Kun nyt on ollut keskustelua pienten koirien huonosta käytöksestä, niin kysynkin siksi että mitkä voisi olla/on syinä siihen että pienet koirat jätetään kouluttamatta? Tai jos koulutetaan niin miksi se jätetään puolitiehen?
Minuakin tulee vastaan melkein joka päivä hyvin pieniä koiria, ja ne eivät koskaan käyttäydy siivosti, erästä 14-vuotiasta poikkeusta lukuunottamatta.
Mielipiteitä.
Kiitos vastanneille.
Minuakin tulee vastaan melkein joka päivä hyvin pieniä koiria, ja ne eivät koskaan käyttäydy siivosti, erästä 14-vuotiasta poikkeusta lukuunottamatta.
Mielipiteitä.
Kiitos vastanneille.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lienee se harhakuvitelma, että koska ovat niin pieniä, niin niitä ei todellakaan tarvitse kouluttaa, kun niitä on muutenkin helppo hallita. Ja pienillähän tuntuu olevan ominaisvikana iso ulahdus, jos vaikka karvan päälle astuu. Kuvitellaan niiden olevan lasikoiria - kaiketi!
... totta kai pikku koiriakin täytyy kouluttaa. Vaikka vierelläni kulkee iloinen häntää heiluttava pieni cavalieeri, täytyyhän sillekin asettaa rajat ja Toko sopii erittäin hyvin pikkukoirille. Onhan toko-taidoista apua ihan normaalissa kanssakäymisessä. Esim. urokseni oli lenkillä tosi kova vetämään, tokossa opettelimme, kuinka siitä pääsee eroon.
En kyllä ihan allekirjoita sitä väittämää, että pikkukoirat on kovia räksyttämään tms. Se on niin paljon yksilöstä, ja kai rodustakin kiinni.