Onko vaarallinen mersu?

A luokan tapaus

Tässä lainaus IS:sta
"Maahantuojan mukaan miehellä "poikkeava ajotapa"

Vehon vastauksesta Kuluttajariitalautakunnalle ilmenee, että maahantuoja ei pidä liikenneturvallisuutta vaarantavana sitä, että auton kaasu ei reagoi muutamaan sekuntiin vakionopeudensäätimen käytön jälkeen.

Kuluttajariitalautakunnan käsityksen mukaan on varsin epätodennäköistä, että autoa olisi yritetty korjata Veholla useaan kertaan, jos kysessä olevaa seikkaa olisi pidetty alun perin auton tavanomaisena toimintatapana. Lautakunnan mukaan kyseessä ei myöskään ole tavanomainen autoissa oleva ominaisuus ja sen vuoksi vakionopeudensäätimen toiminta ei vastaa ostajan aiheellisia odotuksia. Kuluttajariitalautakunta suositti, että auton myyjä Veho Autotalot maksaa auton omistajalle hinnanalennusta 2 000 euroa.

Espoolaismies kertoo, että Vehon toimitusjohtajalta tuli vielä erikseen sähköpostia, jossa Veho kieltäytyy maksamasta Kuluttajariitalautakunnan suosittamaa 2000 euroa. Mies kertoo, että Vehon mukaan hänen siirtymisensä rajoittimen käytöstä vakionopeudensäätimen käyttöön hänen kuvaamallaan ajotavalla on erikoinen ja poikkeava ja siksi Veho ei maksa korvausta.

Mies kertoo sekä Veholle että Kuluttajariitalautakunnalle käyttävänsä nopeudenrajoitinta ja -säädintä seuraavasti: "Taajamassa ajetaan nopeudenrajoittimella, ja maantiellä, kun on vähemmän liikennettä, siirrytään vakionopeudensäätimelle. Minulle tämä toimintapa kuulostaa loogiselta, koska taajamissa ja kehäteillä ei ole mitään järkeä käyttää vakionopeudensäädintä liikennemäärien takia. Moottoritielle siirryttäessä kiihdytetään ja vaihdetaan vakionopeudensäätimelle."

Mies kysyykin, että onko tämä sellainen "normaalista poikkeava" toimintatapa?

Vehon mukaan hänen ajotapansa kuvatussa tilanteessa on niin poikkeava, että auton elektroniikalle on annettava muutama sekunti aikaa reagoida.

- He eivät ikinä ole kuitenkaan kertoneet minulle mikä ajotavassani on poikkeavaa. Se vaan on.

Veho on valmis kutsumaan vielä tavarantarkastajan arvioimaan autoa. Mikäli hän toteaa vakionopeudensäätimen vialliseksi, Veho tyytyy Kuluttajariitalautakunnan päätökseen."

Toivottavasti tämä auto ei ole ohittamassa maantiellä kun autoja tulee vastaan. Toivottavasti jää viranomaisten valvonnassa kiinni.

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten se nyt meni?

      Onko nyt ihan varmuudella selvillä että ilmeneekö vika rajoittimelta säätimelle vaihdettaessa vai päinvastoin? Vakionopeussäätimeltä esim. 90km/h nopeudessa rajoittimelle vaihdettaessa varmaankin kaasu kuolee siksi aikaa kun nopeus laskee rajoittimelle viimeksi asetettuun nopeuteen, esim. 60km/h.
      Jos se menee toisinpäin, on vika kyseessä.

    • ei jymmärrä

      Mitä järkeä on yleensäkään jossain nopeuden rajoittimessa? Laittaa vaan vakionopeuden säätimen toimintaan niin pirssi liikkuu juuri sitä vauhtia, mihin se on säädetty. Ei siinä tarvita enää mitään erillistä nopeudenrajoitinta.

      • terveisen pöndelle

        Aukeaa sinullekin, jos ikinä tulet sieältä 5 savun tuppukylästä ihmisten ilmoille.

        Kun muuta liikennettä on paljon, marssinopeus tuppaa jäämään alle rajoituksen. Eipä tällöin vakionopeussäädin paljoa auta - sitä pitäisi räpeltää koko ajan, jos haluaa "käsikaasuttelulta" välttyä. Tutkalla höystetty sentään voisi toimia, mutta tämä on harvinaista/kallista herkkua.

        Rajoittimen kassa saisi kaasua polkea surutta eikä nopeus silti pääse karkaamaan laittomiin lukemiin jollain 40/50 rajoitusalueella silloinkaan, kun eteen aukeaa pätkä tyhjää tietä...

        Sossunelätit toki polkee näissä tilanteissa 70 lasiin, mutta minä en viitsisi ruveta palkastani päiväsakkoja maksamaan....


    • mbman

      Kaupungissa voi rajoittimen laittaa rajoittamaan max nopeuden nopeusrajoituksen mukaiseksi, esim. 40 km/h. asetus pysyy niin kauan kuin se poistetaan, eli siihen ei tarvitse kajota joka jarrutuksen jälkeen. Erittäin kätevä.

      Vakkari on taas tarkoitettu maantiekäyttöön.

    • vaikeaa/mahdotonta?

      Entäs jos vaan kaasun (toimivan sellaisen) kanssa säätelee sitä vauhtia, kun käsittääkseni kaikissa autoissa on tähän saakka ollut sellainen vakiovaruste kuin nopeusmittari. Vai onko nykypöndeille liian vaikeaa seurata sekä nopeusmittaria, että liikennettä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4690
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      178
      4574
    3. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4518
    4. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3420
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2098
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1607
    9. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      176
      1122
    10. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1018
    Aihe