Reuman puhkeamisen oireena ensin vain painon lasku?

kilotkarisee

Onko kenelläkään käynyt niin että reuma on antanut ensimmäisiä merkkejä tulostaan vain painon putoamisella - ei siis mitään niveloireita ensin? Minulla paino putoaa noin 600 g/2 viikossa tahtia eikä mitään järkevää selitystä ole tälle mutta reumaa on kyllä perheessäni. Loppuuko laihtuminen kun reumalääkitys alkaa ja palautuuko paino ennalleen? Miten suuria painon putoamisia reuma on teille aiheuttanut? Itselläni lähtöpaino oli 65 kg ja kohta alkaa 10 kiloa painoa olla tippunut.

6

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoivaaja z

      En usko että reuma vie painoasi alaspäin tuota vauhtia Lääkäriin ja asiaa sitä kautta selvittämään.

    • hoito-ohje
    • Weeertti

      Mulla puhkesi reuma keväällä 2008 ja silloin kyllä putosi painokin n. 7-8 kiloa (painoin n. 90 kg), mainitsin asiasta kyllä lääkärille mutta ei siitä kovin suurta numeroa nostettu, toki helikobakteerin mahdollisuus tutkittiin. Reumadiagnoosin sain sitten vuoden päästä vuonna 2009.

    • kilotkarisee

      Keliakian olen testannut itse apteekkitestillä - ei ole ainakaan siitä kyse. Ainoat muut oireet on vasemmassa kyynärpäässä tuntuva pieni kipu joka on tullut muutaman kuukauden sisällä mutta olen syyttänyt siitä uutta työtehtävää. Joskus kipu pahenee öisin siinä määrin että pitää ottaa särkylääkettä. Se on sellaista tylppää epämääräistä kipua. Toinen uusi oire on oikean käden etusormen kärkiniveleen ilmaantunut pieni patti - kova, lähes luumainen patti tuli kahden viikon aikana eikä ole oikeastaan kasvanut enää kokoa. Ei ole voinut tullut mistään rasituksesta siihen kohtaan. Olen lisännyt ruokavalioon runsaasti rasvaa mutta ei näy vaikuttavan.

    • järki saliitaan

      Älä hyvä ihmisen mieti täällä palstalla vaan mene lääkäriin ja kiireellä.

    • keliakia?

      Keliakia todetaan ohutsuolen tähystyksellä, ei millään muulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1369
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1259
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1038
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      661
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe