Mitä palveluita Eurajoelle kaivattaisiin?
utelen
utelias.vaan
10322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siisti kirppari olisi hyvä, sellainen jonne voisi kiikuttaa omat ylimääräiset romppeensa kun ei jaksa niitä lähteä Raumalle asti viemään... sellainen vie mennessäs, tuo tullessas-osasto, eli osan tavaran voisi vain vaihtaa
entäs joku kahvila, olisiko siinä mitään ideaa?
Ai että palveluita, noh homma ensi vaikka Sydänmaantielle katuvalot ja sitten vaikka pyörätie. Nauruttaa ja itkettää miten kunnan isät kertovat suurella suulla että kuntalaiset ovat tasa-arvoisessa asemassa. Ja paskat sanon minä ,kyllä jonnekkin Lapijoen perämettään saadaan hiihtoladulle valot mutta ei viittä kilometriä ei yhdelle vaarallisimmista tieosuuksista jalankulkijalle tai pyöräilijälle satakunnassa Mutta se valtuustoaloitteen tekikin valtuustossa istuvan kalakaveri.
Eräs teki kansalaisaloitten korotetusta suojatistä tuolle samaiselle tielle niin lautakunta käski lapsia kulkemaan 1,5km pitemmän lenkin tiellä jota ei edes aurata talvella joka päivä. Maalasivat vain suojatien, ihan kuin se hidastaisi kaahareita. Nämä kaikki löytyy eurajoen kunnan sivujen päätöksen tekosivuilta.
Tässäkin taas kunnanvaltuuston istujan firma ajaa rekoilla ja kuorma-autoila kyseisestä kohdasta , eihän siinä kohta voi olla mitään töyssyä, siinä joutuis jarruttamaan. Selitykseksi oli laitettu Tien 2174 tienpitäjänä toimii Ely-keskus, jonka kanssa esityksestä on keskusteltu. Johtuen korotetun suojatien aiheuttamasta tärinästä ja sitä kautta myös MELUSTA??, Ely-keskuksen kanta esitykseen on kielteinen.
Tässä kohtaa taasen tien ylläpitäjänä toimi kuitenkin Eurajoen kunta koska taajama loppuu 200m päässä kyseisestä kohdasta.
Että semmosta..
Kahvila olis ihan ok...sellainen olohuone-tyyppinen...?? Jossa vois viettää aikaa, tavata tuttuja ja tutustua tuntemattomiin... Eli ei mitään kaljakuppilaa. Olisitkos utelias.vaan kiinnostunut?
Rautakauppa , Huoltoasema josta saisi edes ilmaarenkaisiin ?
Kauppakeskus, samanmainen kuin Tuurissa.
kyllähän tuossa on mietinnässä ollut mutta toimitilat aika kortilla kun vanha shell ollaan kuulemani mukaan purkamassa, volttitalo liian sokkeloinen ja agrimarkettiin tulee se sähköliike.
Päivätanssipaikka olis tosi hieno juttu!! Vois yhdistää tuohon olkkariin...?
......ja tuolijumppaa.
..ja Hinnerjoen tyyliin bingoa!