Sain Flagyl-kuurin (tabletit) emättimen bakteeritulehdukseen. Kuuri loppuu tänään ja tulehdus näyttää rauhoittuneen, mutta nyt vaikuttaa ihan siltä kuin olisin saanut hiivan. Näin päättelin lähinnä valkovuodosta, joka on kokkareista ja "kuivaa" ja ajoittaisesta kutinasta. Onko kukaan saanut Flagylista hiivaa, vaikka kyseinen kuuri kestääkin vain viisi päivää? Itselläni on aiemmin ollut tapana saada aina antibioottikuurista hiiva.
Flagyl-kuurista hiiva?
Sheryl
46495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lääkkeestä joka tappaa kaikki bakteertit (myös hiiva tulehduksen) hiivatulehduksen? Eikö flagyl juuri ole tällainen lääke? Se auttaa emätintulehduksiin ja hiivasieniin. Ja vaikka kyseessä on antibiootti, niin en usko sen silti aiheuttavan hiivaa. Kun se kerran auttaa siihen!
Kävin lekurissa ja hiivahan se oli niinkuin arvelinkin. Lääkäri sanoi, että on ihan normaalia saada hiiva kyseisen kuurin jälkeen. Flagylia ei muuten yleensä käytetä hiivatulehduksiin.
...myös emättimeen normaalisti kuuluvat maitohappobakteerit. Tällöin hiivasieni saattaa alkaa levitä, koska normaalisti emättimen luontainen bakteerikanta pitää sen kurissa.
Useimmat bakteeritulehdusten hoitoon käytettävät antibiootit aiheuttavat sivuvaikutuksena hiivatulehdusta. Antibioottiripuli muuten perustuu samaan ilmiöön: "pahojen" bakteerien lisäksi antibiootti tappaa suolen sisäistä tasapainoa ylläpitävät "hyvät" bakteerit.
Hiiva tuli kaupanpäälliseksi minullekin tästä Flagyl kuurista jonka sain Kefeksinin lisäksi :( Alkuperäinen vaiva ei ollut emätintulehdus vaan ihan muualla.
Kotona oli onneks varoiks yksi Canesten-kuuri. Että riesat jatkuvat.