Hävetti olla suomalainen - Kreetalla

5 menestyneen äiti

Jokunen viikko sitten vietin ansaitsemaani lomaviikkoa Välimeren ilmastossa. Kreetalla, jossa hyvin moni muukin suomalainen matkailija oli osunut samoihin aikoihin. Muuten matkaan liittyvät asiat sujuivat normaaliin tapaan ja hyvin paitsi illalliset ravintoloissa. Siellähän on iloinen meininki kaikkialla ja ihmiset iloitsevat hyvin tapanormien mukaisesti paitsi suomalaiset lapsiperheet. On aivan käsittämätöntä kuinka nykyvanhemmat eivät opeta lapsilleen pöytätapoja, tapoja käyttäytyä ravintoloissa ja muiden ihmisten huomioimisessa. Lapset huutelivat, liikehtivät levottomasti juosten pitkin saleja saaden muut aterioivat kurtistamaan kulmiaan - ja entä sitten se elementti, että "minä haluan - minä en halua" ja päälle huutoa ja itkua. Luonnollisestikin henkilökunta palveli ja katseli välillä kattoon, mutta ammatillinen suhtautuminen oli hallinnassa. Havaintojen mukaan perheiden vanhemmat olivat noin 30 v. eli ehkä jääneet itsekin vaille kunnon valmennusta elämisen kuvioiden sisäistämiseksi. Yhteiskunnan yhteiset pelisäännöt helpottavat kaikkien elämistä ja uskoo ken tahtoo - niin tämä ilmiö on vain suomalainen. Esim. tanskalaiset ja ruotsalaiset lapset hallitsevat etiketit erinomaisesti ja varmasti menestyvät elämässään paremmin kuin meikäläiset villi-ihmiset. - Kasvattamisen taito on kallisarvoinen ja jokaisen vanhemman tulisi pitää kunnia-asianaan, että juuri hänen lapsensa osaavat käyttäytyä kaikkialla ja välittävät muidenkin ihmisten hyvinvoinnista.

4

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neljän normaal. äiti

      Ja tämäkö vain Suomalaisten ongelma?? Kyllä ne muutkin osaa....

    • kokenut matkailija

      Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Itse lomailin äskettäin Santorinilla ja lomani sujui todella hyvin. Hotellissamme ei ollut yhtään suomalaisia lapsiperheitä. Muutoinkin matkalla oli tosi vähän lapsia mukana. Johtunee varmaan siitä, kun saarella on hankalaa liikkua niin lasten kuin liikuntavammaistenkin saaren korkeuseroista ja lukuisista portaista johtuen.
      Olen matkustellut elämäni aikana paljon (n. 30 maassa olen käynyt). Nyt löytyi oma mansikkapaikkani maailmalta, Santorini. Kerrankin voin olla matkaan täysin tyytyväinen, eritoten juuri siksi, kun noita epähienosti käyttäytyviä lapsiperheitä ei ollut siellä.
      Suosittelen kohdetta kaikille rauhaa rakastaville ja saaren kauneus on lähes paratiisimaista. Aikuiseen makuun.

    • koettu on

      No jos brittiläisiin vertaa,niin kyllä sentään suurin osa suomalaisista lapsiperheistä osaa käytöstavat.

    • minunkin miel

      Aloittaja kirjoittaa tärkeää asiaa. Jos lasten kanssa lähdetään matkaan tai mihin vain ihmisten ilmoille, niin pitää lapset ensin opettaa kotona olemaan ihmisiksi.

      Lasten riehuminen ja kiukuttelu ruokailun aikana on todella häiritsevää muiden mielestä, vaikka vanhempien mielestä se olisi hauskaa tai jotain hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3122
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      97
      965
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe