Seppojuhanin örvellysohjeet ovat kadonneet, buyääääääää, ääitiiiii, sefut kiuusaaaaaa........
Ensin ne siirsivät minun ohjeeni Huuhaalle. Vaan minäpä löysin örvellykseni sieltä!
Oli kuitenkin surullista todeta, että vaikka teksti olikin säilynyt muuttumattomana, niin siirron yhteydessä minun asennuspakkauksestani oli pudonnut pihvi. Minun piffitön ohjekirjani oli kerta kaikkiaan surkuteltavan näköinen Huuhaamaassa.
Sääliväisenä luonteena pyysin ylläpitoa antamaan sille armonlaukauksen. Kiltti sefusetä kävikin sen tekemässä ja niinpä minun Örvellysohjeeni pääsivät kuin pääsivätkin bittitaivaaseen. Siellä niiden on nyt hyvä olla.
Ja jokainenhan ymmärtää minun piffiäni ja örvellystäni, joohan. (tosin ymmärtää ja ymmärtää ymmärtäneensä ovat – vähintäänkin satunnaisesti - eri planeettojen asioita...)
-------------------
Tuo iäisyysongelma ketjujen katkeamisesta.
Controllit sun muut sefut ovat useasti todenneet, että kun örvellysteksti poistuu, niin silloin katkastaan puusta oksa. Kaikki katkaisukohdan takana oleva putoaa pois. Ja sitä on Controlkin pahoitellut, koska hän ei mahda asialle mitään.
-------------------
Vaan uuden kaljapullon voisi korkata. Olen sen verran nirso, että väljähtynyt ohraliemi maistuu pahalta.
Tehkääpä sitten taas reilusti hakkuujätettä. Meinaan, että pääsen poimimaan tuhteja sattumia soppaani. Männäviikolla niitä tulikin ihan mukavasti ja niistä oli helppo tehdä ”Örvellysohjeitten kootut teokset”. Tiedä, mitä saan ensi viikon kimpaleista kasaan...
Ensin ne siirsivät minun ohjeeni Huuhaalle. Vaan minäpä löysin örvellykseni sieltä!
Oli kuitenkin surullista todeta, että vaikka teksti olikin säilynyt muuttumattomana, niin siirron yhteydessä minun asennuspakkauksestani oli pudonnut pihvi. Minun piffitön ohjekirjani oli kerta kaikkiaan surkuteltavan näköinen Huuhaamaassa.
Sääliväisenä luonteena pyysin ylläpitoa antamaan sille armonlaukauksen. Kiltti sefusetä kävikin sen tekemässä ja niinpä minun Örvellysohjeeni pääsivät kuin pääsivätkin bittitaivaaseen. Siellä niiden on nyt hyvä olla.
Ja jokainenhan ymmärtää minun piffiäni ja örvellystäni, joohan. (tosin ymmärtää ja ymmärtää ymmärtäneensä ovat – vähintäänkin satunnaisesti - eri planeettojen asioita...)
-------------------
Tuo iäisyysongelma ketjujen katkeamisesta.
Controllit sun muut sefut ovat useasti todenneet, että kun örvellysteksti poistuu, niin silloin katkastaan puusta oksa. Kaikki katkaisukohdan takana oleva putoaa pois. Ja sitä on Controlkin pahoitellut, koska hän ei mahda asialle mitään.
-------------------
Vaan uuden kaljapullon voisi korkata. Olen sen verran nirso, että väljähtynyt ohraliemi maistuu pahalta.
Tehkääpä sitten taas reilusti hakkuujätettä. Meinaan, että pääsen poimimaan tuhteja sattumia soppaani. Männäviikolla niitä tulikin ihan mukavasti ja niistä oli helppo tehdä ”Örvellysohjeitten kootut teokset”. Tiedä, mitä saan ensi viikon kimpaleista kasaan...
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jatka sinä itkuasi, Millanix laulaa itkuvirren ja minä naureskelen urkuharmoonin ääressä. Mitäs sanot?? Pyhän WWW:n nimeen, aamen.
