lääkettä käyttäisikään niin ei se parkinson siitä mihinkän katoa. Jos oireet häiritsee lääkitys tarpeen. .

        .


    • outotauti

      Ihmettelen, kun moni on saanut niin helposti diagnoosin. Minulla on ollut lähes 7 vuotta vasemman peukalon ajoittaista vapinaa, johon vähintään 10 lääkäriä on todennut, ettei vaadi tutkimusta. Vuosia minulla on ollut ongelmia, kipuja ja jäykkyyttä lihaksissa, joihin on määrätty vain Mobilatia ja liikuntaa. Nyt kipu ja jalkojen spasmit meni niin pahaksi, että lähdin muutaman kuukausi sitten vaatimaan parempia lääkkeitä, koska jalkaterät kramppasi ja kääntyi sisäänpäin erittäin kivuliaasti. Lääkäri huomasi vasemman jalkankin vapisevan itsekseen. Minä olen huomannut sen vapisevan, jos joudun seisomaan paikallani. Sain lähetteet kuvauksiin. MRI puhdas ja DatScan SPECT-kuvaus tulossa. Nyt käden vapina on edennyt oikealle ja se haittaa töitä. Peukalo vapisee ja sormet tekee omia liikkeitä. Myös käsivarret nykii ja olkapäät illalla, kun yritän nukkumaan. Kädet on niin kipeät ja voimattomat jokapäiväisestä vapinasta, että alkaa hermot mennä. Oikeaan käteen on tullut patteja, joita kuulemma tulee, kun vapina rasittaa jänteitä.

      Neurologi totesi hypomiimiseksi, vasemman jalan läpsytys erittäin hidasta ja vasemman käden liikerata jäykkä. Neurofyssari totesi, ettei viestit mene enää jalkaan, en pysty esim pyörittämään nilkkaa ollenkaan. Samoin vasemman puolen sormet tekee omiaan testeissä.

      Silti papereissa lukee, että oireet enemmän toiminnallisia ts. kärsin jostain mystisestä psyykkisestä sairaudesta.

      Pitkä on tämä toiminnallinen sairaus, kun kohta kahdeksatta vuosipäivää vietetään. Ehkä ne sitten neurologian polilla toteavat minut taas terveeksi. En edes vastaanottoaikaa saanut. Me soitamme teille, älkää te soittako meille.

      • outotauti

        Ai niin ja ikää minulla on 42v. Kuulemma olen liian nuori sairastumaan.


      • H2O1
        outotauti kirjoitti:

        Ai niin ja ikää minulla on 42v. Kuulemma olen liian nuori sairastumaan.

        Valitettavasti - outotauti - oireesi viittaavat Parkinsonin tautiin tai parkinsonismiin. Kyllähän sinun jokin diagnoosi tuohon olisi saatava. Paljon sinua nuoremmatkin ovat saaneet kyseisen diagnoosin, joten ammattitaidotonta on lääkäriltä väittää, ettet ikäsi puolesta voi vielä tuota tautia saada.


    • outotauti

      Nyt on ihan sairaalasta todettu, ettei ole parkinsonia. Minut jätettiin nyt hoidotta, koska eivät saaneet mitään diagnoosia aikaiseksi. Sehän se tässä on kummallista, että löydöksiä on (myös dopavajaus oikellalla puolella aivoissa), mutta kuulemma mikään löydös "ei oikeuta diagnoosiin". Kun tauti etenee hitaasti ja nuorena sitä vielä pystyy kompensoimaan hyvällä kunnolla oireita niin, että pärjää arkipäivän elämässä, niin sitten ei saa mitään apua.

      Käskettiin vaan olemaan ajattelematta asiaa. Voinhan toki olla ajattelematta ja usein keskityn ihan täydellisesti työhöni, mutta pakko päivittäin selitää käden vapina, joka näkyy ulospäin hyvinkin. Muutenhan minua luullaan alkoholistiksi.

      Päivittäin joudun arpomaan, että miten tänään työni teen ja missä sitä uskaltaa liikkua, ettei joku Lidl-myyjä tule heittämään pihalle vapinan takia. Minulla on myös tasapainohäiriöitä, joten kävely on välillä ongelmallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2574
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1282
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1037
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      975
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      865
    Aihe