Oiskohan kannettavaa joka olisi melko hiljainen eikä kuumenisi jatkuvasti.
Nykyinen hp huutaa jatkuvasti ja toimii aika hyvänä lämpöpuhaltimena...
hintaa vois olla n.500.
Nykyinen hp huutaa jatkuvasti ja toimii aika hyvänä lämpöpuhaltimena...
hintaa vois olla n.500.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Juu, viiden ja puolen vuoden ikäinen Samsung R730 on niin hiljainen, että korva pitää panna 5 sentin päähän koneesta, että kuulisi tuulettimen hiljaisen suhinan. Tasohiiren viereinen pinta lämpenee hieman. En osaa sano asteita, mutta ei ainakaan kuumaksi.
Ainoa ongelma on, että Samsung ei enää tuo läppäreitä Skandinavian markkinoille, joten sinun täytyy etsiä jostakin käytetty masina ja ostaa se.
No ei tarvi käytettynä ostaa, Lenovoa ja Asusta minäkin suosittelen, niitä saa uutena edeullisestikin ja on hyviä läppäreitä joissa jopa takuuaikaa uskalletaan antaa 2-3 vuotta.
Unohda Asus. Niitä tulee purkuun ihan kassikaupalla.... Nää 2010 jälkeen valmistetut on ihan kertakäyttörimpuloita. Tabletit kai toimii, mutta tietokonepuolella se on laadullisesti romahtanut - silkkaa korealaista osa osalta.
Asus= Luotettava merkki.
Tai unohtaa koko merkki.
Vaihtoehtoja löytyy mm Asus, Lenovo malleista.
Lenovo ja Toshiba välttelee kuha on vähintää 2GHz suorittimella, noissa halvemmissa on 1- 1,3 gigahertsin mobiilisuorittimia eli ei ole aitoja tietokoneprosessoreita. 500 eurolla saa jo sentään tuplaydin celeronia tai parempaa, mutta alle 850 euron saa harvoin mitään kestävää. Meillä meni virastolla lähes puolet Toshibastakin takuuvaihtoon tonnin yritysmalleja (R500), yli puoli tusinaa hajos käsiin alle puolen vuoden ja kansimuovit oli niin heikkoja että lohkes verkkoliitintä ulos vetäessä ku lukituskanta meni liian syvälle koteloon.
HP Spectre Pro on hieno kone verrattuna mihin tahansa lenovo ja asus rähjäkkeisiin.
Halvin hp ei kovin kummoinen ole, mutta n. 800€ hintainen Spectre Pro i5:lla, 256gb ssd:llä ja 4G lte:llä käynnistyy ja toimii salamannopeasti, on äänetön ja viileä. Hienosti muotoiltu ja laadukkaan tuntuinen moderni ultrabook.
Ei ole, 1300 euroo vähintään metallikuorilla.... Kaikki kuluttajalaitteet kuumenee kunnolla, paitsi jos prosessori on kuten 300 euron kuluttajalaitteissa, jollekin tabletille suunnattuja E1, E2, Celeron N... ja purettava kerran vuoteen kahteen tomumatto pois koneen sisästä jäähdytinrivan ja tuulettimen välistä. HP:llä on laitteita joissa tuuletin hirttää kiinni pölyn karstottuessa akselille. Asuksista sulaa väyläpiirit irti ainakin 5, 50, 70 ja 500 sarjoissa ja repee saranat ankkuriholkkeineen irti kun muovi on liian ohut ja heikko, emolevykään ei ole pankkikorttia vahvempaa muoviseosta.
Spectre Prossa on myös alumiinikuoret ja alumiinirunko. Kallein malli jimmsillä 1045€.
799€ i5:lla, 256gb ssd:llä ja full-hd:lla. Siinä on myös irroitettava näyttö kuten kalliimmissakin malleissa, jolloin siitä tulee 13,3" tabletti kosketusnäytöllä.
Varmista että kone on varustettu Intellinprossulla, nämä koneet eivät kuumu niin paljon kuin Amdprossulla oleva ,lämpöero on noin 20-30astetta Intelin eduksi.
No älä nyt puhu ihan potaskaa, kattele vaikka cpu wordlista maksimilämpötiloja. Menee juuri toistepäin.
Tuollaisella tätä kiejoittelen. Hiljainen, ei kuumene, kohtuullisen tukevan oloinen, erittäin hyvä näppis ja mattanäyttö. Sopii sellaiselle, joka tekee koneellaan jotain oikeaa duunia. Pelikoneet ovat sitten erikseen.
http://www.jimms.fi/tuote/N4IDKMS
Tulee asennettuna Windows 7:lla. Mukana on Windows 8-levyt, jos sellaisen haluaa asentaa.
Oletko tuuletusaukot puhdistanut ne kerää pölyä.
Mulla hp 2v ollut hiljainen on kun puhtaana pitää tuuletusaukon.
HP455 15.6" W7Pro käyttöjärjestelmällä myydään yhä Verkkokaupassa alle 600e. Lue tarkemmin em. kaupan sivulta.Hyvät arvostelut kaikilta ostaneilta. Hiljainen kone ja hyvä näppäimistö. Ei kuumene alta tuuletusaukko on vasemmassa sivussa.
Toimii mutta kuinka pitkään...
Pupunen, kun se tietokoneen käyttöikä riippuu aina käyttäjästä. 3. HP nyt käytössä ja ei yhtään huoltokorjausta. Käytössä 5-7v olleet edelliset.
HPlta kelpuuttaisin ainoastaan Elitebook-sarjan läppärit. Ovat kestävää tekoa toisin kuin firman muut tekeleet.
Hp hinta laatu kohdallaan tavalliselle käyttäjälle.läppä