...ei hassumbada, olisi Nikke sanonut.
Siis paras TV-etsivä koskaan. Columbot kyykkyyn Knikken edessä.
Onko mahdollista, että et tunne "Duoda, duoda, Nikke Pärmiä!" Erästä sotahistoriamme mahtavimmista tosipohjaisista persoonista?
Siispä kerron sinulle mahdollisen tositarinan:
Nikke Pärmi oli ollut hienonpuoleisen naisystävänsä kanssa oopperassa joskus 30-luvulla. Sitten he illastivat yhdessä ja kahviin ja konjakkiin päästyään Nikke kysyi, että mitä mieltä hänen daaminsa oli. Ajatellen tietysti iltapalaa.
Vaan daami muisteli ihastuksella oopperaa ja vastasi: "Se oli upeaa. Erityisesti akustiikka oli todella hyvää."
Nikke vinkkasi tarjoilijan luokseen ja sanoi: "Tarjoilija. Tuokaapa lisää sidä akusdiikkaa, kun se kuuluu olleen niin hyvää!"
Ensiksikin, ihmettelen että sinä joka tunnut olevan mies jolla on aivot ja sydän paikallaan lankeaa tuohon roskaan!
Me jotka siihen keskusteluun osallistuimme voimme käsi raamattulla vannoa että siinä ketjussa ei ollut ainoatakaan häirikköviestiä!
Ja jos sinulla on silmät päässä niin huomio eräs seikka, sefu myös poisti toisesta ketjusta meidän samojen keskustelijoiden viestejä, mutta jätti jäljelle "asiattoman" viestin avauksen postaajalta koska se viesti oli huumorimielellä postaajan omaa "tyhmyyttä" tukeva!
Vakkareiden kanssa on ollut "herrasmiessopimus" että kaffeepalsta jätetään örvellysten ulkopuolelle, tuo sopimus piti myös tuona ikävänä päivänä viikko sitten, vain palstan sefu päätti ryhtyä örveltämään poistamalla asialliset viestit ilman että siihin olisi ollut pienintäkään syytä!
Kyse on rehellisesti sanottuna vain siitä että tuo epäkelpo sefu valikoi kuka kaffeepalstalle saa kirjoitella!
Omalta kohdaltani voin sanoa että minua ei kiinnosta tuo kaffeepalsta eikä tietenkään mikään muukaan palsta jolla tuo sama epäkelpo sefu on palstat ominut omiksi henkilökohtaisiksi keskusteluareenoikseen!
Moron Kadunmies. Minun viestini ei ollut piikittelyä sinua kohtaan – eikä ketään muutakaan henkilökohtaisesti.
Minun tarinani oman viestini omatoimisesta lopettamisesta on faktaa. Ja tuo puunoksan otin esiin, koska tavattoman monessa jutussa (mm Sättisanomissa) on tullut ilmi, että tuota bittiteknistä ideaa ei ole ymmärretty. Yleinen olettamus on, että sefu voisi poistaa viestin, kun hän todellisuudessa katkaisee oksan.
---------------------
Olen silmäillyt pahimpia riitelyitä hyvin vajavaisesti, esimerkiksi siihen suureen Rossukkajuttuun tutustuin vasta jälkikäteen. Näinollen en todellakaan tunne tapausta, josta sinä olet sydämistynyt.
Minusta on täysin varmaa, että joskus sefutkin polttavat päreensä ja joskus heille sattuu vilpittömiä virheitä. Ja henkilökohtaisuuksia myös, en kiellä. Viestin hillitön määrä, pahimmillaan satoja illassa, tuottaa taatusti sefuille teknisiä ongelmia, vaikka hyvää tahtoakin olisi. Silloin on helpointa katkoa oksia nimen perusteella niitä edes lukematta.
Katson kuitenkin, että on mentävä eteenpäin ja annettava haavojen parantua. Olen oppinut elämässä senkin, että katkeruudesta kärsii eniten se katkera itse, ei suinkaan kohde. Eikä tuhottuja tekstejä tule takaisin, ei millään konstilla. Ja nyt on kuitenkin – vaikka sinä oletkin suivaantunut – kyse aika pienestä asiasta. Olemmehan joskus keskustelleet vakavistakin asioista.
---------------------
Ja sitten omantunnonkysymys sinulle – ja oikeastaan koko kaartille.
Sefut tekevät käsittääkseni palkatonta TYÖTÄ, he kuluttavat aikaansa, heillä on tiettyjä vastuita aina raastupaa myöten. Heidän ansiostaan nämä palstat ovat suhtkoht luettavia (en väitä täydellisiksi).
Sinä ja minä emme maksa tästä yhtään latia. Oletko koskaan kiittänyt sefua tai ylläpitoa sinun hyväksesi tehdystä työstä?
Muista hymyillä.
No tämä tapaus on siitäkin oikein hyvä esimerkki että kun siinä ei todellakaan ollut ainoatakaan asiatonta viestiä niin ei todellakaan ollut tarve mitään rimpsuja karsia!
Siksi tuo "karsinta" selitys ei tähän sovi ollenkaan.
Kuten jo sanoin samaan aikaan tehtiin toinen avaus, minun toimesta, johon samat keskustelijat siirtyivät, myös kiinnostavan aiheen pariin, myös tuosta aivan puhtaasta tuoreesta ketjusta lähti samojen kirjoittajien viestit, jäljelle vain jäi siis tuo asiaton viesti! (joka on siellä edelleen)
Eli, olen mielestäni itse, sekä toiset jotka osallistuivat ja he jotka tuon ketjun silloin näkivät kaikki samaa mieltä ettei syytä poistoille ollut.
Syy siis on vain ja ainoastaan hankilökemiat, se ei mielestäni saa vaikuttaa luottamustehtävän hoitoon millän lailla!
Sanoisin tuohon loppuun että pyyteetön työ minkä hyvän asian vuoksi tahansa on aina kullanarvoinen asia, muta valitettavasti on todettava että aina noihin talkoisiin on hakeutumassa myös henkilöitä jotka eivät ole tehtävään soveltuvia, sekä vielä niin että alkavat käyttämään tuota hyväntekeväisyyttä omiin tarkoitusperiinsä.
Minun kiitokseni Suomi24:lle on tämän asian selvittyä on se, että tuotan osltani kaikkia viihdyttävää asiallista sisältöä _maksutta_ jotta Suomi24:n palstoilla riittää lukijoita ja sitä kautta myös Suomi24 hyötyy saamalla mainoseuroja.
ennakoi tämän
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=553&posting=22000000004930694
Tuollaisella ennakoinnilla esimerkiksi sodassa pitää lahdata kaikki sairaalassa makailevat, jos kerran keskustelu pysyy kaffeepalstalla "herrasmies sopimuksen mukaan" asiallisena niin silloin ei ole syytä poistaa oli äänessä kuka tahansa!
Minä en edes kuvittelisi sefuna poistavani vaikkapa Stonen asiallista viestiä, poiston syy pitää olla _viestissä_, ei sen _esittäjässä_!
Ihmeellistä jos sefulle valitetaan jo etukäteen jostain nickistä ja sitten kun se nicki menee palstalle ihan fiksun kommentin kanssa, niin poistetaan välittömästi. Mun mielestä kyseessä on sillon etukäteen tehty sopimus seriffin kanssa ettei jotain tiettyä palstalle päästetä. Inhottavaa ja epäreilua.
Onneksi oikeassa elämässä tuollaiset hylkiöt jotka katsovat "esittäjää" eivätkä "asiaa" ovat kuitenkin vähemmistönä.
On tietysti selvää ettei nuo "ennakoijat" oikein voi omien toimiensa vuoksi juurikaan kritisoida vaikkapa suurvaltojen ennakoivia iskuja.
Aika loppui nyt kesken, mutta aiheeseen palataan;)
toi älytön vinkuminen, oot jo mokannut itsesi täysin.
pitää tuota valitusta, kaikki on kyllästynyt sun rääkymiseen. Ole hiljaa jos ei ole muuta sanottavaa.
tätä palstaa, tämmöinen olisi Kahvikeskustelu ollut kohta. Controlilla on siisteimmät palstat.
kahden kommentin asiallinen, samaa itkua monta päivää kuin pikkulapsi. Ziisus, hanki elämä.
Asiat pitää tehdä oikein. Kyseisellä palstalla häiritsi vain Stoneman. Ketään ei voi sulkea palstalta etukäteen. Simanaiselta ei koskaan ollut kavikeskusteluissa muita kun hyvin fiksuja kannanottoja. Jotain leväperäistä sen palstan seriffin toiminnassa oli ja on edelleen. Ethän sinä voi laittaa näitä palstoja samalle viivalle ennen kun on jotain näyttöä. Nytkään en näe Simanaiselta yhtään asiatonta avausta. Onhan hänellä sama oikeus puolustautua tuollaisia törkyilyjä vastaan kun muillakin. Asiat pitää ottaa sellaisina kun ne ovat.
Jos hän sinun mielestäsi itkee, itkee ainakin asiasta. Toisin kun sinä.
onko vielä maanine vaihe menossa? :=(
kyllä se alko sössöttämisen Psykonarttu jutussa, onneksi sefu poisti.
jos asiat tehdän oikein niin tällä palstalla ei kanssa saisi hillua miten sattuu. Control on jämpti ja sen palstat on parhaat, just siksi ettei ole leväperäinen. Ja Stonemanin kommentit lähti, ja monen muunkin, ja sillä siisti, turhaa valitusta tämä kaikki. Vai mitä Simanainen, suuri itkijä.
Noh minähän se tässä kärsin maanisesta vaiheesta.
Eihän se mitään sössöttänyt. Hauskaahan se piti samalla tavalla kun muutki. :=(
Eihän sima itke ikinä. Aina sanoo asiasta.
sössötti niin kuin tekee aina aamusta iltaan. Sefut on oikeessa, veks vaan kaikki.
pelkkä lässyttäjä koko ämmä.
Hauska se on ja kaikin puolin kiva. Kateellinen vaan olet.
Tää palsta ei olis mitää ilman Simaa. Sellanen touhottaja ja valosa ihminen.Rajottunut näkö sulla on, et katoppa vaan ketä lässyttää ja ketä ei.
touhottakoon muualla. Lässyttäjä, suoltaa samaa p***aa joka ketjuun.
kesän ketjuja. Samaa paskaa tunnista päivästä viikosta toiseen, ketjut on tallella, kuka jaksaa paitsi se ite. Ja juttelee itellleen, kun muita ei ole. Joo jooooo- joo, eihän Sima koskaan multinikkeille niinkuin ei mekään.
valoisa on, monisakarainen aurinko *pyrsk*
Kas kun ei Karpaattien Nero.
No mitäs pienistä,..
Kirjoittanut: Seppojuhani 9.10.2004 klo 13.18
...eihän ne pienetkään meistä!
Joka palstalla on oma kirjoittajaporukkansa – se on jees. Sisäsiittoisuuden kritiikilläni tarkoitin, että keskustellaan toisista palstallakirjoittajista tai sefuista, eikä asioista. Eli se, mitä minä juuri nyt teen, on sitä, jota minä itse kritisoin. Meninkö itse rakentamaani halpaan?
Parempi olisi keskustella vaikkapa siitä, mikä on mämmin ja piimän merkitys Eurooppalaisessa ruokakulttuurissa. ???
Älä tee niinkuin minä teen, tee niinkuin minä sanon.
Hyi sinua, hyi. Että kehtaatkin laittaa peilin toisen naaman eteen. Menee ihan eläinrääkkäyksen puolelle!
Sitä tikulla silmään...
-------
Vaan huomaatko, MIKSI minä rikoin omia periaatteitani - vai rikoinko sittenkään? Joudut kyllä vähän miettimään sen vanhemman viestin taustoja.