Mitä jos jotakin omituista tapahtumasarjaa pitkin, kristitty maailma omaksuisi Islamin tulkintaa vastaavan opin uskonnon levttämisestä koko maailmaan ja ihmiskuntaan?
Mitä jos...
Paradoksi
153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jeesus sanoi: Tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni. Hän siis tahtoi, että kaikki pitäisivät häntä OPETTAJANA. Rabbina. Syytä hän ei kertonut sille, miksi halusi rabiksi. Tai guruksi.
Mutta kun kristityt lähtevät maailmaa valloittamaan he haluavatkin, että kaikki pitävät Jeesusta Jumalana, Kaikkivaltiaana ja Kaikkivoipana.
Jonkun päässä viiraa. Joko Jeshuan tai sitten kristittyjen. Itse lähtisin mielelläni kertomaan kaikkeen maailmaan, että on opettaja, joka on toiminut ja opettanut tällä tavoin. Keskustelisin kriittisesti hänen opistaan ja yrittäisimme yhdessä väsätä paremman opetuksen jos pystyisimme.