Ei tuu mitään

hämmästynyt

Onko kukaan lopettanut KAHVINJUONTIA. Jessus, lopetin kahvinjuonnin, koska vatsa ei meinaa kestää sitä. Nyt olen ollut kolme viikkoa ilman kahvia ja pää on ihan omituinen. Saan ihan hirveitä huimauskohtauksia ja ihan kun en käsittäis yksinkertaisia asioita. Selvästikin ajatus juoksee etanavauhtia. Tänään sitten keitin kahvit ajatuksella, että kokeilen kestääkö vatsa ja verenkierto lähti käyntiin, kun oikein poskissa kihelmöi. Onko muilla ollut tällaisia "vieroitusoireita", sillä niitä ne varmaan on. Jos ajatus meinaa tyssätä ilman kahvia, niin vatsa saa sanoa mitä vaan, mutta minä alan juomaan uudestaan sitä myrkkyä. Lääkkeitä sitten vaan vatsalle.

4

389

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kofeiini pärisee

      Ite olen kanssa huomannut että päässä pätkii ja on jotenkin sumussa ilman kahvia kun sitä on juonut pitkään säännöllisesti. Juuri vähän aikaa sitten oli tentti mihin menin jakson jälkeen kun olin juonut usean ison kupin kahvia päivässä. Sinä aamuna en ehtinyt: hölmöä jumittavaa ajatuksenjuoksua, sumuisen hermostunut olo, kynäkään ei meinannut totella vaan tuli ihan ihme suheroita kun koitti kirjaimia tehdä!

      Sitten taas toisaalta kahvi tosiaan saa varpusparvet pyrähtelemään kattoon saakka ja posket punottamaan kun ihastuneella teinillä. Minulla aina kasvaa kahvinkulutus pikkuhiljaa kunnes huomaan vieroitusoireet ja alan vähentää pikkuhiljaa tarkoituksella. Silloin ei niin häiritseviä oireita tule, sitten on hyvä siirtyä kofeiinittomaan kahviin joka tuntuu silti etenkin aamuisin antavan placebopotkua päivään.

    • Anonyymi00002

      Ei kannattaisi juoda kahvia, hyvin epäterveellistä monella tapaa. Yksi vaarallisimmista huumeista, koska sen haittoja ei yleisesti tunnisteta ja ymmärretä. Myös mainitsemaasi verenkiertoa se myös heikentää ja aiheuttaa sydänongelmia, koska kofeiini supistaa verisuonia ja heikentää unenlaatua ja testosteronin tuotantoa. Kahvi heikentää myös vitamiinien ja mineraalien imeytymistä ja aiheuttaa elimistöön jatkuvan stressitilan, koska kahvi nostaa kortisolin määrää elimistössä. Kahvi aiheuttaa vatsa- ja suolisto-ongelmia ja sitä kautta muita sairauksia. Kahvi aiheuttaa sappiongelmia. Kahvia aiheuttaa jännitystä ja mirlenterveysongelmia. Kuulostaa hassulle, mutta kahvi on hyvin vaarallinen huume ja uskon että lyhentää ihmisten elin-ikää enemmän kuin mikään muu huume suomessa, koska kahvia käytetään niin paljon ja jopa jotkut lääkärit väittävät sitä terveelliseksi. Myrkkyä.

    • Anonyymi00003

      Itse olen vuosien varrella lopettanut kahvin juonnin joksikin aikaa kaksi kertaa.
      Molemmilla kerroilla oli kovaa päänsärkyä muutaman päivän, särkylääkkeetkään eivät auttaneet. Kipu hellitti kyllä sen muutaman päivän jälkeen.

    • Anonyymi00004

      Aivan yhtä helppoa lopettaa kahvin kuin minkä tahansa muun käyttö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe