Pikakyssäri:
Haussa pikkuperheelle käyttöauto. Tarjolla 2007-2008 Avensis farkkua ja Corolla Versoa samoilla kilometreillä ja samalla koneella.
Onko kenelläkään käyttökokemuksia / vertailutietoa ja/tai kommentteja niin, että on käyttänyt kumpaakin mallia?
Nyt saa kehua ja kritisoida!
Kaikki kommentit kehiin, älä emmi, sano jo!
:-)
Avensis farkku vai Corolla Verso?
11
1098
Vastaukset
- Pojutus
Itselläni on näistä kokemusta vain isäukon '06 Avensis Liftbackista, joka äskettäin vaihtui pois. Siksi ajattelen ääneen pelkästään yleisellä tasolla.
Corolla Verson kaltaisiin tila-autoihin kohdistuu kasvava kysyntä, kun eläkeläiset alkavat tajuta, ettei jäykän selän ja heikkojen lihaksien kanssa kannata yrittää pärjätä normaaliautolla. Niinpä haetaan korkeampaa, miellytti se silmää tai ei. Tämän vuoksi tila-autojen hinnat nousevat auton ominaisuuksien edellyttämää hintaa korkeammiksi, sillä niitä on kysyntään nähden vähän.
Normaalifarkku antanee enemmän samalla rahalla. Se on myös järkevämpi silloin, kun tarvitsee ajaa säännöllisesti moottoritienopeuksia, koska matalan auton kulutus ei nouse jyrkästi nopeuden kasvaessa.
Tosin pienelle perheelle olisi kai vähän uudempi Auris farkku parempi ratkaisu, jos sellaisia olisi ollut aikoinaan myytävänä. - Verso ja melu
Jos vähääkään ajat matkaa, niin Verso on kyllä liian liian äänekäs peli. Itsellä oli tuollainen 06-malli joskus ajettavana 1.6-litran peruskoneella ja melu oli mootoritiellä ikävä. Myös suorituskyky ei ollut kaksinen, mutta toki riittävä normiajoon, jos ei mitään vaunuja vedellä. Eli Avensista kannattaisin, toki mieluummin muulla kuin 1.6:lla.
- @jellaan
Pikkuperheelle, eli turvaistuinta, rattaita tai vaunuja ym.sälää. Avensis tukevampi ajaa ja enemmän silmäniloa, mutta Versossa vastaavasti helpompi laittaa lapset turvaistuimiin ja säädettävän penkkirivin/penkin ansiosta saat takakonttia laajemmaksi.
Lisäksi autossa korkeutta enemmän, joten lapset voi huoletta heilutella vaikkapa käsiä osumatta kattoon:)
Etuna myös kun lasta tai muuta tavaraa ei tarvitse nostaa niin alhaalta ja kulkukin helpompaa kuin Avensiksessa tai muussa niin matalassa, joten säästyypi selkä. Molemmista kokemusta, tosin hiukan vanhemmista malleista. - Jussi1965
Nostoa ja lisää vaan kommenttia peliin, kun itse kanssa funtsin noiden 2 välillä. meillä tosin toinen lapsi teini ja toinen jo 18 vuotias sekä pitkiä ovat. '
Koneena ajattelin pelkästään 2,2 D. Onkohan tuo 2,2 D miten meluisa corolla versossa? - Veinisto
Hommaa semmoinen, jossa palavat molemmat ajovalot, se on nääs harvinaisuus jo hankintavaiheessa !
- Jussi1965
Ajovalo tyyppivikaa siis toyotissa?
- Vaihdamerkkiö
Jussi1965 kirjoitti:
Ajovalo tyyppivikaa siis toyotissa?
On ehdottomasti. Kannattaa tutustua muihinkin tyyppivikoihin: dieselmoottori saattaa hajota, kori ruostuu, vaihteistossa on ollut ongelmaa.
- Kova.melu
Kerran tuli otettua Verso 1,6:n koeajoon. En tykännyt. Moottori tehoton ja kierroksia piti korkealla, jos mieli motarilla ajaa. Siihen romahti ostohalut.
- Jussi1965
Itse ajattelin lähinnä 2.2 D moottori vaihtoehdoilla olevia versoja, jos sellaisia katsastan. Sama kone lienee Avensis malleisaa tai oletan?
Kolmas vaihtoehto voisi olla Ford focus C-max em. Toyotien lisäksi, jota voisi koestaa.
- äläKiusaaItseäsi
Toyotan dieselit porsii viimeistää 150tkm kohdilla. Kannattaisi katsella parempia merkkejä, parempia ajaa ja mukavampia.
- FordOnParempi
Toi Ford on kyllä hyvä vaihtoehto. Suosittelen sitä. Kestää enemmän säitä ja kilometreja, parempi ajaa, kuvaaman näköinen. Bensapihi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212384
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4292203Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981200Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141013- 45859
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16837Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109796Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.238748Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte167737