voinko luottaa??

hsshdghf

pennun myyjä:

Pennut ei ole minun vaan ovat Svit Harmfulin kennelistä Pietarista. Itselläni on sieltä 3 chihutyttöä!! Todella hyvä, luotettava ja asiantunteva kasvattaja. Pentujen vanhemmat ovat rekisteröityjä RKF-rekisteriin mikä vastaa Suomen kennelliittoa.
Pennut on sen johdosta mahdollista halutessaan rekisteröidä tänne Suomeen. Rotutodistus eli export pedigree (100e lisää hintaan) tilataan ja sillä tapahtuu rekisteröinti.
Minulla ei ole nyt kuvia vanhemmista mutta voin pyytää kasvattajalta, ainakin emästä koska isä on toisesta kennelistä! Vanhemmat ovat terveystarkastettuja ja niiden tiedot saa tarkemmin jos tilaa rotutodistuksen. Toki kysyn myös niistä.Kasvattaja on tarkka sen suhteen kellä pentuja teettää,!!
Toin Suomeen koko pentueen 6 pentua joista 4 on jo lähtenyt uusiin koteihin. Autan kasvattajaa myymään pentuja tänne koska hän tietää että Venäjälle niiden tulevaisuudesta ei koskaan tiedä. Itse hän myy muualle Eurooppaan. Sekä suomalaisia kasvattajia on hakenut häneltä suoraan pennun itselleen!! Eli tämäkin jo kertoo että ei ole mikään huono paikka!!:)

3

1412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä yritys

      Ja että näitä trokareita riittää!

    • sfrtwrytey

      1. Export pedigree annetaan vain pyynnöstä -->> erittäin huono merkki
      2. Koirien tuoja ei ole niiden kasvattaja -->> erittäin huono merkki
      3. Myy suosittua rotua/sekoitusta -->> erittäin huono merkki
      4. Koiran alkuperämaa on Venäjä tai Viro -->> Erittäin huono merkki
      5. "Kasvattaja" on mukamas kennelinpitäjä, muttei silti toimita minkäänlaisia papereita, kuvia tms. ilman eri pyyntöä -->> ei varmasti ole kasvattaja, vaan pentutehtailija
      7. Koirien vanhempien nimiä ei mainita -->> Erittäin huono merkki, jos kyseessä mukamas rotukoirat

      Todennäköisesti, jos pyydät nähdä myyjän kolme chihua, niin yhteydenpito katkeaa välittömästi tai saatat päästä tapaamaan koiria, jotka eivät selvästi pidä myyjää omistajanaan (vipattu joltakulta "teatteriesitystä" varten)

      Ne myyjät ovat tällaisia ihmisiä: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014101018734503_uu.shtml

      Ja koska pentuja ostetaan, niiden emiä pidetään tällaisissa oloissa koko elämänsä ajan: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014061918424730_uu.shtml?utm_source=leiki&utm_medium=iltalehti&utm_campaign=kontekstuaalinen

      Voit pelastaa yhden pennun, mutta samalla varmistat, että pennun äiti synnyttää vielä yhden pentueen ilman terveydenhoitoa ripulinmärässä häkissä, ilman kunnollista ruokaa tai vettä. Pennun emä saattaa olla alle puolivuotias, synnyttää jatkuvalla kierrolla pentuja veljilleen, omalle isälleen tms. mille tahansa urokselle, joka pentutehtailijalla on käytössään. Pennun emä ei tule ehkä koskaan näkemään päivänvaloa ja saattaa kärsiä mistä tahansa sairauksista ilman, että saa hoitoa. Pentujen vanhemmat ovat todellisia pentutehtailun uhreja - eivät ne toukkaiset pennut tai varsinkaan pentujen ostajat, jotka ostavat sairaan pennun. Sairas pentu elää muutaman viikon. Pentutehtailijan nartut elävät koko elämänsä kurjissa oloissa, "pentukoneina".

    • surullista

      Hei. Kiitos tiedosta! Ihmekös pennut näyttivätkin jotenkin niin surullisilta kuvissa kaikki. Ilmoitus on koiratori.comissa http://www.eläin.fi/koiratori/index.php?hakusana=chihuahua&wanted=myyd%E4%E4n&hakukoko=kaiken%20kokoiset kuvassa valkopunainen ja cremevalkoinen chihut. ilmoitusnumerolla 52562

      en aio pelastaa pentua kun olen monesti kuullut että pentutehtailijoiden koirat on kuolleet ennen aikojaan. :(

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe