Ansiosidoinaiseni loppuu ensi keväänä, eli 500 päivää tulee täyteen. Jos haen ensi vuoden syksyksi opiskelemaan ja saan hyvällä tuurilla opiskelu paikan, saanko silloinkin vain kelan peruspäivärahaa...vai saanko jotain opintotukea päälle?
Olen 43-vuotias.
Apua kaivataan...
bubbis123456
1
187
Vastaukset
- nojotain
Et voi saada molempia. Peruspäivärahan saaminen opiskelun aikana ei ole itsestäänselvyys. Siitä sinun on sovittava etukäteen TE-toimistossa. Jos et saa peruspäivärahaa, voit saada Kelan opintotukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-358323Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1016334Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1184488Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain694428- 1564367
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.672936- 1652136
- 652028
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1491923- 481745