Eli, olen ajatellut gerbiilin hankintaa jo noin vuoden verran. Olen lukenut todella paljon gerbiilikirjoja, mutta kyselen tässä nyt hiukan: Onko gerbiili hyvä eläin ensimmäiseksi jyrsijäksi? (Minulla on ollut ennen siis koira) Kuinka usein niiden kynsiä pitää leikata, vai riittääkö jos laittaa häkkiin/terraan jonkun kukkaruukun, johon ne voisivat raapia kynsiään. Minkä merkkistä ruokaa niillä voisi olla? Onko järkevämpää ottaa kaksi poikaa vai kaksi tyttöä? Mistä gerbiilit kannattaisi ostaa? Kasvattajalta vai eläinkaupasta? Onko gerbiileille parempi häkki, vai terraario? Kuinka iso häkki/terra kahdelle gerbiilille olisi hyvä?Kuinka monta kertaa viikossa/kuukaudessa terra/häkki pitäisi siivota? Mitä kuiviketta (tai mitä nyt onkaan) laittaisin terran/häkin pohjalle? Mitä herkkuja gerbiileille suosittelette?
Paljon kysymyksiä gerbiileistä
11
226
Vastaukset
- gerbiilit<3
Gerbiili sopii hyvin ensimmäiseksi jyrsijäksi.
Kynsiä ei tarvitse leikata ellei ne kasva hyvin pitkiksi. Kynnet kuluvat kun gerbiili raapii esimerkiksi kukkaruukun seiniä.
Gerbiileille annetaan useimmin siemenseosta joka on sille terveellistä(suosin eläinkaupan ruokia) esim. gerbil naturea josta meidän gerbut tykkäävät todella paljon. Harmi vain että tämä kyseinen seos on hyvin hintava 9-10 euroa pussi.
Altromin hiiri/rottapelletti on ehkäpä parasta niille (en osaa kirjoittaa oikein).
En osaa vastata tuohon. Itselläni ekat oli/on poikia.
Kasvattajalta on parasta ostaa,mutta moniin eläinkauppoihin gerbiilit tulevat kasvattajilta.
Ehdottomasti terraario. EI IKINÄ HÄKKIÄ, koska gerbiili a. voi pureskella kaltereita josta syntyy nokkatauti b. gerbiili tarvitsee paljon purua ja häkissä sitä ei voi olla, koska suurin osa tulee kaltereiden välistä pois, kun gerbiili yrittää kaivaa tunneleita.
Tähänkään en osaa oikein vastata no ainakin isompi kuin duna ja korkeutta olisi hyvä olla ainakin 40 cm.
3-4 vk välein.
kutterin puru tai sen tapainen on tosi hyvä. Marketeista ja eläinkaupoista saa hyviä.
Gerbiileille voi antaa hyvin monia herkkuja, mutta kaikki gerbiilit eivät tykkää samoista. Meillä pojat rakastavat jr farmin kuivatettuja kukanterälehtiä ja muita kasveja. Auringonkukansiemenetkin ovat suurta herkkua.
huh pitkä texti toivottavasti oli jotain apua:)!- gerbiilit<3
gerbiilifani kirjoitti:
Kiitos todella paljon vinkeistä! Niistä on varmasti todella paljon apua!
Kiva. Autan aina mielelläni, jos vain pystyn:)
Onko muuten järkevämpää ottaa ensin 2 vai 3 gerbua? Sillä en ole siitä varma. Toinen kaverini otti ensin kaksi, toinen heti kolme. Kumpi on järkevämpää?
- gerbutonihania
Ei sinänsä ole väliä ottaako 2 vai 3 gerbsua, mutta jos on neljää enemmän nii voi tulla tappelu. Kaksi on tietenkin vähän halvempi ostaa ja pitää mutta se on oikeestaan ihan makuasia tai niinku että miten ite haluaa, gerbiili ei nää siinä oikeen mitään eroa. Riittää kyllä kunhan on vähintään yksi lajitoveri seurana :)
- gerbsuuuuuuuut
gerbutonihania kirjoitti:
Ei sinänsä ole väliä ottaako 2 vai 3 gerbsua, mutta jos on neljää enemmän nii voi tulla tappelu. Kaksi on tietenkin vähän halvempi ostaa ja pitää mutta se on oikeestaan ihan makuasia tai niinku että miten ite haluaa, gerbiili ei nää siinä oikeen mitään eroa. Riittää kyllä kunhan on vähintään yksi lajitoveri seurana :)
Suosittelisin ottamaan mahdollisimman monta, koska gerbiilit ovat lauma eläimiä ja niillä on paljon enemmän tekemistä jos laumassa on enemmän tyyppejä. Itselläni on neljä tyttöä ja kaksi poikaa ja selvästi huomaan tyttöjen viihtyvän omassa terrassaan kuin pojat. Ja ne ei tylaisty niin helposti. Yksi vinnkki kannattaa ostaa lasinen juomapullo koska muuten joudut ostamaan koko ajan uusia muovi pulloja.
- gerbiilit<3
gerbsuuuuuuuut kirjoitti:
Suosittelisin ottamaan mahdollisimman monta, koska gerbiilit ovat lauma eläimiä ja niillä on paljon enemmän tekemistä jos laumassa on enemmän tyyppejä. Itselläni on neljä tyttöä ja kaksi poikaa ja selvästi huomaan tyttöjen viihtyvän omassa terrassaan kuin pojat. Ja ne ei tylaisty niin helposti. Yksi vinnkki kannattaa ostaa lasinen juomapullo koska muuten joudut ostamaan koko ajan uusia muovi pulloja.
Maku asia tykkäätkö, että on 2 vai 3. Toisaalta jos gerbiileitä on kaksi ja toinen kuolee niin silloin tarvitsee hankkia heti uusi mutta jos on 3 ja 1 kuolee niin ei tarvitse heti ostaa uutta. Itelläni oli aluksi kaksi mut toinen kuoli äkillisesti kuukausi sit ja nyt on sit 3.
Lasinen voi olla vaikeampi kiinnittää ja se voi pudota helpommin, ite käytän muovista eivätkä ole vielä rikkoneet.
- moii02
moi! mulla olisi kysymys mun kahden gerbiilin akvaario -asumuksesta : elikkäs onko tää näiden nykyinen asumus liian pieni? mittoja on viivottimella mitattuna korkeutta n. 32-35cm ja leveyttä n. 50-55
- moii02
mitä isompi on parempi mun mielestä mutta en ois saamassa tähän hätään isompaaa akvaariota ja ihan hyvin ne on viihtynyt siellä ne 7-9 kk
- Sedä
Annna vielä kolmas mitta niin pystytään sanomaan ;)
- gerbiilit<3
moii02 kirjoitti:
mitä isompi on parempi mun mielestä mutta en ois saamassa tähän hätään isompaaa akvaariota ja ihan hyvin ne on viihtynyt siellä ne 7-9 kk
No korkeutta voisi olla enemmän mutta musta pärjäävät tuossa iha hyvin. Paljonko syvyys siis on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917